Ideja o evropskoj misiji u Ukrajini dobila je zamah posljednjih sedmica, a ukoliko bude ostvarena mogla bi redefinirati sigurnosne prioritete u Evropi. No, kako bi to utjecalo na prisutnost NATO-a na Kosovu? Manje pažnje, više rizika, ocjena je pojedinih analitičara.
Dok Evropa raspravlja o slanju trupa u Ukrajinu, još jedna fronta je u igri - Kosovo.
Uz hiljade pripadnika evropskih mirovnih snaga u toj zemlji, može li usmjeravanje pažnje i resursa na istoku učiniti Kosovo ranjivijim?
NATO uvjerava da toga neće biti. Zvaničnik tog saveza kazao je za Radio Slobodna Evropa da je "NATO već dugo posvećen sigurnosti i stabilnosti zapadnog Balkana" i da će tome nastaviti doprinositi, a to uključuje i druge obaveze koje može preuzeti.
Mirovna misija NATO-a na Kosovu, poznata kao KFOR, raspoređena je u toj zemlji nakon završetka rata 1999. godine. Trenutno ima više od 4.600 vojnika, većinom evropskih.
Također, u Bosni i Hercegovini decenijama postoji mirovna misija koju čine evropske snage. Sa 1.100 vojnika i 3.500 pripadnika rezervnih snaga, EUFOR pruža podršku institucijama te zemlje u očuvanju mira od 2004. godine, kada je zamijenio snage NATO-a.
Šef NATO-a Mark Rutte boravio je u martu u BiH i na Kosovu, a obraćajući se novinarima u Prištini rekao je da je predanost NATO-a regiji i danas snažna.
Kazao je da bi eventualno slanje evropskih trupa u Ukrajinu moglo utjecati na preispitivanje strane vojne prisutnosti na Balkanu, ali nije naveo kako i kada.
"Još je prerano [razgovarati], jer prvo se mora postići sporazum za mir u Ukrajini ili prekid vatre prije nego što ga možete početi održavati", rekao je Rutte.
Velika Britanija i Francuska predvode napore za okupljanje vojnih snaga koje bi, u slučaju prekida vatre, bile raspoređene u Ukrajini.
To se dešava nakon što je američki predsjednik Donald Trump pokrenuo razgovore o mirovnom sporazumu između Rusije i Ukrajine, tri godine od početka ruske invazije.
"Ujedinjeno Kraljevstvo i Francuska zajedno planiraju sigurnosne garancije za Ukrajinu. Blisko surađujemo s partnerskim zemljama i pokušavamo stvoriti koaliciju voljnih iz Evrope i šire", rekao je britanski ministar odbrane John Healey.
Nakon sastanka evropskih lidera, koji je održan 27. marta u Parizu, francuski predsjednik Emmanuel Macron potvrdio je da postoji suglasnost da budu ispitana konkretna pravna pitanja u vezi s bilo kojim evropskim sigurnosnim snagama za Ukrajinu te da će biti riječi za tri sedmice.
Britanski premijer Keir Starmer rekao je da misija ne bi bila moguća bez pomoći Sjedinjenih Američkih Država (SAD), ali da su SAD bile hladne prema ideji bilo kakve vojne uloge u Ukrajini.
Ruski ministar vanjskih poslova Sergej Lavrov poručio je da bi prisutnost NATO-a u Ukrajini bila neprihvatljiva za Rusiju.
Neki analitičari, poput Tima Lessa, iz Centra za geopolitiku Sveučilišta u Cambridgeu, ne očekuju da će misija biti formirana upravo zbog ovih primjedbi.
Umjesto toga, Less očekuje da će Evropa ojačati države koje su najviše zabrinute zbog ruske prijetnje, poput Baltika, Poljske, Rumunjske ili Moldavije.
"I, ukoliko uzmete u obzir da je Balkan na prvoj liniji da se suoči s Rusijom, onda mislim da ćemo vidjeti veću militarizaciju, posebno Kosova i BiH. Ali, ako se dogodi prvi scenarij, to bi zahtijevalo neku vrstu preraspodjele resursa dalje od Balkana, prema tim drugim zemljama."
"U tom slučaju, Srbiji bi bila poslana jasna poruka da neće biti protivljenja, ukoliko bude gurala svoje političke ciljeve", rekao je Less za program Expose Radija Slobodna Europa .
Ovo mišljenje dijeli i Hikmet Karčić, naučni suradnik na Univerzitetu Sarajevu i autor knjige "Muči, ponizi, ubij: Unutar bosansko-srpskog logorskog sistema“.
"Preusmjeravanje pažnje moglo bi stvoriti rupe u sigurnosti. Svako nasilje koje se dogodi u regiji ima potencijal proširiti se iz jedne zemlje u drugu - u BiH, Kosovo, Crnu Goru, Srbiju, Sjevernu Makedoniju. To smo vidjeli u prošlosti. Ali posljednjih godina to je bilo u fokusu Zapada, NATO-a, koji je zaštitio regiju", kaže Karačić.
"Na Kosovu je, primjerice, prisutnost stranih trupa glavni razlog zašto ga Srbija nije pokušala, osim prije gotovo dvije godine u Banjskoj, fizički napasti", kaže Karčić.
Jeta Loshaj, istraživačica u Kosovskom centru za sigurnosne studije, očekuje da će balkanska regija ostati na evropskom radaru.
To, po njenim riječima, dokazuje i posjet šefa NATO-a Kosovu, a prethodno i BiH.
"Još ne znamo hoće li [evropske] snage biti raspoređene u Ukrajini. Ali ako takva odluka bude donesena, bilo bi očekivano da Evropa omogući svoje vojne snage. Također, vidjeli smo plan izdvajanja 800 milijardi eura za odbranu. Mislim da bi u to bilo uključeno i Kosovo", kaže Loshaj.
Loshaj predlaže da kosovske institucije ostanu u bliskoj komunikaciji s međunarodnim saveznicima - bilo s NATO-om u cjelini, bilo s njegovim članicama.
Posebno cijeni nedavnu inicijativu vojne suradnje između Kosova, Albanije i Hrvatske.
"To šalje poruku da je Kosovo spremno pronaći načine, ne samo za jačanje svojih kapaciteta, već i za promišljanje trenutne geopolitičke situacije”, kaže Loshaj.
Kosovski premijer Albin Kurti, koji očekuje novi mandat u vlasti, obećao je više od milijardu eura u budžetu za sigurnosne snage i ponovio da će Kosovo izgraditi vlastitu tvornicu municije i vojnih bespilotnih letjelica.
Less, sa Univerziteta u Cambridgeu, vjeruje da Kosovo mora poduzeti dva ključna koraka kako bi zadržalo pažnju svojih saveznika.
"Jedan je aktivno lobirati na Zapadu, promičući ideju da joj je Srbija prijetnja i da mora biti obuzdana. Drugi je ulaganje u svoju sigurnost, izgradnju svoje vojske, izgradnju zaliha oružja i tako dalje - u slučaju da se direktno mora suprotstaviti Srbiji, bez vanjske pomoći", kaže Less.
Karčić se slaže da će koordinirane diplomatske i vojne strategije biti presudne u balansiranju simultanih sigurnosnih izazova.
Prema njegovim riječima, Zapad bi trebao pomoći Kosovu da ojača svoje vojne i sigurnosne kapacitete, uključujući povećanje kibernetičke sigurnosti, kako bi se moglo zaštititi od potencijalnih prijetnji.
Za BiH smatra da je treba poticati da prevlada unutrašnje političke podjele i poduzme korake za jačanje svojih institucija i sigurnosnih kapaciteta.
Karčić, također, smatra da bi Rusija popunila svaki eventualni vakuum koji bi ostavio Zapad.
"Rusija bi, zajedno sa svojim pristašama u Srbiji i Crnoj Gori, u konačnici pokušala spriječiti širenje NATO-a na ovom području, kao i njegovu integraciju u EU. Također bi nastojala destabilizirati države NATO-a na Balkanu, poput Crne Gore. Vidjeli smo te napore prethodnih godina, posebno s Crnom Gorom i Sjevernom Makedonijom", kaže on.
"S obzirom na to da američka administracija signalizira manju uključenost u evropska pitanja, Kremlj bi mogao osjećati manji pritisak za svoje akcije, bilo u Ukrajini ili na Balkanu", kaže profesor Less.
"Inauguracija Donalda Trumpa 20. januara bila je svojevrsna bomba koja je eksplodirala u međunarodnim odnosima. Gotovo svugdje gdje pogledate, vidite nekakav Trumpov utjecaj", rekao je.
Analitičari tvrde da su u neizvjesnom ambijentu jasni izazov za Kosovo i zapadni Balkan - ostati na radaru ili riskirati ostanak izvan geopolitičke igre.
No, to zahtjeva pažljivu ravnotežu između domaćih i međunarodnih interesa - nešto što nikad nije lako posebno u regiji kao što je Balkan.