Dostupni linkovi

Epidemija 'ubistva iz časti' u Iranu: Jedna žena ubijena svakih dva dana


Prema analizi Radija Farda, najmanje 133 žene i djevojke ubili su prošle godine njihovi muževi ili rođaci.
Prema analizi Radija Farda, najmanje 133 žene i djevojke ubili su prošle godine njihovi muževi ili rođaci.

Piše: Behnaz Jalalipour

Iran je u šoku od nedavnih vijesti da je 17-godišnjakinju izbo njen otac, odnosno da su drugu 17-godišnjakinju upucali otac i brat dok je naručju držala dijete.

Te dvije žene, Kani Abdollahi i Atefeh Zaghibi, posljednje su žrtve od početka ove godine u kojoj je zabilježen porast slučajeva nasilja nad ženama koje počinjuju članovi njihovih porodica širom zemlje.

Prema analizi Radija Farda, Iranskog servisa Radija Slobodna Evropa, najmanje 133 žene i djevojke ubijene su u prošloj godini iz "časti", dok su počinioci bili njihovi muževi, očevi i braća. Drugim riječima, svaka dva dana jedna žena bude žrtva "femicida" u zemlji.

Pregled prijavljenih slučajeva u Iranu u protekloj godini pokazuje da su samo tri ubistva žena počinile osobe izvan porodice žrtve, pri čemu su motivi tih slučajeva bili krađa ili seksualni napad. Samo u jednom slučaju uključivalo je stranog državljanina.

Zagovornici prava opisuju femicid kao ubijanje iz rodnih motiva i obično korespondira sa sprečavanjem ili kažnjavanjem djevojaka i žena za djela koja se smatraju društveno neprihvatljivim za njihov spol u konzervativnijim društvima.

Stop Femicide Iran, nevladina organizacija sa sjedištem u New Yorku, navodi da se većina slučajeva femicida u Iranu opravdava kao ubistva iz časti ili sporovi u porodici u kojima je žena meta za djela koja su navodno kose sa društvenom tradicijom, vjerskim praksama ili ugledom porodice.

U slučaju Kani Abdollahi, ona je navodno ubijena 25. januara zbog prijateljstva sa mladićem. Iranski mediji su javili da je smrt Atefeh Zaghibi 29. januara od strane oca i brata uslijedila nakon što je prije dvije godine pobjegla od kuće.

Femicid u brojkama

U Iranu nema zvanične statistike o ubistvima u porodici, a prema nevladinoj organizaciji Iran Human Rights, ubistva žena se često ne prijavljuju ili se vode kao samoubistva ili nesreće.

Iranske novine Shargh objavile su da su najmanje 165 žena između 2021. i 2023. godine ubili muški članovi porodice. Ukupno 133 za 2024. godinu, prema analizi Radija Slobodna Evropa, ukazuje na porast ovih slučajeva.

Osim problema ubistava u porodici, zvanična statistika vlade Irana u koju je Radio Slobodna Evropa imao uvid, takođe pokazuje da je više od 74.000 žena posjetilo forenzičke centre nakon zlostavljanja od strane bračnih partnera.

Procjene istraživača i aktivista za ljudska pravapokazuju da je stvarni broj slučajeva nasilja u porodici u zemlji daleko veći, a neke procjene govore da bi mogao biti i do 100 puta veći od zvaničnog broja prijavljenih slučajeva.

Pregled 133 slučaja ubistava u porodici u 2024. godini takođe pokazuje da se 51 od njih vodi kao "spor u porodici ", nešto za šta grupe za ljudska prava kažu da odgovara širem trendu u Iranu da vlasti žele prikriti ubistva iz časti od službene statistike lažnim prijavljivanjem. Slična praksa je i u slučajevima silovanja, koja se u državnim medijima i policijskim izvještajima često vode kao "uznemiravanje".

Zakon u Iranu je zasnovan na islamskom šerijatskom pravu i praksi. Ta pravila često daju očevima i muževima ovlast da odluče da li i kako ljudi koji ubiju žene u svojoj porodici trebaju da plate za zločin, dopuštajući blage kazne ako su oni koji odlučuju o kazni bili uključeni ili su, pak, odobrili ubistvo.

U Članu 630. Krivičnog zakona se takođe navodi da "kad god muškarac vidi svoju ženu kako čini preljubu s muškarcem i zna da je žena na to pristala, može ih istovremeno ubiti, a ako je žena nevina, on može samo ubiti muškarca".

Broj slučajeva ubistva iz časti u porastu?

Advokat i stručnjak za ljudska prava Saeed Dehghan rekao je za Radio Slobodna Evropa da ovaj član zakona često dovodi do toga da sudije izriču blage kazne u slučajevima ubistva iz časti, često birajući da ne izriču maksimalnih deset godina.

Problem je i, ističe, nedostatak pravne zaštite za žene u zemlji.

Prijedlog zakona koji bi pružio zaštitu ženama, od 2013. godine je u ladicama iranskog parlamenta i čeka na podršku poslanika uprkos rastućem broju slučajeva nasilja nad ženama.

Posljednjih godina nekoliko slučajeva femicida koja su proglašena ubistvima iz časti izazvala su reakciju javnosti u Iranu.

Jedan od tih slučajeva bio je 14-godišnja Romina Ashrafi, koju je ubio njen otac 2020. godine nakon što je pobjegla s 28-godišnjim muškarcem. Njena porodica se protivila tom braku, a otac je organizovao hapšenje para. Uprkos tome što se plašila za vlastitu sigurnost, vraćena je porodici i ubijena dok je spavala. Otac ju je ubio srpom.

Drugi poznati nedavni slučaj je 17-godišnja Mona Heydari, kojoj je muž odrubio glavu nakon što je pobjegla iz nasilne veze u Tursku, a zatim se vratila. Snimci njenog muža kako nosi Moninu glavu u njihovom gradu su kružili internetom, a neki mediji su snimke čak objavili.

Otac Ashrafi i muž Heydari su uhapšeni i izašli pred sud, ali su obojica osuđeni na manje od deset godina zatvora za ubistva.

XS
SM
MD
LG