Trideset ljudi pogubljeno u Iranu od početka rata, saopštile iranske vlasti
Iranske vlasti su saopštile da je 30 ljudi pogubljeno iz političkih razloga od početka sukoba sa SAD i Izraelom 28. februara.
U saopštenju koje je u subotu objavio iranski pravosudni sistem navodi se da su pogubljeni proglašeni krivima za "špijunažu" i "terorizam" u slučajevima povezanim s velikim antivladinim protestim koji su se održali širom zemlje ranije ove godine.
Prema saopštenju, još 36 ljudi je osuđeno na dugogodišnje zatvorske kazne, konfiskovana je imovina u vlasništvu 400 novinara, a bankovni računi desetina blogera i aktivista su zamrznuti.
Iranska organizacija za ljudska prava (IHRNGO) saopštila je ove nedelje da su vlasti u Teheranu poslednjih nedelja pogubile najmanje 14 učesnika protesta, dok je još šest obešeno pošto su optuženi za špijunažu za Izrael.
Prošlog meseca, šef UN za ljudska prava Folker Tirk pozvao je Iran da "uvede moratorijum na izvršenje smrtne kazne" i oslobodi "proizvoljno pritvorene" zatvorenike.
"Zapanjen sam što – pored već teških posledica sukoba – vlasti i dalje uskraćuju prava iranskog naroda, na grube i brutalne načine", rekao je on.
Iran je među zemljama s najvećim brojem pogubljenja, vešajući stotine ljudi godišnje, mnoge zbog krivičnih dela povezanih s drogom i ubistvima.
Dva najnovija pogubljenja izvršena su 13. maja kada je Ehsan Afrašteh, specijalista za sajber bezbednost i mreže, obešen pod optužbom za špijunažu za Izrael, a nekoliko sati kasnije usledilo je pogubljenje Mohameda Abasija, koji je učestvovao u masovnim protestima u januaru, pod optužbom za ubistvo službenika obezbeđenja.
Centralna komanda SAD: 78 brodova primorano da promeni kurs tokom pomorske blokade Irana
Centralna komanda SAD (CENTCOM) saopštila je da je 78 komercijalnih brodova bilo primorano da promeni kurs usled pomorske blokade Irana.
Objavljujući u subotu na X video-snimak američkog vojnog helikoptera koji nadleće vode u blizini Ormuskog moreuza, CENTCOM je takođe naveo da su četiri plovila "onesposobljena kako bi se obezbedilo poštovanje mera".
Ova komanda je prethodno navela da je propušteno 15 brodova koji su prevozili humanitarnu pomoć, kao i da su u pojedinim slučajevima američke snage primorale brodove da promene kurs putem radio-veze i ispaljivanjem hitaca upozorenja.
Pakistanski ministar unutrašnjih poslova u Teheranu radi 'nastavka' razgovora Irana i SAD
Iranski mediji izvestili su u subotu da je pakistanski ministar unutrašnjih poslova Mohsin Nakvi u Teheranu razgovarao o "nastavku pregovora" između Irana i SAD s iranskim kolegom.
Nakvi, koji je došao u dvodnevnu posetu Iranu, sastao se s Eskandarom Momenijem, navode mediji bliski iranskoj vladi, i imao je "detaljne razgovore o odnosima Irana i Pakistana i izgledima za nastavak mirovnih pregovora".
Pakistan je delovao kao posrednik od stupanja na snagu primirja između Irana i SAD početkom aprila. Runda razgovora između visokih zvaničnika iz Vašingtona i Teherana održana je u Islamabadu, ali nije donela nikakve rezultate.
Poslednjih nedelja, Pakistan je dobio zadatak da prenosi predloge SAD i Irana za okončanje rata. Predsednik SAD Donald Tramp rekao je da su iranski predlozi neprihvatljivi.
Iranski ministar spoljnih poslova Abas Arakči u petak je rekao da je Teheran primio poruke iz SAD koje ukazuju da je Trampova administracija spremna da nastavi pregovore usmerene na okončanje rata na Bliskom istoku.
Iran navodi da se konsultuje s Omanom o upravljanju Ormuskim moreuzom
Iranski ministar spoljnih poslova Abas Arakči izjavio je da se Teheran konsultuje s Omanom kako bi uspostavio odgovarajući mehanizam za upravljanje Ormuskim moreuzom.
Arakči je u petak novinarima u Indiji rekao da bi Iran i Oman, pošto se nalaze na suprotnim stranama Ormuskog moreuza, trebalo bi da odluče o upravljanju tim vitalnim plovnim putem.
"Iran i Oman su dve priobalne zemlje s obe strane Ormuskog moreuza i ovaj moreuz se nalazi u teritorijalnim vodama dve zemlje i između njih nema međunarodnih voda. Stoga, upravljanje ovom rutom treba da obavljaju Iran i Oman", rekao je on.
Oman još nije odgovorio na izjavu Arakčija.
SAD se protive tome da Iran ima kontrolu nad moreuzom i protive se želji Teherana da naplaćuje prolaz u zamenu za dozvolu brodovima da prođu. Vašington navodi da se i Oman slaže s tim stavom.
Ormuski moreuz na jugu Irana je tranzitna tačka za oko 20 odsto svetske nafte i gasa, a pored toga, najveći deo đubriva koje se koristi u poljoprivrednoj proizvodnji transportuje se širom sveta kroz ovu tačku.
Posle američko-izraelskih udara na iransku teritoriju 28. februara, iranski Korpus islamske revolucionarne garde odmah je objavio da je Ormuski moreuz zatvoren.