Dostupni linkovi

EU kritikuje rusko 'neprihvatljivo' uklanjanje estonskih graničnih oznaka


"Most prijateljstva" na reci Narvi između Estonije i Rusije, 10. februar 2018.
"Most prijateljstva" na reci Narvi između Estonije i Rusije, 10. februar 2018.

Evropska unija je u petak kritikovala Rusiju zbog uklanjanje bova koje označavaju granicu sa Estonijom na reci Narvi.

"Ovaj granični incident je deo šireg obrasca provokativnog ponašanja i hibridnih akcija Rusije, uključujući na njenim pomorskim i kopnenim granicama u regionu Baltičkog mora. Takve akcije su neprihvatljive", naveo je u saopštenju visoki predstavnik EU za spoljnu politiku i bezbednost Žozep Borel (Joseb Borrell).

Podršku Estoniji pružio je i šeg NATO-a koji je rekao da je alijansa "solidarna" sa svojom baltičkom članicom.

Estonija je u četvrtak saopštila da su ruski graničari pred zoru uklonili bove sa reke Narve koja razdvaja dve zemlje.

Rusija je osporila postavljanje plutajućih markera, koji se koriste za sprečavanje čamaca da slučajno zalutaju u strane vode, i nije se saglasila s planiranim mestima postavljanja oko polovine bova, saopštila je estonska granična služba.

Estonska premijerka Kaja Kalas (Kallas) rekla je da njena zemlja pokušava da razjasni situaciju s Rusijom.

Ona je rekla da se čini da je to deo "šireg obrasca" delovanja Moskve da koristi "alate povezane s granicom za stvaranje straha i anksioznosti".

Kalas je razgovarala u petak sa Stoltenbergom koji je posle na mreži X izrazio solidarnost sa "saveznikom Estonijom protiv svake pretnje njenom suverenitetu".

Ruski otpravnik poslova u Estoniji Lenar Salimulin pozvan je u petak u estonsko Ministarstvo spoljnih poslova koje je navelo da uklanjanje bova tretira kao "provokativni granični incident" i da se ono "dobro uklapa u širi obrazac provokativnog ponašanja Rusije, uključujući na granicama sa susedima".

Letonija i Finska prate ruske planove

Lideri Letonije i Finske saopštili su u petak da će te dve zemlje mirno i na činjenicama utemeljeno reagovati na iznenadni ruski projekat redefinisanja pomorske granice u Baltičkom moru.

"Jasno je da Rusija traži nove načine za hibridne akcije i na našim granicama EU i NATO. Naravno, moramo biti oprezni i reagovati na osnovu činjenica", rekla je letonska premijerka Evika Silinja u Rigi posle razgovora sa finskim kolegom Peterijem Orpom (Petteri).

Orpo je rekao da će zemlje nastaviti da pažljivo prate razvoj događaja.

"Mi smo i moramo da budemo dobro pripremljeni za sve vrste pretnji koje dolaze iz Rusije", rekao je Orpo.

On je dodao da je moguće videti "vremensku povezanost sa svim tim pitanjima u Finskoj, u Litvaniji, u Estoniji".

Rusko Ministarstvo odbrane objavilo je u četvrtak nacrt kontroverzne inicijative za prilagođavanje morskih granica u Finskom zalivu i ruskoj eksklavi Kalinjingrad, koja se graniči sa Litvanijom, što je odmah izazvalo uzbunu u susednim državama.

Nacrt je potom nestao iz baze podataka bez navođenja razloga.

Izvori: AFP, dpa
XS
SM
MD
LG