Okretanje ka Istoku, ekonomski interesi i pokušaji da se Kinezi ubijede da kupe obveznice Republike Srpske (RS).
Zbog ovoga se Savez nezavisnih socijaldemokrata (SNSD), najveća politička partija u RS-u, jednom od dva bosanskohercegovačka entiteta, dodatno približava Komunističkoj partiji Kine (KPK), smatraju analitičari sa kojima je razgovarao Radio Slobodna Evropa (RSE).
Predstavnici SNSD-a, stranke na čijem čelu je Milorad Dodik, koji je i predsjednik RS-a, te KPK, sastali su se u Istočnom Sarajevu 24. aprila.
Delegaciju SNSD-a je kao član Predsjedništva stranke predvodio Staša Košarac, ministar spoljne trgovine i ekonomskih odnosa BiH, dok je na čelu kineske delegacije bio Kian Hongšan, zamjenik ministra Međunarodnog odjeljenja Centralnog komiteta KPK.
Kako je saopšteno iz SNSD-a nakon sastanka, njihova delegacija je izrazila zahvalnost Kini zbog "poštovanja međunarodnog prava" po pitanju visokog predstavnika, te je rečeno da SNSD poštuje princip "jedne Kine" i nemiješanje u njihova unutrašnja pitanja.
Kina, kao i Rusija, ne priznaje legitimitet visokog predstavnika u Bosni i Hercegovini (BiH), Kristijana Šmita (Christian Schmidt) te tvrde da on nije izabran u Savjetu bezbjednosti Ujedinjenih nacija u skladu sa procedurama.
Kineska delegacija je boravila nekoliko dana u BiH, a 25. aprila su učestvovali na konferenciji u Sarajevu pod imenom "Modernizacija sa kineskim karakteristikama", koju je organizovalo udruženje "Bosansko-kineskog prijateljstva".
O čemu je bilo riječi na sastanku?
Košarac je Kinezima prenio, kako se navodi u saopštenju, Dodikove pozdrave i želju "za nastavak saradnje i jačanje prijateljskih veza sa Narodnom Republikom Kinom".
Bilo je riječi o projektima u oblasti saobraćaja i energetike, u kojima su Kinezi prisutni u BiH, i to većinom u RS-u, a dvije partije su se dogovorile da će nastaviti sa konsultacijama na godišnjem nivou.
Na sastanku u Istočnom Sarajevu je sem Košarca bila i Sanja Vulić, poslanica u Predstavničkom domu Parlamenta BiH, kao i lokalni funcioneri iz SNSD-a.
Boško Jugović, načelnik opštine Pale, koja je dio grada Istočno Sarajevo, te član Predsjedništva SNSD-a, koji je bio na sastanku, za RSE je rekao da se radi o uvodu u dublju saradnju.
"Prije svega, kulturna saradnja, sportska saradnja, saradnja u oblasti trgovine, turizma i, naravno, ono što je najbitnije – ekonomska i finansijska pomoć, učešće određenih kompanija na našim prostorima", rekao je Jugović.
Naveo je da je saradnja bila "stidljiva" u početku, ali se pojačava sa vremenom, što je, smatra Jugović, neophodno, jer Kina ide uzlaznom putanjom.
"Mi smo premali da bismo mogli uticati na razvoj bilo kakvih svjetskih politika i događaja, ali u ovom momentu tražimo sebi prijatelje i partnere koji mogu u trgovačkom, ekonomskom, finansijskom i svakom drugom smislu da pomognu", kazao je Jugović.
Istakao je da je moguća i razmjena studenata, jer se na Univerzitetu u Istočnom Sarajevu izučava kineski jezik.
Dvije partije su sporazum o saradnji potpisale 2016. godine, a SNSD je slao svoju delegaciju na konferenciju kineskih komunista u Peking 2017. godine.
Podrška za obveznice i kredite
Analitičari tvrde da saradnja dvije partije nema mnogo veze sa politikom, nego sa uspostavljanjem čvršćih ekonomskih veza, naročito nakon nedavne posjete Kini SNSD-ovog premijera RS-a, Radovana Viškovića.
Višković je bio u zvaničnoj posjeti Kini početkom aprila, a iz entitetske Vlade je saopšteno da je pregovarao sa predstavnicima tri tamošnja finansijska fonda te da će oni doći u Banjaluku na nastavak pregovora.
- Zaduženjem u Kini do novca za otplatu dugova RS-a
- Veći krediti Kine za spasavanje zemalja zaduženih u okviru Pojasa i puta
Milorad Dodik je krajem marta rekao da bi Kina mogla da prihvati obveznice RS-a kao instrumente finansijske garancije.
RS se u 2023. suočava sa velikim finansijskim izazovima, jer na naplatu stiže na naplatu više od 500 miliona evra dugova.
Politički analitičar iz Sarajeva Adnan Huskić za RSE ocjenjuje da je sastanak dvije partije još jedan korak bliže Kini, a da je cilj priliv potrebnog novca u budžet RS-a.
"Mislim da je primarni cilj u svemu tome da se pokuša priskrbiti podrška za kupovinu vrijednosnih papira kojima će se morati finansirati nekih 300 miliona rupe u budžetu za ovu godinu, što se, vjerujem, pokušava dogovoriti sa kineskim vlastima", smatra Huskić.
Slično smatra i politikolog iz Banjaluke, Velizar Antić.
On za RSE ističe da vladajući u RS-u "nisu bili pretjerano srećni i zadovoljni" nakon povratka Viškovića iz Kine te da nisu izlazili u javnost sa detaljima toga šta je dogovoreno.
Antić ocjenjuje da vlast u RS-u nije dovoljno oprezna dok pregovara oko kredita sa Kinezima.
"Mislim da oni mogu da dobiju kredit od Kine i od bilo koga, ali je pitanje pod kojim uslovima će se ti krediti vraćati i šta RS ima da založi da bi te kredite vratila, odnosno ako ne može da ih vrati šta dolazi u obzir da nam Kinezi jednostavno uzmu", pita se Antić.
Od desnice do ljevice
Antić ističe da je SNSD partija koju "ne možemo uhvatiti ni za glavu ni za rep" te da on kao politikolog ne bi mogao da definiše njih i njihovu ideološku poziciju.
"Oni jesu u početku krenuli kao socijaldemokratska partija, pa su otišli skroz na desno krilo kao radikalna desničarska politička partija, a sada vidimo vraćaju se na neku krajnju ljevicu pa pokušavaju da ostvare kontakt sa Komunističkom partijom Kine", navodi Antić.
Prema njemu, SNSD je sada interesna organizacija koja će sarađivati sa svakim "ko im ponudi novac".
- Otvara se još jedan 'put' za kineske investicije u BiH
- U potrazi za svrhom tek osnovanog tima za saradnju BiH i Kine
- Na Zapadnom Balkanu više od polovine kineskih investicija u Evropi
Dodaje da u posljednje vrijeme ta stranka vrši veliki zaokret od Zapada i okreće se Istoku, odnosno Rusiji i Kini.
"Može se očekivati da vlasti u RS-u predvođene Dodikom i SNSD-om zauzmu stav čvršće saradnje sa Kinom", smatra Antić.
Huskić poručuje da Kina nema potrebe za agresivnim pristupom u BiH, jer su njihovi interesi u zemlji jasni.
"Kinezi se fokusiraju na infrastrukturne projekte, pokušavaju da plasiraju svoja sredstva putem kredita svojih banaka koji se daju za takve, vrlo obimne, infrastrukturne radove", istakao je Huskić.
On ocjenjuje da je došlo do određenog zahlađenja odnosa između Kine i BiH nakon što je Bisera Turković, bivša ministarka spoljnih poslova BiH, odlučila da se BiH pridruži rezoluciji kojom se osuđuje tretman Ujgura u Kini.
Njen potez je prouzrokovalo negativnu reakciju te zemlje, u konačnici, i izostanak kineske podrške u Savjetu bezbjednosti UN-a prilikom imenovanja novog visokog predstavnika.
Huskić pojašnjava da je Dodik "kapitalizovao" na tome, kada je ustvrdio da je Turković nastupala unilateralno, što je u Pekingu protumačeno kao pružena ruka za saradnju.
Komunistička partija Kine i stranke u BiH
Osim SNSD-a, i druge partije u Bosni i Hercegovini gaje veze sa kineskim komunistima.
Stranka demokratske akcije (SDA), najjača stranka u Parlamentu BiH, sarađuje sa KPK oko 20 godina, kako je ranije za RSE rekao Halid Genjac, generalni sekretar te stranke.
Dragan Čović, predsjednik Hrvatske demokratske zajednice (HDZ) BiH, vodeće partije bh. Hrvata, takođe se sastajao sa delegacijom KPK.
Na onlajn samitu održanom u julu 2021. godine povodom stogodišnjice osnivanja KPK, bilo je prisutno više od 500 političkih organizacija iz cijelog svijeta, uključujući i one iz Bosne i Hercegovine.
Učestvovali su predstavnici SNSD-a, SDA, HDZ-a BiH, kao i predstavnici Ujedinjene Srpske, stranke vladajuće koalicije u RS-u.