Talijanske vlasti priopćile su u 11. aprila da premještaju 40 migranata bez dopuštenja za ostanak u zemlji u talijanske migracijske pritvorske centre u Albaniji, izvještava AP.
Čini se da je to prvi put da jedna zemlja Europske unije šalje migrante kojima je odbijen zahtjev za azil u zemlju izvan EU-a koja nije ni njihova niti zemlja kroz koju su prošli na svom putu.
Talijanski mediji izvijestili su da su migranti napustili talijansku luku Brindisi. Talijanska vlada nije objavila njihovu nacionalnost niti dodatne detalje.
Migranti će biti smješteni u centrima za migrante koje je izgradila i vodi Italija smještena u luci Shengjin, 66 kilometara (40 milja) sjeverozapadno od glavnog grada Tirane i u Gjaderu.
Izgrađeni su za obradu zahtjeva za azilom migranata koje je Italija presrela u Sredozemnom moru. No, otvaranja centara u oktobru 2024. godine, talijanski su sudovi spriječili vlasti da ih koriste i male skupine migranata vraćene su u Italiju.
Nije jasno koliko dugo odbijeni tražitelji azila mogu ostati u Albaniji. U Italiji mogu biti pritvoreni do 18 mjeseci čekajući deportaciju.
Talijanska krajnje desničarska vlada premijerke Giorgie Meloni odobrila je prošlog mjeseca dekret kojim je proširena upotreba centara za brzu obradu zahtjeva za azil u Albaniji na pritvaranje odbijenih tražitelja azila s nalozima za deportaciju.
Iako je najava bila u skladu s nedavnim prijedlogom Europske komisije koji bi omogućio zemljama EU-a da uspostave takozvane "centre za povratak", prijedlog tek treba biti u potpunosti odobren.
Organizacije koje se zalažu za prava migranata i odvjetnici kažu da se time krši pravo na traženje azila i postavlja opasan presedan.
Neki stručnjaci i skupine za zaštitu ljudska prava dovode u pitanje te transfere migranata.
Stručnjaci za migracije koje je konzultirao Associated Press kažu da nije jasno koliko su talijanski postupci bili zakoniti i da će vjerojatno biti osporeni na sudu.
"Moraju pokazati da rade nešto s ovom nevjerojatno skupom strukturom", rekla je Meghan Benton iz Instituta za migracijsku politiku.
Govoreći iz Toulousea u Francuskoj, Benton je rekla da su druge zemlje EU zainteresirane učiniti isto, uključujući Nizozemsku koja planira otvoriti takve centre u Ugandi.
Francesco Ferri, stručnjak za migracije iz organizacije Action Aid, koji je bio u skupini nevladinih organizacija i talijanskih zakonodavaca koji su posjetili Albaniju kako bi pratili transfer migranata, rekao je da ne postoji zakon u Italiji, niti u zakoniku EU-a, niti u sporazumu između Albanije i Italije koji bi dopuštao da odbijeni tražitelji azila budu deportirani izravno iz Albanije, čime je svrha transfera nejasna.
"Za nas je to neprihvatljivo", rekao je Ferri.
Albanski centri otvoreni su u oktobru prošle godine, ali su ostali uglavnom neaktivni zbog pravnih prepreka i velikog protivljenja udruga za zaštitu ljudskih prava, koje vjeruju da krše međunarodne zakone i ugrožavaju prava migranata.
Sporazum između Italije i Albanije iz novembra 2023. godine, vrijedan gotovo 800 milijuna eura tijekom pet godina, dopušta da do 3.000 migranata koje talijanska obalna straža presretne u međunarodnim vodama svakog mjeseca bude prebačeno u Albaniji gdje će biti provjereni radi mogućeg azila u Italiji ili repatrijacije.
Italija je pristala prihvatiti one migrante koji dobiju azil, dok one čiji zahtjevi budu odbijeni čeka deportacija izravno iz Albanije.
Prve tri skupine od 73 migranta koji su tamo prebačeni u oktobru, novembru i januaru provele su samo nekoliko sati u Albaniji i vraćene su u Italiju nakon što su talijanski suci odbili potvrditi njihov pritvor u zemlji koja nije članica EU.
Do sada je ove godine 11.438 migranata pristalo na talijanskim obalama, što je manje od 16.090 koliko ih je stiglo u istom razdoblju prošle godine.
Najviše ih je stiglo iz Bangladeša, zatim iz Sirije, Tunisa i Egipta, navodi talijansko Ministarstvo unutarnjih poslova.