Dostupni linkovi

EU se priprema za Trumpov povratak


Američki predsjednik Donald Trump tokom obraćanja samitu NATO-a u Briselu 12. jula 2018.
Američki predsjednik Donald Trump tokom obraćanja samitu NATO-a u Briselu 12. jula 2018.

Zvaničnici Evropske unije se pripremaju za očekivani povratak Donalda Trumpa u Bijelu kuću.

Pripremaju se za moguće povećanja tenzija u transatlantskoj trgovini i vjerovatnoću da će blok od 27 država članica morati da preuzme veći teret političke i finansijske podrške Ukrajini.

Osim toga, tu je i činjenica da je Trampu u prošlosti bilo draže da posluje sa regionalnim saveznicima, kao što je mađarski premijer Viktor Orban, nego sa EU u cjelini.

Nakon izbornih rezultata raspoloženje nekih evropskih zvaničnika je bilo sumorno, no bilo je malo nade pa čak i optimizma. Već imaju iskustva u radu s Trumpom i, na neki način, EU se približila nekim politikama republikanskog kandidata. Blok je ovih dana mnogo čvršći po pitanju migracija i dok se Brisel još uvijek nada sklapanju sporazuma o slobodnoj trgovini širom svijeta, EU postaje sve više protekcionistička.

Neke evropske diplomate smatraju da bi EU, uz zauzimanje oštrijeg pristupa prema Kini, mogla dobro započeti transatlantske odnose - ako ekonomije EU koje su orjentisane ka izvozu mogu priuštiti mogući gubitak trgovine zbog potencijalnih kineskih trgovinskih mjera.

Atmosfera je izgleda manje panična u NATO-u, odbrambenom savezu koji je Trump zaprijetio da će napustiti 2018. tokom svog prvog predsjedničkog mandata.

Donald Trump proglasio pobjedu na predsjedničkim izborima u SAD-u
molimo pričekajte

No media source currently available

0:00 0:01:20 0:00

Dok Trump nastavlja da dovodi u sumnju klauzulu NATO-a o međusobnoj odbrani, član 5, mnogi zvaničnici u alijansi vjeruju da je on više fokusiran na EU.

Osim toga, kažu, velika većina članica sada troši potrebnih dva odsto BDP-a na odbranu, što rado pripisuju Trumpovom pritisku iz prošlosti.

Da ne pominjemo, kažu optimisti, novi generalni sekretar NATO-a Mark Rutte je jedan od rijetkih Evropljana koji imaju sluha za novog predsjednika.

Dvije stvari su prisutne u razgovoru sa ljudima iz EU i NATO-a.

Prvo, Trampovo okruženje im je sada mnogo više nepoznato.

Kada je izabran 2016. godine, u njegovoj administraciji je bilo republikanaca s kojima su evropski zvaničnici smatrali da mogu da se nose kao što su Rex Tillerson, Jim Mattis i John Bolton.

Ovog puta, čini se da su zvaničnici više uplašeni, odnosno oprezni, na primjer od izolacionizma budućeg potpredsjednika JD Vancea.

Pročitajte:

Drugo, postoji jasna podjela istok-zapad.

Zvaničnici iz zapadnoevropskih zemalja su, barem na površini, prilično obeshrabreni u pogledu Trumpovog predsjedničkog mandata.

Ali, među političarima i zvaničnicima iz centralne i istočne Evrope postoji nešto drugo: nada, a možda čak i uzbuđenje.

Čini se da im više odgovara transakciona priroda Trumpove politike i kažu da njegova navodna nepredvidljivost može biti dobra stvar kada se radi o Pekingu, Moskvi i Teheranu.

Bez obzira na to, Sjedinjene Države i Evropa se već neko vrijeme udaljavaju, dok se administracije Washingtona sve više okreću prema Pacifiku.

Taj jaz će se vjerovatno samo proširiti u budućnosti.

Facebook Forum

Preporučujemo

XS
SM
MD
LG