U ovotjednom izdanju rubrike „Glasom mladih“ govorit ćemo o natalitetu. Sve se češće govori o zabrinjavajućim demografskim trendovima ne samo na Balkanu, nego i u većem dijelu Europe. Ako je vjerovati procjenama do 2050. godine države europskog juga i jugoistoka uglavnom će postajati sve praznije. Uz nizak natalitet, velik problem je i iseljavenje. Mlade iz Crne Gore, Bosne i Hercegovine i Srbije pitali smo o tome da li vlade u regiji trebaju poduzeti mjere kako bi se povećao natalitet, ali i mjere za zaustavljanje iseljavanja. Sa mladima u Budvi razgovarala Jasna Vukićević.
Mladi gube volju za ostankom u Bosni i Hercegovini, čekajući neka bolja vremena, pa se masovno odlučuju za odlazak iz zemlje, kako bi sebi osigurali uvjete za osnivanje oibtelji i dobijanje potomstva.To kažu neki od mladih s kojima smo razgovarali o problemu masovnog iseljavanja stanovništva, te pada nataliteta.
Mladi očekuju da vlasti konačno poduzmu mjere na izjednačavanju šansi za zapošljavanje, te olakšice kako bi mogli zasnovati svoju obitelj. S mladima u Mostaru razgovarao Mirsad Behram.
Prema podacima Statističke službe Europske unije, Srbiju godišnje napusti skoro 50 tisuća građana. Mnogi od njih, skoro 56 posto, odlaze iako su u Srbiji imali posla, pokazuje istraživanje Mreže za poslovnu podršku. Šta su razlozi odlaska, može li bolja poslovna klima zadržiti ljude, pa tako i mlade u zemlji ili pak bitnija podrška u osnivanju obitelji, slušate u prilogu Norberta Šinkovića.
Kompletnu emisiju „Glasom mladih“ možete preslušati ovdje: