Dostupni linkovi

Sporenja zbog dozvole za burkini u Grenobleu  


Lena u burkiniju na plži u Marseilleju, Francuska, avgust 2016.
Lena u burkiniju na plži u Marseilleju, Francuska, avgust 2016.

Francuski grad Grenoble formalno je dozvolio kupanje u burkiniju, kostimu koji pokriva cijelo tijelo na javnim kupalištima.

Članovi opštinskog vijeća tankom većinom su u ponedeljak 16. maja odobrili nova pravila uprkos političkoj opoziciji.

Nakon napete debate, bilo je 29 glasova za, a 27 protiv sa dva člana koja su se suzdržala od glasanja.

Francusko ministarstvo unutrašnjih poslova izjavilo je da će blokirati taj potez, koji je u suprotnosti s francuskim zakonima o sekularizmu i "neutralnosti javnih službi".

Međutim, gradonačelnik Grenoblea, Eric Piolle, u više je navrata tvrdio da rasprava o burkinije "nije problem".

Piolle je izjavio da promjena u propisima o bazenima, donesena prije otvaranja bazena sredinom juna, ima za cilj da "ukloni nenormalne zabrane odijevanja" i bori se protiv "zabrana nad ženskim tijelima".

Od 1. juna Grenoble će ublažiti svoja pravila i dopustiti ženama i muškarcima da plivaju u toplesu ili nose kupaće kostime za cijelo tijelo radi zaštite od sunca ili vjerskih uvjerenja.

Ovaj potez podržale su aktivistkinje za ženska prava u Francuskoj, koje su se zalagale za to da ljudi "nose šta žele" na bazenima i javnim kupalištima.

Ali, zastupnici vladajuće stranke En Marche predsjednika Emmanuela Macrona tvrdili su da se islamski vjerski veo protivi strogim sekularnim vrijednostima Francuske, koje razdvajaju državu i religiju.

Protivnici takođe tvrde da je burkini simbol ugnjetavanja žena, slično burki i nikabu.

Francusko Ministarstvo unutrašnjih poslova naložilo je sudski postupak protiv grada Grenoblea jer je muslimankama dopustio da nose burkinije na javnim kupalištima. Ministar unutrašnjih poslova Gérald Darmanin napisao je u utorak, 17. maja na Twitteru da je uputio lokalnog prefekta da se obrati sudovima u pokušaju da se poništi odluka.

Darmanin je optužio gradonačelnika Grenoblea iz stranke Zelenih, Erica Piollea, za neprihvatljivu provokaciju koja je u suprotnosti s francuskim vrijednostima.

Francuska sebe vidi kao sekularnu zemlju sa strogim odvajanjem države i religije. Upotreba vjerskih simbola ili odjeće u javnosti uvijek je izvor kontroverzi, posebno u vezi sa islamom.

Kome smeta burkini u BiH?
molimo pričekajte
Embed

No media source currently available

0:00 0:03:26 0:00
Izvor: Euronews, dpa

XS
SM
MD
LG