Dostupni linkovi

Trebaju nam nove elektrane, poručili ministri Srbije, Crne Gore i bh. entiteta RS


Ministri energetike bh. entiteta Republike Srpske Petar Đokić (lijevo), Srbije - Dubravka Đedović Handanović i Crne Gore - Saša Mujović, Beograd, 7. marta 2024.
Ministri energetike bh. entiteta Republike Srpske Petar Đokić (lijevo), Srbije - Dubravka Đedović Handanović i Crne Gore - Saša Mujović, Beograd, 7. marta 2024.

Ministri energetike Srbije, Crne Gore i bh. entiteta Republike Srpske razgovarali su 7. marta u Beogradu o načinima boljeg energetskog povezivanja, kao i o saradnji u procesu energetske tranzicije.

"Ili ćemo svi biti na dobitku, tako što ćemo graditi nove elektrane i raditi na međusobnom povezivanju ili ćemo svi biti na gubitku, u smislu da ćemo biti manje energetski nezavisni i energetski bezbedni", izjavila je ministarka energetike Srbije Dubravka Đedović Handanović, nakon sastanka na zajedničkoj konferenciji za medije.

Đedović Handanović je ukazala da je celom regionu potrebno više energije, "posebno zelene", a da je "jedini način" da se do toga dođe "izgradnja novih kapaciteta".

Ona je istakla da Srbija ima značajnu trgovinsku razmenu i sa Crnom Gorom i sa BiH, potpisane memorandume o saradnji u oblasti energetike, kao i zajedničke projekte koji su već u realizaciji.

"Posebno je važna izgradnja Transbalkanskog koridora, koji će povećati naše kapacitete na prenosnoj mreži, povezati tržišta Rumunije i Srbije sa tržištima BIH, Crne Gore i Italije, a takođe je i uslov za priključenje na mrežu hidroelektrane Bistrica, koja je za nas strateški važan projekat", rekla je Đedović Handanović.

Ona je ukazala da zemlje regiona dele slične izazove u procesu energetske tranzicije i postepenom izlasku iz uglja, a da nemaju ni blizu jednak pristup fondovima kao zemlje Evropske unije (EU).

"Tu nam je posebno važna saradnja, kako bismo zajednički nastupili i pred Energetskom zajednicom, i pred drugim evropskim institucijama se izborili za rokove i finansijsku podršku koje su imale zemlje u EU", rekla je Đedović Handanović.

Ministar energetike i rudarstva Crne Gore, Saša Mujović rekao je da se čitav region nalazi "u istom vozu energetske tranzicije koji će još dugi niz godina prolaziti kroz gudure i klisure" kako bi "došao do toga da imamo dovoljne količine električne energije za sve i posao za sve kojima energetska tranzicija preti da uzme parče hleba iz ruke".

"Što smo jedinstveniji i što više zajedno nastupamo i prema Energetskoj zajednici i branimo naše zajedničke ciljeve, bićemo snažniji. Posebno je važno da radimo na jačanju prenosnih kapaciteta koji su od značaja za sve tri strane", rekao je Mujović.

Ministar energetike i rudarstva bh. entiteta Republike Srpske Petar Đokić izjavio je da se Republika Srpska saglasila da radi na daljem jačanju prenosne i distributivne mreže, "koje je neophodno za priključenje novih proizvodnih kapaciteta iz obnovljivih izvora".

Đokić je istakao da će Republika Srpska učiniti sve da izgradnja Hidroelektrane Buk Bijela nastavi da se realizuje, kao i da su i Vlada Srbije i Elektroprivreda Srbije "pokazali da žele projekat nastavi da se razvija".

Dodao je i da treba da se razrešavaju određena pitanja koja izazivaju zabrinutost u vezi sa zaštitom životne sredine, i da se prilikom dobijanja odgovora na ta pitanja poštuje stav struke.

Srbija, Crna Gora i Bosna i Hercegovina su potpisnice Deklaracije o zelenoj agendi za Zapadni Balkan, koju su potpisale u Sofiji u novembru 2020.

Time su se obavezale na povećanje udela obnovljivih izvora energije u ukupnoj proizvodnji, uvođenje oporezivanja emisija gasova sa efektom staklene bašte i postepeno ukidanje subvencija za ugalj.

Zelena agenda je predviđena Evropskim zelenim planom, prema kojem bi EU trebalo da postane klimatski neutralna do 2050. godine.

XS
SM
MD
LG