Iranskim filmskim autorima Hosseinu Molayemiju i Shirin Sohani trebalo je čudo da stignu na 97. dodjelu Oscara, a kamoli da osvoje zlatnog kipića za najbolji animirani kratki film. Dobili su oboje.
Viza koja im je odobrena u posljednjem trenutku, omogućila im je da otputuju za Los Angeles na ceremoniju 2. marta. Stigli su samo tri sata prije početka svečanosti.
Nedugo nakon toga, njihov animirani film "U sjeni čempresa" (In the Shadow of the Cypress) odnio je nagradu.
"Ovo je čudo i veoma nam je teško govoriti pred ovom publikom koja mnogo očekuje", rekao je Molayemi prilikom preuzimanju nagrade u Dolby Theatreu u Hollywoodu.
"Da, ako ustrajemo i ostanemo vjerni, čuda će se desiti", naglasio je.
Inspirisan posljedicama iransko-iračkog rata iz 1980-ih godina, film je 2D animacija bez dijaloga koja pripovijeda o bivšem kapetanu broda koji pati od posttraumatskog stresnog poremećaja. On živi s kćerkom u udaljenoj kući pored obale Perzijskog zaliva na jugu Irana.
Njihovi životi se mijenjaju kada otkriju nasukanog kita, što ih pokreće na duboko putovanje iscjeljenja.
Autori su prvobitno željeli prikazati teške porodične odnose, ali su kasnije preusmjerili fokus na razorni sukob te kako on utiče na porodice vojnika koji se vraćaju sa rata, rekao je Molayemi za Radio Farda Radija Slobodna Evropa, nekoliko dana prije dodjele Oscara.
"Pretraživali smo internet za pričama koje su ispričale porodice ratnih veterana jer smo bili sigurni da porodice neće razgovarati s nama, posebno s obzirom na svu birokratiju i dozvole koje smo trebali pribaviti", rekla je Sohani.
Molayemi kaže da su on i Sohani sami finansirali proizvodnju filma, a kasnije su se obratili državnom Centru za intelektualni razvoj djece i mladih, produkcijskoj kompaniji koja je nastala prije Islamske Republike, kako bi nadoknadili dio troškova.
Pristali su kompaniji dati nešto više od polovine prava na film, ali je kompanija odgodila isplatu troškova na više od godinu dana, tokom kojih je vrijednost iranske valute značajno pala u odnosu na dolar.
"Novac je vrijedio otprilike upola manje od onoga što je trebao", požalio se Molayemi.
Produkcijska kompanija takođe je zahtijevala da se iz filma izbace neke scene, uključujući onu u kojoj kćerka pokazuje kosu, a otac puši cigaretu, ali su reditelji odolili tom zahtjevu.
U sjeni čempresa je drugi iranski film nominovan za Oscara u kategoriji najboljeg animiranog kratkog filma, nakon filma Our uniform (Naša uniforma) Yeganeha Moghaddama, koji je konkurisao prošle godine na dodjeli Oscara.
Međutim, film Molayemija i Sohani ušao je u historiju kao prvi iranski animirani film koji je osvojio Oscara.
Molayemi to pripisuje "slučajnosti" i kaže da nominacije uzastopno "ne znače da animirani filmovi uživaju veću podršku" u Iranu.
"Ovo su sve bili lični napori. Naravno, animirana ostvarenja koja promovišu ideologiju vlade dobijaju podršku, dok nezavisni animirani filmovi ne dobijaju posebnu podršku", ističe on.
Bilo je malo ili nimalo podrške iranskih institucija za promociju filma u inostranstvu jer se takmičio na nekoliko festivala visokog profila.
Sohani ističe da je njihov film ispunio kriterije za kandidovanje za Oscara, "ali na Oscarima kvaliteta filma nije jedini odlučujući faktor, jer i promocija igra važnu ulogu."
Rekla je da su, dok su drugi filmovi u ovoj kategoriji imali podršku velikih produkcijskih kuća, "u Iranu jednostavno nismo imali finansijske resurse da promovišemo film kao što su to uradili drugi nominovani".
Za Molayemija je U sjeni čempresa "film koji je najviše zapostavljen" među pet nominovanih za Oscara.
"Nadam se da će se desiti čudo i da će naš film biti primijećen", rekao je Molayemi za Radio Farda, nekoliko dana prije nego što je ostvarenje ušlo u historiju nagrade Oscar koju dodjeljuje američka Akademija filmskih umjetnosti i nauka.
Oscari 2025: Konačna lista pobjednika
Najbolji film: Anora
Najbolja glavna glumica: Mikey Madison (Anora)
Najbolji režiser: Sean Baker (Anora)
Najbolji glavni glumac: Adrien Brody (The Brutalist)
Najbolja muzika: Daniel Blumberg (The Brutalist)
Najbolji međunarodni film: I'm Still Here
Najbolja fotografija: The Brutalist
Najbolji kratki igrani film: I'm Not a Robot
Najbolji vizuelni efekti: Dune: Part Two
Najbolji zvuk: Dune: Part Two
Najbolji dugometražni dokumentarni film: No Other Land
Najbolji kratkometražni dokumentarni film: The Only Girl in the Orchestra
Najbolja pjesma: Emilia Perez
Najbolja scenografija: Wicked
Najbolja sporedna glumica: Zoe Saldana (Emilia Perez)
Najbolja montaža: Sean Baker (Anora)
Najbolja šminka: The Substance
Najbolji adaptirani scenario: Peter Straughan (Conclave)
Najbolji originalni scenarij: Sean Baker (Anora)
Najbolja kostimografija: Wicked
Najbolji kratkometražni animirani film: In the Shadow of the Cypress
Najbolji dugometražni animirani film: Flow
Najbolji sporedni glumac: Kieran Culkin (A Real Pain)