Kontrolisaćemo sve koji budu poštovali odluke Christiana Schmidta (Kristijan Šmit) u Republici Srpskoj, rekao je u Banjaluci Milorad Dodik, predsjednik bh. entiteta Republika Srpska i lider Saveza nezavisnih socijaldemokrata u petak, 25. aprila.
Dodik je ovo izjavio dan nakon što je visoki predstavnik u BiH Christian Schmidt donio odluku o zabrani finansiranja SNSD-a i Ujedinjene srpske na svim nivoima vlasti u zemlji.
Dodik je ponovio kako je visoki predstavnik u BiH "nelegalan i da njegove odluke nemaju nikakvo pravno dejstvo".
"Ono što ćemo nakon ovoga učiniti jeste da ćemo uozbiljiti naše organe kontrole i one koji budu primjenjivali takve odluke, a koje nemaju uporište u Ustavu BiH, nemaju uporište u Dejtonskom sporazumu (procesuirati)", rekao je Dodik.
Odluka visokog predstavnika u BiH znači da sve isplate iz budžeta koje su namijenjene za ove dvije stranke moraju biti prebačene na račun Centralne banke BiH.
Visoki predstavnik je u posebnom dijelu odluke zaprijetio i sankcijama bankama koje odbiju da prebace novac sa računa Centralnoj banci.
Odluke visokog predstavnika su konačne i obavezujuće.
Predstavnici vlasti u RS ne priznaje Šmita kao visokog predstavnika u BiH, jer smatraju da nije legalno izabran.
U odluci koju je donio visoki predstavnik u BiH, 24. aprila se navodi i da "SNSD i Ujedinjena Srpska kontinuirano instrumentalizuju institucije RS-a kako bi spriječile institucije BiH da efikasno provode odluke i svoju nadležnost na teritoriji cijele države".
Prema podacima iz finansijskih izvještaja političkih stranaka, SNSD je iz budžeta na svim nivoima u prošloj godini dobio nešto više od dva miliona maraka (oko milion evra), dok je Ujedinjena Srpska dobila nešto više od 395 .000 maraka (oko 200.000 evra).
Dodik smatra da će nakon odluke visokog predstavnika o zabrani finansiranja SNSD-u i Ujedinjenoj Sprskoj naredni potez biti zabrana rada ovim partijama.
"Sigurno će doći onda CIK (Centralna izborna komisija), da će zabraniti rad SNSD-u, nećemo moći na izbore i oni misle da su na taj način riješili. Niste riješili. Na taj način ste samo stvorili još veći otpor okupaciji", poručio je Dodik.
Dodik i lider Ujedinjene Srpske Nenad Stevandić, koji je predsjednik Skupštine RS-a, osumnjičeni su za napad na ustavni poredak, zajedno sa premijerom RS-a Radovanom Viškovićem.
Za njima je u martu raspisana centralna potjernica, jer se nisu odazvali pozivu na saslušanje Tužilaštva BiH.
To znači da bi svaka od ukupno 16 policijskih agencija na svim nivoima vlasti u BiH, trebalo da ih privede, što do danas nije učinjeno.
Sud BiH je 26. februara osudio Dodika na kaznu zatvora od godinu dana, te izrekao mjeru sigurnosti zabrane obavljanja dužnosti predsjednika Republike Srpske u trajanju od šest godina, zbog nepoštivanja odluka visokog predstavnika.
Dodiku se sudilo za potpisivanje predsjedničkih ukaza, kojim je proglasio važećim dva neustavna zakona Republike Srpske (RS), koje je visoki predstavnik prethodno poništio.
Riječ je o zakonima o neprimjenjivanju odluka Ustavnog suda Bosne i Hercegovine i neprimjenjivanju odluka visokog predstavnika na teritoriji entiteta RS-a.
Zbog djelovanja koji su prijetnja ustavnom poretku BiH, Njemačka i Austrija su početkom aprila uvele sankcije, odnosno zabranu ulaska u te dvije zemlje za Dodika, Viškovića i Stevandića.
S članovima porodice, te ključnim političkim saradnicima, Dodik se već nalazi na listi sankcija Sjedinjenih Američkih Država (SAD), a sankcije je uvela i Velika Britanija.