Američki predsjednik Donald Trump ponovno je zaprijetio korištenjem vojne sile ako Iran ne pristane prekinuti svoj nuklearni program i rekao da će Izrael biti "vođa" potencijalnog vojnog napada.
Trump je novinarima 9. aprila u Bijeloj kući rekao da će "ako bude potrebno", Sjedinjene Američke Države "apsolutno" upotrijebiti vojnu silu.
Bio je to odgovor na pitanje o razgovorima između američkih i iranskih dužnosnika koji bi se trebali održati ovog vikenda u Omanu i koliko bi oni mogli trajati.
"Imamo vremena", rekao je Trump, dodajući da nema konačnog vremenskog okvira za postizanje rješenja u razgovorima.
"Kada započnete razgovore, znate idu li dobro ili ne", rekao je Trump.
Trump je najavio razgovore 8. aprila tokom brifinga u Ovalnom uredu s izraelskim premijerom Benjaminom Netanyahuom.
Netanyahu je rekao da podržava Trumpove diplomatske napore da postigne nagodbu s Iranom. Dodao je da Izrael i SAD dijele isti cilj da osiguraju da Iran ne razvije nuklearno oružje.
Trump je rekao da će, ako uporaba vojne sile bude neophodna, "Izrael očito biti jako uključen u to".
Obje su strane zamislile razgovore u Omanu kao sastanak na kojem bi se vidjelo mogu li se pregovori održati.
Trump je rekao da će razgovori biti "izravni", dok je Iran opisao angažman kao "neizravne" razgovore.
Sjedinjene Države neće "tražiti puno" na pregovorima, rekao je Trump, ponavljajući svoj često izneseni stav da Iran "ne može imati nuklearno oružje".
SAD je sve zabrinutiji jer se čini da je Teheran bliže nego ikad posjedovanju nuklearnog oružja. Iran je dugo tvrdio da je njegov nuklearni program u miroljubive svrhe.
SAD i druge svjetske sile postigle su 2015. godine sveobuhvatni nuklearni sporazum koji je ograničio obogaćivanje urana u Teheranu u zamjenu za ukidanje gospodarskih sankcija. Ali Trump je jednostrano povukao Sjedinjene Države 2018. godine, nazvavši ga "najgorim dogovorom ikada".
Američki ministar obrane Pete Hegseth izrazio je nadu da bi američko-iranski pregovori mogli biti riješeni mirnim putem nakon što je Reuters 9. aprila izvijestio da se čak šest bombardera B-2 premjestilo u američko-britansku vojnu bazu na otoku Diego Garcia u Indijskom oceanu.
Na pitanje jesu li B-2 trebali poslati poruku Iranu, Hegseth je rekao:
"Pustit ćemo njih da odluče."
Nazvao je bombardere "velikom vrijednošću", rekavši novinarima tokom putovanja u Panamu da ti avioni šalju "poruku svima".
Ministarstvo financija SAD-a ranije je 9. aprila uvelo nove sankcije usmjerene na iranski nuklearni program. Pet entiteta i jedna osoba sa sjedištem u Iranu sankcionirani su u vezi s njihovom navodnom potporom iranskom nuklearnom programu, navodi se u priopćenju za medije.
Govoreći pred novinarima u Bijeloj kući, Trump je rekao da su ljudi u Iranu "tako nevjerojatni", ali da je vlada "teški režim".
"Želim da Iran bude velik", rekao je Trump.
"Jedina stvar koju ne mogu imati je nuklearno oružje. Oni to razumiju."
Uz izvještaje Reutersa i AP-a