Dostupni linkovi

Cetinje: Uz suzavac i proteste ustoličen mitropolit Joanikije
molimo pričekajte

No media source currently available

0:00 0:01:19 0:00

Cetinje: Uz suzavac i proteste ustoličen mitropolit Joanikije

Na Cetinju uz incidente ustoličen mitropolit crnogorsko-primorski SPC Joanikije

Ustoličenje mitropolita Srpske pravoslavne crkve u Crnoj Gori Joanikija 5. septembra na Cetinju pratile su visoke etničke tenzije između građana srpskog i crnogorskog nacionalnog korpusa u Crnoj Gori.

  • Crkveni obred ustoličenja mitropolita crnogorsko-primorskog Srpske pravoslavne crkve (SPC) Joanikija održan je 5. septembra u Cetinjskom manastiru, uz mnogobrojne incidente, desetine povrijeđenih i angažovanje jakih policijskih snaga.
  • Joanikija je ustoličio patrijarh srpski Porfirije, a na Cetinje su stigli i odande otišli helikopterom nakon čega je u Hramu Hristovog Vaskrsenja u Podgorici organizovana svečanost.
  • Proteste protiv ustoličenja Joanikija na Cetinju organizovale su crnogorske nacionalne organizacije i pokreti. Demonstranti su blokirali i prilaze gradu iz pravca Podgorice i Budve.
  • Tokom protesta povrijeđeno je 60 građana i policajaca.
  • Ambasade Francuske, Njemačke, Italije, Ujedinjenog Kraljevstva, Sjedinjenih Američkih Država i Delegacija Evropske unije u Podgorici osudile su sve oblike nasilja i poručile da će pojedinci morati da odgovaraju za svoje postupke.
  • Najava ustoličenja izazvala je visoke etničke tenzije između građana srpskog i crnogorskog nacionalnog korpusa u Crnoj Gori, prije svega zbog mjesta održavanja. Cetinje je kulturno istorijski centar Crne Gore i simbol duhovne, državne i nacionalne samobitnosti Crnogoraca. Istovremeno je i sjedište Mitropolije SPC u Crnoj Gori i mjesto u kome je ustoličena većina mitropolita.
  • Prema poslednjem popisu iz 2011. godine, na Cetinju živi 90 odsto Crnogorca. Taj omjer na nivou države je 45 odsto Crnogoraca u odnosu na 29 posto Srba.
  • Opozicione stranke predvođene Demokratskom partijom socijalista (DPS) i cetinjska lokalna uprava su tražili prethodno da se ustoličenje izmjesti u neki drugi grad u Crnoj Gori. Podršku protestima dolaskom na Cetinje dao je i crnogorski predsjednik Milo Đukanović.
  • Premijer Zdravko Krivokapić i dio ministara Vlade Crne Gore, bliski SPC-u, podržali su da se ustoličenje obavi na Cetinju. Aktuelnu Vladu izglasale su dominantno prosrpske partije koje su osvojile vlast na izborima avgusta prošle godine i nakon tri decenije smijenile Đukanovićevu DPS. Đukanoviću mandat na mjestu šefa države traje do maja 2023.
  • Protivnici ustoličenje Joanikija u Cetinjskom manastiru smatraju da to predstavlja srpsku "okupaciju", klerikalizaciju društva i pokušaj uvođenja Crne Gore u takozvani "srpski svet" (projekat objedinjavanja Srba sa prostora raznih država sa Srbijom).
  • Mitropolija SPC odustala je od prvobitnog plana da ustoličenju Joanikija prisustvuju zvanice iz regiona, diplomate i vjernici iz cijele Crne Gore. Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić je odustao od dolaska.
  • Joanikija je za mitropolita u Crnoj Gori izabrao Sabor SPC u Beogradu, krajem maja ove godine. On je na tom mjestu naslijedio višedecenijskog mitropolita SPC u Crnoj Gori, Amfilohija, koji je umro od posljedica korona virusa u oktobru prošle godine.
16:00 4.9.2021.

Na kilometar od ulaska u Cetinje protivnici ustoličenja postavili barikade

Iz Podgorice prema Cetinju stvorene su ogromne kolone automobila sa građanima koji žele da stignu do Cetinja na protest protiv ustoličenja mitropolita Joanikija koje je zakazano za nedelju u Cetinjskom manastiru. Njih povremeno zaustavlja crnogorska policija. Nekoliko policijskih blokada na ulazu u Cetinje građani su probili.

Na kilometar od ulaska u Cetinje (iz pravca Podgorice) protivnici ustoličenja postavili su barikade, uglavnom od automobilskih guma.

Na kilometar od ulaska u Cetinje (iz pravca Podgorice) protivnici ustoličenja postavili su barikade, uglavnom od automobilskih guma (4. septembar 2021)
Na kilometar od ulaska u Cetinje (iz pravca Podgorice) protivnici ustoličenja postavili su barikade, uglavnom od automobilskih guma (4. septembar 2021)

Gradonačelnik Cetinja Aleksandar Kašćelan pozvao je sugrađane i sve one koji će danas i sjutra biti u Prijestonici, da se izdignu iznad politike jer mir i ljudski životi nemaju cijenu. Ranije ujutru u subotu na Cetinju građani su srušili dio ograde koju je policija tokom noći postavila.

  • Više o tome pročitajte OVDJE.
16:26 4.9.2021.

16:28 4.9.2021.

Protojerej Mitropolije crnogorsko primorske: Ne razmišlja se o premještanju čina ustoličenja

Protojerej Mitropolije crnogorsko primorske Nikola Pejović saopštio je da ne razmišljaju o premještanju čina ustoličenja mitropolita Joanikija, planiranom za nadjelju 5. septembra na Cetinju.

Navodeći da nije upoznat sa događajima na Cetinju, gdje su demonstranti uz manje sukobe sa policijom, blokirali stijenama i automobilskim gumama sve prilaze tom gradu, sveštenik Pejović je za Televizoju Crne Gore rekao:

„Prema poslednjim informacijama koje imam ne razmišlja se o premještanju”.

16:51 4.9.2021.

Savjetnik vicepremijera za unutrašnju politiku pozvao Joanikija da odustane od ustoličenja na Cetinju

Visoki funkcioner Građanskog pokreta URA i savjetnik vicepremijera za unutrašnju politiku Filip Adžić pozvao je mitropolita Srpske pravoslavne crkve Joanikija da odustane od ustoličenja na Cetinju te pri tom da uzme u obzir sve rizike koje taj čin može da izazove.

“U nadi da u Vama istinski preovladavaju hrišćanske vrijednosti, prije svih razum, saosjećajnost i odgovornost, molim Vas da još jednom mudro razmislite i uzmete u obzir sve potencijalne posljedice i nenadoknadivu štetu koju bi Vi i crkva koju predstavljate, ali i svi mi koje nazvaste 'braćom', iako možda ne dijelimo u potpunosti isti vrijednosni sistem, mogli pretrpjeti ukoliko do kraja budete istrajavali u prvobitnom naumu i dodatno usijali već alarmantnu situaciju na Cetinju”, napisao je Adžić na svom fejsbuk profilu dodajući da prilikom donošenja krajnje odluke razmisli o svojim vjernicima, pripadnicima policije koji rizikuju živote.

URA je najmanja članica vladajuće većine koja je sa prosrpskim Demokratskim frontom i Demokratama na izborima u avgustu prošle godine osvojila vlast, čime je nakon tri decenije DPS poslat u opoziciju.

Glavni odbor URE, kao i njihov cetinjski ogranak, od početka je smatrao da je planirano ustoličenje Joanikija trebalo organizovati van Cetinja, dok je njihov lider Dritan Abazović koji je i vicepremijer smatrao da “nije na državi da arbitrira gdje će se obaviti ta crkvena ceremonija” .

Učitajte više sadržaja...

XS
SM
MD
LG