Dostupni linkovi

Kina pozdravlja novi početak nakon samita s Japanom i Južnom Korejom


Predsjednik Južne Koreje Jun Suk Jol (u sredini) govori sa premijerom Japana Fumiom Kišidom i kineskim premijerom Li Kuiangom, Seul, Južna Koreja, 27. maj 2024.
Predsjednik Južne Koreje Jun Suk Jol (u sredini) govori sa premijerom Japana Fumiom Kišidom i kineskim premijerom Li Kuiangom, Seul, Južna Koreja, 27. maj 2024.

Samit, održan u ponedeljak 27. maja doveo je za isti sto predsjednika Južne Koreje Jun Suk Jola, kineskog premijera Li Kuianga i japanskog premijera Fumia Kišidu, što su bili prvi trilateralni razgovori država u posljednjih skoro pet godina.

Lideri Južne Koreje, Kine i Japana potvrdili su plan za denukleizaciju Korejskog poluostrva na samitu na kojem su se takođe dogovorili da prodube trgovinske veze.

Iako Sjeverna Koreja nije bila na zvaničnoj agendi, nekoliko sati prije nego što su se lideri sastali, Pjongjang je najavio da će uskoro lansirati još jedan špijunski satelit u orbitu, što je potez koji krši niz sankcija Ujedinjenih nacija kojim se zabranjuje testiranje pomoću balističke tehnologije, pišu svjetski mediji.

Interes stabilizacije odnosa sa Kinom

Lideri Kine, Japana i Južne Koreje održali su prvi trilateralni sastanak u više od četiri godine dok Peking traži načine da se suprotstavi naporima Sjedinjenih Država da usko sarađuju sa Tokijem i Seulom koji su dva glavna saveznika Amerike u azijskoj regiji Pacifika.

Kako piše Washington Post, sastanak podvlači intenciju Tokija i Seula da balansiraju između ekonomske i vojne kompeticije Washingtona i Pekinga i pored toga što su Japan i Južna Koreja sigurnosni saveznici Sjedinjenih Država i pojačali su rad na zajedničkim vojnim vježbama u regiji, s druge strane, takođe se oslanjaju na Kinu kao najvećeh trgovinskog partnera.

Tri zemlje su počele da se redovno sastaju 2008. godine, ali sastanaka nije bilo od 2019. zbog pandemije izazvane korona virusom i pogoršanja odnosa između Japana i Južne Koreje. U martu prošle godine, Seul je preduzeo veliki korak ka obnavljanju odnosa sa Tokijem zbog zajedničke zabrinutosti oko Kine i Sjeverne Koreje, otvarajući put bližim odnosima sa Washingtonom. Ovi potezi su motivisali Peking da pokuša da obnovi saradnju, kažu analitičari, kako prenosi Washington Post.

Tradicionalno, na sastancima koji su bili fokusirani na ekonomska, a ne na pitanja bezbjednosti, učestvovali su predsjednik Južne Koreje, premijer Japana i premijer Kine, koji predvodi vladu. Kako je moć premijera značajno smanjena pod kineskim predsjednikom Si Đinpingom, neki analitičari kažu da je simbolika trilateralnog skupa postala manje važna.

Mnogo toga se promijenilo od njihovog posljednjeg sastanka: Rusija je izvršila invaziju na Ukrajinu, Kina je pojačala vojnu agresiju prema Tajvanu, a Sjeverna Koreja je unaprijedila program nuklearnog naoružanja, navodeći Japan i Južnu Koreju da bliže sarađuju sa Sjedinjenim Državama, pa čak i ostave po strani njihov istorijski animozitet.

Istovremeno, i Tokio i Seul dijele interes za stabilizaciju veza sa Kinom, baš kao što su Sjedinjene Države radile na tome, napomenio je američki list.

Interes Kine u bližim odnosima

Kina je nastojala da oteža trgovinu između Sjedinjenih Država i azijskih saveznika, koristeći rijedak susret sa Japananom i Južnom Korejom kako bi zagovarala multipolarni svijet bez ekonomske diskriminacije, piše Wall Street Journal (WSJ).

Kineski premijer Li Kuiang, u dvodnevnoj posjeti Seulu, pohvalio je prednosti usklađivanja ekonomskih veza između tri azijske zemlje, dok je Washington krenuo u podizanje carina na kineska električna vozila i obuzdao visokotehnološke ambicije Kine. Kineski lider Si Đinping poslao je sličnu poruku na svom nedavnom putovanju u Evropu kada je posjetio Francusku, Mađarsku i Srbiju.

"Trebali bismo razriješiti sumnje i nesporazume iskrenim dijalogom, podržati bilateralne odnose u duhu strateške autonomije, promovisati multipolarni svijet i suprotstaviti se blokovskoj konfrontaciji i frakcionaštvu", rekao je Li na zajedničkoj konferenciji za novinare u Seulu u ponedeljak, 27. maja.

Uprkos svim pokušajima saradnje, Japan i Južna Koreja, kao i Evropa, imaju ograničenja u ekonomskom približavanju Kini, čak i ako prevladavanje američkih carina donosi određenu nervozu, napisao je Wall Street Journal.

U zajedničkom saopštenju, trojica zvaničnika su obećala da će se trilateralni sastanci češće održavati i da će se raditi na saradnji u trgovini i naporima za čistu energiju. Takođe su rekli da će promovisati razmjenu preko turizma i obrazovanja.

I pored poziva Kine da se izbjegne protekcionizam, tri zemlje nisu postigle nikakve konkretne inicijative u tu svrhu. Umjesto toga, dogovorili su se da će "nastaviti komunikaciju u području kontrole izvoza".

Kina je vodeći trgovinski partner i za Japan i za Južnu Koreju, sa "sudbinskim" ekonomskim vezama koje uključuju trgovinu od poluprovodnika do električnih vozila. Ali posljednjih godina Seul i Tokio su došli na novi nivo sigurnosnih i političkih veza sa Washingtonom. Svega nekoliko svjetskih lidera je u državnu posjetu primilo američkog predsjednika Joe Bidena, među kojima su japanski premijer Fumio Kišida i južnokorejski predsjednik Jun Suk Jol.

Zabrinutost Kine se odnosi na moguća buduća ograničenja iz Japana i Južne Korenje u jeku intenziviranja trgovinskog rata sa Washingtonom i Pekingom. Obnavljanje razgovora na visokom nivou označio je napredak, ali Kina će nastaviti da se suočava sa ograničenjima dok pokušava da ubijedi američke saveznike na jače trgovinske veze sa Pekingom, kažu analitičari.

"Kina se nada da će trilateralni samit iskoristiti kako bi spriječila svoje regionalne partnere da odu predaleko u orbitu Washingtona", rekao je za WSJ Jeremy Chan, analitičar u Euroasia Group, konsultantske kompanije za političke rizike.

Predsjednik Južne Koreje (desno) se rukuje sa kineskim premijerom Lijem Kuangom, 26. maj 2024.
Predsjednik Južne Koreje (desno) se rukuje sa kineskim premijerom Lijem Kuangom, 26. maj 2024.

Amerika je nedavno uvela tarife na 18 milijardi dolara vrijedne proizvode iz kine uključujući baterije za električna vozila i poluprovodnike. U skladu sa tradicijom, premijer Li, koji je zadužen za svakodnevno upravljanje kineskom ekonomijom, otišao je na samit umjesto Sija, što pojačava poruku Pekinga da se radije fokusira na poslovanje i trgovinu, a ne na pitanja bezbjednosti.

Vruće pitanje Sjeverne Koreje

Trilateralni sastanak se prvenstveno fokusirao na zajedničke sfere interesa kao što je zaštita lanaca snabdijevanja, prmovisanje trgovine i saradnja po pitanju izazova sve starije populacije i pojave zaraznih bolesti. Lideri tri države su pažljivo obilazili oko nesigurnih regionalnih pitanja kao što su Tajvan i Sjeverna Koreja, napisao je New York Times.

Ali Sjeverna Koreja je pomogla da se naglase glavne razlike među tri susjeda na samitu. Nekoliko sati prije nego što je počeo sastanak, Sjeverna Koreja je najavila plan da u orbitu postavi vojni špijunski satelit.

Nakon okončanja samita, na sjeverozapadu Sjeverne Koreje lansirana je raketa koja je nosila satelit. Zvanična korejska centralna novinska agencija saopštila je da je raketa eksplodirala tokom prvog leta ubrzo nakon polijetanja zbog sumnje na problem sa motorom.

Savjet bezbjednosti Ujedinjenih nacija je rezolucijom Sjevernoj Koreji zabranio lansiranje takvih raketa, jer koristi istu tehnologiju koja je potrebna za izgradnju interkontinentalnih balističkih projektila.

Sve agresivniji vojni položaj Sjeverne Koreje produbio je zabrinutost u Južnoj Koreji i Japanu. Sjever je takođe proširio trgovinu oružjem sa Rusijom uprkos sankcijama Ujedinjenih nacija, isporučujući artiljerijske granate i projektile za ratne napore Moskve u Ukrajini, prema američkim i južnokorejskim zvaničnicima. Zauzvrat, Moskva je optužena za pružanje energetske i tehnološke pomoći koja bi mogla da pomogne raketnom programu Sjeverne Koreje.

Južna Koreja i Japan pozvali su Kinu, najvećeg dobrotvora Sjeverne Koreje, da iskoristi svoj ekonomski uticaj kako bi pomogla u obuzdavanju nuklearnih i raketnih programa Pjongjanga. Do sada je Peking oklijevao da iskoristi tu polugu, smatrajući Sjevernu Koreju tamponom protiv američke vojske na Korejskom poluostrvu.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG