Dostupni linkovi

Nastavljeni pregovori o oživljavanju nuklearnog sporazuma sa Iranom


Pregovori u cilju oživljavanja značajnog nuklearnog sporazuma između Irana i svetskih sila ponovo su počeli u Beču 27. decembra, sa zahtevom Teherana za ukidanjem sankcija i “garancijama” da će se SAD vratiti u ovaj ugovor iz 2015.

„Upravo je počela 8. runda bečkih pregovora“, napisao je na Tviteru Alen Maton (Alain Matton), portparol Evropske unije, koja predsedava razgovorima.

Sedma runda pregovora, prva otkako je izabran tvrdolinijaški iranski predsednik Ebrahim Raisi, završena je 17. decembra nakon što je Teheran izneo nove zahteve.

Pregovori su ostvarili slab napredak otkako su nastavljeni u novembru nakon petomesečne pauze posle Raisijevog izbora.

Iranski ministar spoljnih poslova Hosein Amir-Abdolajan rekao je uoči nastavka da bi na dnevnom redu trebalo da bude „pitanje garancija i verifikacije“ ukidanja američkih sankcija ako se Vašington vrati sporazumu.

„Najvažnije pitanje za nas je da dođemo do tačke u kojoj se, prvo, iranska nafta može lako i nesmetano prodavati“, rekao je Amir-Abdolahjan u Teheranu 27. decembra uoči nastavka pregovora u Beču, preneli su iranski mediji.

On prošle sedmice je rekao da evropski pregovarači nisu predstavili nikakve "nove praktične inicijative" i da nisu bili konstruktivni u poslednjoj rundi.

"Ne vidimo poziciju nekih evropskih zemalja kao konstruktivnu, posebno onu Francuske", rekao je Abdolahjan.

Zajednički sveobuhvatni plan delovanja (JCPOA) je ograničio iranski nuklearni program u zamenu za ublažavanje sankcija, ali su one ponovo uvedene nakon što su tadašnji predsednik SAD Donald Tramp povukao iz sporazuma 2018.

Teheran, koji tvrdi da je nuklearni program zemlje namenjen samo za civilne svrhe, reagovao je postepenim pojačavanjem programa i obogaćivanjem uranijuma znatno iznad pragova dozvoljenih sporazumom.

Diplomate zemalja koje su još u sporazumu -- Kine, Britanije, Francuske, Nemačke i Rusije -- učestvuju u direktnim pregovorima sa Iranom.

Predstavnici Irana odbijaju da se direktno sastanu sa američkim zvaničnicima, dok se ostali učesnici kreću između dve strane.

Vašington je više puta izražavao frustraciju ovim formatom, ističući da usporava proces, a zapadni zvaničnici i dalje sumnjaju da Iran jednostavno igra kartu vremena.

Diplomate tri uključene evropske zemlje rekle su posle razgovora prekinutih pre 10 dana da pregovarači „brzo stižu do kraja puta“.

Oni su izrazili frustraciju novim zahtevima Teherana poslednjih nedelja, ali su ukazali na "neki tehnički napredak" do sada.

U saopštenju EU se navodi da će učesnici „nastaviti razgovore o mogućnostima za povratak Sjedinjenih Država [sporazumu] i kako da obezbede punu i efikasnu primenu sporazuma od strane svih zemalja“.

Američki savetnik za nacionalnu bezbednost Džejk Salivan rekao je prošle nedelje da bi trenutni diplomatski napori usmereni na oživljavanje sporazuma mogli biti iscrpljeni u roku od nekoliko „sedmica“, dok je specijalni izaslanik SAD za Iran Robert Meli upozorio na „period eskalacije krize“ ako diplomatija ne uspe da obnovi sporazum.

  • Prema izveštajima Rojtersa i AFP-a

Preporučujemo

XS
SM
MD
LG