Dostupni linkovi

Najviše glasova u Podgorici osvojio opozicioni DPS, neizvjesno ko će formirati vlast


Lokalni izbori u Podgorici: Samo opozicija slavi
molimo pričekajte

No media source currently available

0:00 0:02:09 0:00

U Podgorici i Kotoru održani su izbori za lokalne vlasti.

Prema preliminarnim nezvaničnim rezultatima Centra za demokratsku tranziciju, najveći broj glasova u Podgorici osvojila je opoziciona Demokratska partija socijalista (DPS) za koju je glasalo oko 30 posto birača čime je dobila 19 mandata.

Podgorički parlament ima 59 mjesta.

Pokret Evropa sad premijera Milojka Spajića i Demokrata osvojili su 14 mandata, a lista predsjednika Crne Gore Jakova Milatovića i Pokreta URA 6.

Stranke bivšeg proruskog Demokratskog fronta imaće 13 odbornika.

Tri odbornika osvojio je Evropski savez sastavljen od dvije socijaldemokratske i liberalne partije, a po dva Stranka evropskog progresa Duška Markovića i Pokret 'Preokret' aktiviste Srđana Perića.

Šest izbornih lista nijesu osvojile mandate.

Za formiranje vlasti u Glavnom gradu potrebna je koaliciona većina od najmanje 30 odbornika.

Svi zadovoljni rezultatom

"U Podgorici slijedi teatar pregovora", rekao je lider Pokreta 'Preokret' Srđan Perić čija je stranka osvojila dva mandata i koji je poručio da oni neće biti 'dio političkih dilova' koji će se sklapiti.

Naime, lideri četiri liste koje su osvojile najviše glasova izrazili su zadovoljstvo rezultatima i najavili da će upravo njihova lista biti stožer formiranja buduće vlasti.

Ipak, dosadašnji partneri, lista premijera Spajića i Demokrata sa Demokratskim frontom ima 27 mandata i za formiranje vlasti im nedostaju bar tri glasa. Oni su tokom kampanje poručivali da neće sa DPS.

Ni DPS, sa opozicionim procrnogorskim partijama, pod uslovom da se dogovore, nema dovoljno mandata da preuzme vlast.

A da bi lista predsjednika države Jakova Milatovića i URA bivšeg premijera Dritana Abazovića, mogle biti "tas na vagi" poručio je njen nosilac Luka Rakčevic koji je rekao da će oni odrediti pravac u kom će ići Podgorica.

Tokom kampanje oni su bili oštro konfrontirani sa Spajićevom listom.

Rezultati u Kotoru

U Kotoru je DPS osvojila deset mandata, koliko i koalicija Pokreta Evropa sad premijera Milojka Spajića i Demokrata.

Po tri mandata osvojile su stranke bivšeg Demokratskog fronta, Demokratska alternativa i 'Grbaljska lista', Evropski savez dva a Hrvatska građanska inicijativa jedan.

Izbori protekli mirno, uz nisku izlaznost

U Podgorici je glasalo 56,3 posto upisanih birača, a u Kotoru 54,6 posto.

Izbori su protekli mirno, uz manja kršenja procedure i više uglavnom tehničkih nepravilnosti saopštila je nevladina organizacija Centar za demokratsku tranziciju (CDT) koja je izbore pratila sa 227 posmatrača.

Izlaznost je bila najmanja u posljednjih deset godina – tako je 2014. u Podgorici izašlo preko 70 posto upisanih a na posljednjim izborima 2022. preko 68 odsto.

Izborni dan protekao je bez bezbjednosnih problema, saopštila je Uprava policije.

Izborni dan su obilježile optužbe vlasti i opozicije povodom tvrdnji Demokratske partije socijalista (DPS) da preko 2000 osoba osim u Podgorici ima biračko pravo u susjednim državama.

DPS je policiji i Osnovnom državnom tužilaštvu dostavila spisak od 2300 osoba koje su u biračkom spisku Crne Gore, a za koje sumnjaju da imaju glasačko pravo u još dvije države - Srbiji i Bosni i Hercegovini.

Tužilaštvo je formiralo predmet a DPS je najavio da će protiv svih birača sa dvostrukim pravom glasa podnijeti krivične prijave.

Predstavnici vladajuće većine optužili su DPS da krši izbornu tišinu pokušavajući da umanji broj birača.

Oglasio se i ministar policije Danilo Šaranović saopštenjem u kome se ne navodi da li osobe sa spiska imaju mogućnost glasanja u više država. On je naveo da je MUP samo utvrdio da je 1.905 lica sa spiska upisano ranije, u mandatu Vlada DPS.

Ta partija je do avgusta 2020 bila na vlasti.

Izborni turizam je za svaku osudu, ali još uvijek ne znamo bitne detalje o navodima DPS-a, kazali su u CDT . Kako je rekla direktorka Milica Kovačević, ne zna da li ti ljudi imaju zakonito dvojno državljanstvo.

"Ali, ono što znamo je da nemaju zakonito prebivalište na dva mjesta, jer se ne može prebivati na dva mjesta istovremeno", rekla je Kovačević.

U Crnoj Gori je za sticanje biračkog prava neophodno prebivalište od dvije godine i državljanstvo.

Pravo glasa u glavnom gradu, u kome živi gotovo trećina stanovnika Crne Gore ima 145.724 birača koji su mogli glasati za jednu od 13 izbornih lista.

U Podgorici se bira 58 odbornika lokalnog parlamenta, koji potom biraju gradonačelnika.

U Kotoru, gradu pod zaštitom UNESCO, u Bokokotorskom zalivu, pravo glasa ima 18.498 birača za čije su se glasove nadmetalo 12 stranaka i koalicija.

Birana su 33 odbornika lokalnog parlamenta.

Kako je došlo do vanrednih izbora u Podgorici

Posljednji su održani 2022. kada je vlast u glavnom gradu, poslije 24 godine, izgubila DPS. Tada su vlast osvojili Pokret Evropa sad (PES), proruski Demokratski front, Demokrate i Pokret URA.

No, politički sukobi novih vlasti doveli su do vanrednih izbora.Tome je presudno doprinijela podjela u najvećoj partiji, PES-u premijera Milojka Spajića i predsjednika Jakova Milatovića.

Njihov politički sukob rezultirao je odlaskom Milatovića i dijela funkcionera iz stranke u prvoj polovini ove godine. Uz pomoć opozicije, Milatovićeva struja je skratila mandat podgoričkom parlamentu, što je dovelo do današnjih izbora.

XS
SM
MD
LG