Ministarstvo vanjskih poslova Crne Gore nije se angažovalo u pravcu da Interpol ne raspiše crvenu potjernicu za predsjednikom bh. entiteta Republika Srpska Miloradom Dodikom, objavio je na mreži X šef crnogorske diplomatije Ervin Ibrahimović 3. aprila:
"Kategorički i nedvosmisleno odbacujem tvrdnje da je Ministarstvo vanjskih poslova Crne Gore, pa time i bilo koji diplomata, bilo angažovano kako Interpol ne bi odobrio raspisivanje crvene potjernice za Miloradom Dodikom i Nenadom Stevandićem."
Dodik je za Radio-televiziju Republike Srpske 2. aprila saopštio da za njim neće biti raspisana crvena potjernica Interpola jer je žalbu uložila Srbija uz 'angažman' više zemalja među kojima je i Crna Gora.
"Mađarska se angažovala u tom pogledu, Rusija, Crna Gora i neke druge zemlje", rekao je Dodik.
Sud Bosne i Hercegovine zatražio je 27. marta od Interpola izdavanje crvene potjernice za Dodikom i predsjednikom Narodne skupštine Republike Srpske Nenadom Stevandićem, zbog sumnje da su počinili krivično djelo "napad na ustavni poredak BiH".
Ibrahimović je rekao da osuđuje svaki pokušaj korišćenja Ministarstva vanjskih poslova Crne Gore u političkim obračunima i spekulacijama 'koje nemaju uporište u činjenicama':
"U intenzivnoj komunikaciji sa kolegama iz Vlade takođe sam dobio uvjeravanja da se niko iz drugih resora nije na bilo koji način uključivao u ovaj postupak."
On je dodao da bi, svako 'angažovanje' sa zvanične adrese iz Crne Gore sa ciljem da Interpol, na zahtjev iz BiH, ne raspiše potjernicu za Miloradom Dodikom ili bilo kojim drugim pojedincem, predstavljalo "još jedno miješanje u unutrašnja pitanja druge države i grubo i veoma štetno narušavanje dobrosusjedskih odnosa sa nama prijateljskom BIH".
Ibrahimović navodi da Crna Gora uvažava svaku presudu sudova Bosne i Hercegovine kao i pravo svakoga da kod viših sudskih instanci, u okviru Ustava i zakona, preispituje presudu.
"Moja i pozicija Vlade Crne Gore je jasna: puno poštovanje teritorijalnog integriteta, suvereniteta, Ustava i zakona Bosne i Hercegovine i protivljenje svakom djelovanju kojim se narušava ustavni poredak i podriva teritorijalni integritet i suverenitet BiH", rekao je Ibrahimović.
U istoj objavi, Ibrahimović je rekao da će sa pozicije predsjednika Bošnjačke stranke nastaviti da se suprotstavlja "secesionističkim, antiustavnim i antidejtonskim djelovanjima u Bosni i Hercegovini i podršci takvim djelovanjima iz Crne Gore, posebno od strane zvaničnika".
Dio zvanične Crne Gore podržava Dodika
Dio Vlade Crne Gore i vladajuće većine predvođen predsjednikom Skupštine Andrijom Mandićem, podržavaju stavove Milorada Dodika.
Stranke bivšeg proruskog Demokratskog fronta, dio su Vlade premijera Milojka Spajića i parlamentarne većine u Crnoj Gori.
Njihovi lideri Andrija Mandić i Milan Knežević, podržali su Dodika početkom marta na sastanku u Banja Luci, nekoliko dana nakon što je Sud BiH prvostepeno osudio Dodika na godinu zatvora i šest godina zabrane obavljanja dužnosti predsjednika RS-a, zbog nepoštovanja odluka visokog predstavnika.
Potezi Andrije Mandića bili su razlog ranijih protestnih nota Ministarstva vanjskih poslova BIH Crnoj Gori.
Prvi put u februaru 2024. zbog prijema Milorada Dodika u Skupštini Crne Gore gdje mu je domaćin bio Mandić, a kojom prilikom nisu bila istaknuta obilježja BiH, već njenog entiteta RS.
Drugu notu ministarstvo BiH je uputilo u junu prošle godine zbog Mandićeve izjave na Svesrpskom saboru u Beogradu, koji je bh. entitet Republiku Srpsku nazvao državom.