Dostupni linkovi

Evropska komisija traži da Skoplje i Atina sprovode Prespanski sporazum


Fotoarhiv: Sedište Evropske komisije, Brisel, Belgija
Fotoarhiv: Sedište Evropske komisije, Brisel, Belgija

Evropska komisija pozvala je Skoplje i Atinu da se pridržavaju sporazuma o promeni imena iz tadašnjeg Makedonija u Severna Makedonija.

Kako je za Euractiv izjavio portparol Evropske komisije, obe strane moraju da sprovode Prespanski dogovor iz 2018. godine.

"Dobrosusedski odnosi i regionalna saradnja ostaju ključni za proces proširenja. Postojeće bilateralne sporazume treba da sprovode u dobroj nameri sve strane", rečeno je za briselski portal.

Nova diplomatska kriza između dve zemlje izbila je nakon što je nova predsednica Severne Makedonije Gordana Siljanovska-Davkova 12. maja na inauguraciji odbila da koristi zvanično ime zemlje koju predstavlja.

Nova predsednica: "Makedonija"

Siljanovska ju je nazvala „Makedonija“ umesto Severna Makedonija, što je zvanično ustavno ime nakon sporazuma o promeni imena sa Grčkom pre sedam godina.

To je izazvalo reakcije Evropske unije (EU) i Sjedinjenih Američkih Država (SAD), dok je lider VMRO-DPMNE, stranke iz koje je predsednica, Hristijan Mickoski izjavio da će svoju zemlju zvati kako hoće.

On je pozvao Grčku da podnese žalbu Međunarodnom sudu pravde, kako je predviđeno članom 19 Sporazuma, u slučaju da smatra da se time krši Prespanski sporazum.

Grčka najavila veto

Prespanski sporazum otvorio je put Severnoj Makedoniji za ulazak u NATO i početak pregovora o pristupanju EU.

Grčki premijer Kirijakos Micotakis saopštio je da će staviti veto na put Severne Makedonije u EU ako Skoplje ne ispoštuje dogovor o promeni imena.

„Ako neko misli da može da zanemari sporazum, treba da zna da će im put ka Evropi ostati zatvoren“, rekao je Micotakis.

Bivši premijeri Grčke i Severne Makedonije, Aleksis Cipras i Zoran Zaev, najavili su da će uskoro pokrenuti inicijative za spas Prespanskog sporazuma.

XS
SM
MD
LG