U rubrici Radija Slobodna Evropa „Glasom mladih“ bavimo se mladima u regiji, njihovim željama, težnjama i problemima. Svake nedjelje govorimo o mladim uspješnim ljudima, onima kojima se još uvijek nije pružila prilika da svoje talente pokažu na pravi način ali i onima koji su spremni mijenjati svijet u kom žive.
Uvažavanje tuđih ideja, stavova i načina života, znači biti tolerantan. Upravo o tome koliko se u društvima poput bosanskohercegovačkog, srpskog i crnogorskog poštuju različitosti, koliko većina uvažava prava onih drugih i drugačijih, koji su u manjini govorimo u ovosedmičnoj emisiji.
Biti tolerantan znači biti osviješten o različitosti u odnosu na nas same i prihvatiti to u svakodnevnom životu. No, na suprotnoj strani tolerancije su predrasude.
Kako anketirani mladi ljudi iz Tuzle, Budve i Beograda vide različitosti, kako doživljavaju druge i drugačije poslušajte u narednim minutama.
Prvo idemo u Tuzlu, gde je sam mladima razgovarala Maja Nikolić.
Istraživanja ukazuju da najveću socijalnu distancu mladi u Crnoj Gori iskazuju prema homoseksualnim osobama, migrantima i HIV pozitivnim ljudima. U anketi kojom smo provjerili percepciju o toleranciji mladih, sagovornici naše Jasne Vukićević smatraju da mladi nemaju dovoljno razumijevanja za drugo i drugačije, a da je za takve stavove najodgovornija porodica.
Mladi u Srbiji, sa kojima je u Beogradu razgovarao Zoran Glavonjić poštuju različitosti. Kako kažu, najpre pažnju obraćaju na ljudske kvalitete, dok su im nečija nacionalnost, seksualno opredeljenje, vjera ili boja kože nevažni.
Psiholog Srđan Puhalo za emisiju Glasom mladih kaže da je izrazito teško biti manjina u zemljama regiona, a da javnost ima pogrešnu percepciju demokratije, te se zbog toga različitosti manje tolerišu, a predrasude dominiraju.
Čitavu emisiju poslušajte ovdje:
Facebook Forum