Dostupni linkovi

Stav EU o genocidu u Srebrenici nepromenjen, članice glasale u UN u skladu s nacionalnim politikama


Glasanje u UN o rezoluciji o Srebrenici, 23. maj 2024.
Glasanje u UN o rezoluciji o Srebrenici, 23. maj 2024.

Pozicija Evropske unije (EU) kada je u pitanju genocide u Srebrenici nije promenjena, poručio je Peter Stano, portparol EU, dan pošto članice EU nisu isto glasale o Rezoluciji u Ujedinjenim nacijama o Srebrenici.

"EU ima stav o Srebrenici i taj stav je vrlo jasan i obuhvaćen je u relevantnim zaključcima. Odbacujemo svako negiranje ili relativizaciju onoga što se dogodilo u Srebrenici i bilo kakvo dovođenje u sumnju činjenice da se u Srebrenici desio genocid”, izjavio je portparol Stano.

Peter Stano podvlači doduše da se 23 maja u sedištu UN glasalo o uspostavljanju dana sećanja I u tom sklopu, tvrdi on. Države članice su glasale u skladu sa njihovim nacionalnim politikama.

Generalna skupština Ujedinjenih nacija je na sednici 23. maja usvojila Rezoluciju kojom se 11. juli proglašava Međunarodnim danom sećanja na genocid u Srebrenici i osuđuju negiranje genocida i veličanje ratnih zločinaca.

Za usvajanje Rezolucije o Međunarodnom danu komemoracije i sećanja na genocid u Srebrenici na Generalnoj skupštini UN glasali su predstavnici 84 zemalja, među kojima su sve zemlje Kvinte (Francuska, Nemačka, Italija, Velika Britanija i SAD), veliki broj članica Evropske unije i sve bivše jugoslovenske republike – osim Srbije.

Za rezoluciju nisu glasale četiri članice EU. Mađarska je bila protiv, a Kipar, Grčka i Slovačka su bile uzdržane.

Zvaničnici EU ponavljaju stav da nema mesta u evropskoj porodici za one koji negiraju genocid u Srebrenici.

"Mi odbacujemo i osuđujemo svaku vrstu sumnje u činjenicu da se genocid desio. Dakle, to je činjenica koju su utvrdili međunarodni sudovi. Evropska unija ne prihvata sve aktivnosti koje imaju za cilj omalovažavanje, relativizovanje ili negiranje genocida", poručio je Stano.

XS
SM
MD
LG