Kineski Ziđin (Zijin) planira nove investicije u Srbiji, saopšteno je 15. jula nakon sastanka predstavnika te kompanije sa premijerom Đurom Macutom u Beogradu.
"Predstavnici Ziđina naveli su da ta kompanija planira investicije uz korišćenje najrazvijenijih tehnologija, s obzirom na to da je zeleni razvoj koncept te kompanije", objavila je u utorak Vlada Srbije.
Dodaje se da je tema razgovora Macuta sa predstavnicima Ziđina bila i dalji razvoj rudarskog sektora u skladu sa najvišim ekološkim standardima.
"U tom kontekstu premijer je pozvao predstavnike kompanije da ojačaju kapacitete zaštite životne sredine u okolini rudnika Bor i celoj istočnoj Srbiji", saopšteno je iz Vlade.
Poslovanje kompanija Ziđin na istoku Srbije prate kritike za navodnu ekološku štetu, te devastiranje prirodne sredine, što iz kompanije demantuju i tvrde da poštuju ekološke standarde.
Vlasnici rudnika zlata i bakra
Kineski Ziđin majning (Zijin mining) je decembra 2018, kroz ugovor o strateškom partnerstvu sa Srbijom, postao većinski vlasnik nekadašnjeg Rudarsko-topioničarskog basena Bor (RTB Bor) koji se sada zove Srbija Ziđin koper (Serbia Zijin copper).
Kompanija Ziđin majning (Zijin mining) u oktobru 2021. kod Bora je otvorila rudnik bakra i zlata Čukaru Peki, nakon što je prethodno od firme Friport Mekmoran (Freeport McMoran sa sedištem u Finiksu u SAD otkupila udeo u donjoj zoni tog rudnika u Timočkom regionu.
Ziđin je 2019. kupio kanadsku kompaniju Nevsun resursi (Nevsoun resources) koja je bila vlasnik 100 odsto gornje i 60,4 odsto donje zone ležišta Čukaru Peki, dok je ostalo bilo u vlasništvu Friporta.
Ziđin je posle obavljenih transakcija saopštio da kupovina celokupnog nalazišta Čukaru Peki omogućava kineskoj kompaniji da poveća svoje resurse, ukupni bakarni na 57,24 miliona tona i zlatne resurse kompanije na 1.889 tona.
Prijava zbog ekologije
Nevladina organizacija Regionalni institut za obnovljivu energiju i životnu sredinu (RERI) saopštio je u julu 2025. da je zajedno sa deset stanovnika sela u blizini borskog rudnika, Krivelja, Bora i Slatine, podneo krivičnu prijavu protiv kompanije Ziđin koper zbog, kako je naveo RERI, "dugogodišnjeg zagađenja kojem su izloženi usled aktivnosti ove kompanije, što je dovelo do zagađenja vazduha, vode i zemljišta".
Ziđin u Srbiji više puta je zvanično negirao takve navode i saopštio "da su parametri štetnog uticaja znatno smanjeni nakon što je Ziđin poslednjih godina preduzeo mere u pravcu zaštite životne sredine". Ta kompanija navela je i da je u cilju rešavanja zagađenja vazduha uložila više od 100 miliona dolara u nadogradnju opreme.
Kineske kompanije u poslednjoj deceniji su najveći izvoznici iz Srbije. Po podacima Ministarstva finansija, Ziđin majning prvi je na listi sa eksportom u 2023. od 1,15 milijardi evra, Ziđin koper sa 746,3 i kineska HBIS grupa koja je vlasnik železare u Smederevu sa izvozom od 549,1 milion evra.
Kineske firme najveći izvoznici iz Srbije
Srbija i Kina, kako su više puta saopštili Beograd i Peking, imaju dobre odnose i stratešku saradnju. Sredinom 2024. na snagu je stupio sporazum o slobodnoj trgovini između dve zemlje koji podrazumeva oslobađanje od carina za oko 20.000 proizvoda.
Srbija je deo kineske državne inicijative "Pojas i put" sa zemljama Centralne i Istočne Evrope za ponovno otvaranje zapadnih trgovinskih kanala.
Po podacima Narodne banke Srbije za prvu polovinu 2024, Kina je drugi najveći direktni investitor u Srbiji, posle Evropske unije (EU) iz koje stiže polovina ukupnog ulaganja.
Zbog intenziviranja saradnje političke i ekonomske saradnje Srbije sa Kinom od dolaska Srpske napredne stranke (SNS) na vlast 2012, na adresu zvaničnog Beograda u više navrata stizale su kritike i upozorenja iz Sjedinjenih Američkih Država i Evropske unije.