Dostupni linkovi

Šef Delegacije EU u BiH: Ovo ne smije biti još jedna godina propuštenih prilika


Luigi Soreca, septembar 2024.
Luigi Soreca, septembar 2024.

Šef Delegacije Evropske unije (EU) u Bosni i Hercegovini Luigi Soreca pozvao je političare u toj zemlji da se uozbilje i iskoriste 2025. godinu za postizanje dugo očekivanog napretka na putu ka članstvu u EU, te da ne smiju dozvoliti pustiti da ovo bude još jedna godina propuštenih prilika.

U kolumni objavljenoj 3. januara Soreca je podsjetio da su prvi mjeseci 2024. godine bili poticajni jer je ta zemlja usvojila važne reforme, što je dovelo do zelenog svjetla Evropskog vijeća za otvaranje pristupnih pregovora, ali da je odmah zatim došlo do zastoja i blokada pa od pregovora još nema ništa.

Šef Delegacije EU, koji je i specijalni predstavnik EU za BiH, naveo je da vlasti nisu bile u stanju usaglasiti ni plan reformi koji bi im omogućio aktiviranje milijarde eura pomoći za BiH u okviru Plana rasta za Zapadni Balkan.

"Tokom 2024. smo jednako tako svjedočili neprihvatljivim prijetnjama po ustavnopravni poredak Bosne i Hercegovine koje je demokratski svijet jedinstveno osudio", napisao je evropski diplomata.

Političari su, prema njegovom mišljenju, pokazali da mogu postići konsenzusna rješenja i da je stoga još veće razočaranje kada odluče da to ne urade“ ili kada uporno djeluju protivno interesima građana.

Uslovi za zatvaranje Ureda visokog predstavnika u BiH (OHR) nisu ispunjeni i međunarodna supervizija u BiH, koja nije trebala biti stalna prema Dejtonskom sporazumu kojim je 1995. okončan rat u BiH, „trenutačno ostaje neophodna“, naveo je Soreca, komentarišući stalno ponavljanje zahtjeve iz bh. entiteta Republika Srpska za zatvaranje OHR-a.

Soreca je podsjetio i na to da BiH već 15 godina nije poduzela ništa da bi provela presudu Evropskog suda za ljudska prava u slučaju Sejdić-Finci, kojom je po prvi put utvrđena diskriminacija građana u izbornom procesu na osnovu njihove etničke pripadnosti ili mjesta prebivališta.

Naglasio je da je neizbježno da će se Ustav i Izborni zakon BiH morati da mijenjaju, shodno presudama Evropskog suda, kako bi se okončala diskriminacija.

Podsjetio je da će se u narednim danima će se investirati 20 miliona eura pomoći za poplavljena područja, kako je i obećala predsjednica Evropske komisije Ursula von der Leyen, te naveo kako su njegovi utisci o BiH nakon četiri mjeseca na dužnosti izuzetno pozitivni.

"Ovo jedna nevjerovatna zemlja, zemlja talentovanih i kreativnih ljudi, uticaja različitih kultura i nekim od najljepših predjela na svijetu“, napisao je u kolumni šef Delegacije EU u BiH, navodeći da je odgovornost svih, posebno političara da doprinesu „sredini koja smanjuje tenzije i podjele“.

"Evropski put nudi okvir za transformaciju Bosne i Hercegovine nabolje. Ali to je put kojim se mora hodati zajedno - građani, lideri i međunarodna zajednica. Uz prave izbore, 2025. godina može biti prekretnica ka boljoj budućnosti!", zaključio je evropski diplomata u kolumni koju su objavili Oslobođenje, Nezavisne novine i Večernji list u BiH.

XS
SM
MD
LG