Dostupni linkovi

U Beogradu održana ulična akcija sećanja na 406 ubijenih žena i devojčica


U uličnoj akciji "Pamtimo ubijene žene" su učestvovale aktivistkinje i aktivisti Autonomnog ženskog centra, Ženske solidarnosti i Žena u crnom, 17.5.2024.
U uličnoj akciji "Pamtimo ubijene žene" su učestvovale aktivistkinje i aktivisti Autonomnog ženskog centra, Ženske solidarnosti i Žena u crnom, 17.5.2024.

Uličnom akcijom pod nazivom "Pamtimo ubijene žene" nekoliko ženskih organizacija je 17. maja u Beogradu obeležilo Dan sećanja na žene žrtve nasilja.

Aktivistkinje "Autonomnog ženskog centra", "Ženske solidarnosti" i "Žena u crnom" su na platou ispred Skupštine Srbije u tišini istakle transparente sa brojem žena i devojčica ubijenim od 2011. do 2023. godine.

Nešto ranije istog dana je Autonomni ženski centar predstavio onlajn platformu "Femicid memorijal", na kojem je dokumentovano 406 slučajeva ubistva žena i devojčica u periodu od 2011. do 2023. godine u Srbiji.

Vanja Macanović iz ove organizacije rekla je za Radio Slobodna Evropa (RSE) da je u proteklih 12 godina ubijena 391 žena i 15 devojčica u porodično-partnerskom ili seksualnom nasilju.

"Cilj platforme je da se sećamo tih žrtava, ali i da vidimo šta su bili faktori visokog rizika i zbog čega su te žene bile ubijene – da posedovanje oružja može da se završi ubistvom, da je pretnja počinioca da će izvršiti samoubistvo takođe faktor visokog rizika jer je preko 40 odsto onih koji su izvršili ili pokušali suicid", rekla je Macanović.

Prikupljeni podaci o femicidu u poslednjih 12 godina ukazuju da je za žene koje žive u nasilju najopasnije mesto dom u kome žive sa učiniocem i da su nešto više od polovine žena ubili njihovi bračni ili vanbračni supružnici ili partneri, saopštio je Autonomni ženski centar.

Statistika pokazuje da je u 31 posto slučajeva ubistvo učinjeno vatrenim oružjem, pištoljem ili puškom, a u gotovo istom procentu nožem ili skalpelom.

Trideset odsto počinilaca je odmah nakon femicida izvršilo samoubistvo, a u 11 posto su pokušali da počine suicid.

Prema rečima Vanje Macanović, "Autonomni ženski centar" već skoro 15 godina prikuplja podatke o femicidu iz medijskih izveštaja, ali ih potom proverava kod nadležnih institucija.

"Ovi podaci predstavljaju našu statistiku, uz podatke koje smo dobili od Centra za istraživačko novinarstvo Srbije (CINS) i presude koje su njihove novinarke prikupljale kada su radile istraživanje o femicidu, pošto se ispostavilo da u određenim slučajevima postoje presude koje nikada nisu bile u medijima", kaže Macanović.

Onlajn platforma "Femicid memorijal" biće ažurirana na kraju godine, kaže aktivistkinja Autonomnog ženskog centra.

Vanja Macanović (levo) sa transparetnom "Pamtimo ubijene žene" ispred Narodne skupštine, 17. maj 2024.
Vanja Macanović (levo) sa transparetnom "Pamtimo ubijene žene" ispred Narodne skupštine, 17. maj 2024.

Prema rečima Vanje Macanović, pomak u reagovanju institucija u oblasti nasilja u porodici napravljen je nakon usvajanja Zakona o sprečavanju nasilja u porodici, koji je usvojen krajem 2016. godine.

"Taj zakon je uveo hitne mere i obaveznu koordinaciju nadležnih institucija. To znači da Tužilaštvo zajedno sa Centrom za socijalni rad i policijom mora da organizuje sastanke najmanje jednom u 15 dana, na kojima se razmatraju svi prethodno prijavljeni slučajevi nasilja", kaže Macanović.

Neophodno je, kaže Macanović, da postoji ozbiljan nadzor nad postupanjem institucija.

"Nama se neće smanjiti broj ubijenih žena ako se to ne bude vrlo detaljno preispitivalo", smatra Vanja Macanović.

Aktivistkinje su organizovale uličnu akciju ispred parlamenta Srbije kako bi podsetile narodne poslanice i poslanike na inicijativu da se izmene Zakon o sudijama i Zakon o javnom tužilaštvu.

Traži se unošenje odredbe po kojoj će se postupanje, odnosno nepostupanje sudije ili tužioca koje je dovelo do nastupanja smrtnog ishoda ili teškog povređivanja oštećene ili svedoka, smatrati težim disciplinskim prekršajem.

Takođe traže da se uspostavi telo za praćenje i analizu slučajeva femicida.

Ulična akcija i predstavljanje sajta "Femicid memorial" organizovani su povodom nacionalnog Dana sećanja na žene žrtve nasilja koji se obeležava 18. maja.

Tokom 2023. godine u Srbiji je ubijeno 28 žena, najčešće od strane partnera ili bliske osobe.

Ove godine je do 15. maja zabeleženo devet slučajeva femicida.

XS
SM
MD
LG