Poljoprivrednici, grupe građana, ekološki aktivisti i meštani Bogatića okupili su se 7. februara na protestu protiv istraživanja litijuma i bora u njihovoj opštini na zapadu Srbije.
Protest je održan u trenutku dok je u zgradi Opštine Bogatić bio u toku javni uvid u nacrt Prostornog plana.
Kako javlja RTS, u jednom trenutku okupljeni su ušli u zgradu opštine uz povike "nećete kopati". Duvali su u pištaljke i pravili buku, a u jednom trenutku došlo je do koškanja i verbalnih okršaja sa odbornicima vladajuće koalicije koju predvodi Srpska napredna stranka.
Posle kraćeg vremena demonstranti su napustili salu.
Pod sloganom "Nećete kopati Mačva nije na prodaju", građani su se okupili u centru Bogatića, a poljoprivrednici su brojnim traktorima blokirali saobraćaj.
Okupljeni su rekli da ne žele da dozvole da Mačvanski okrug bude istražno polje za litijum i bor, niti da se njihove oranice koriste za rudarenje.
Oni su podržali studentske blokade i u 11.52 održali 15 minuta tišine za nastradale u Novom Sadu.
Prezentacija nacrta Prostornog plana opštine Bogatić za narednih deset godina održana je u petak, a rok za upućivanje primedbi je 25 februar.
Protest meštana održan je nakon što je Ustavni sud Srbije polovinom 2024. poništio uredbu Vlade koja je 2022. stopirala projekat "Jadar", koji podrazumeva iskopavanje litijuma na zapadu Srbije, posle pritiska dela javnosti i serije građanskih protesta.
Ministarstvo rudarstva i energetike demantovalo je, kako kažu, "neistinite tvrdnje objavljene u pojedinim medijima u vezi sa navodnim istraživanjima litijuma i bora na teritoriji Šapca i Bogatića".
"Naglašavamo da Ministarstvo rudarstva i energetike nije izdalo nikakvo odobrenje po podnetom zahtevu kompanije 'Edelweis Mineral Exploration' za geološka istraživanja litijuma i bora na području Petlovače", dodaje se u saopštenju.
Oglasila se i kompanija "Rio Tinto" koja je demantovala navode iznete na protestu u Bogatiću da je uključena u istraživanje i eksploataciju litijuma na tom području.
"Organizatori protesta i pojedini akteri koji šire ove dezinformacije svesno obmanjuju građane i zloupotrebljavaju postojeće studentske proteste zarad političkih i drugih interesa, iako imaju punu informaciju da Rio Tinto nema aktivnosti u Bogatiću", navodi se u saopštenju.
Međunarodna kompanija "Rio Tinto" nosilac je projekta "Jadar" za rudarenje litijuma i bora kod Loznice na zapadu Srbije, kom se protivi jedan broj građana, ekoloških organizacija i opozicija.
"Rio Tinto" ranije je saopštio da su "stručnjaci potvrdili da se projekat Jadar može realizovati bezbedno i u skladu sa najvišim standardima zaštite životne sredine."
Međutim, brojni stručnjaci iz zemlje i inostranstva ukazuju da u procesu eksploatacije litijuma neizbežno dolazi do ekoloških posledica, pre svega do zagađenja rečnog sliva i zemljišta.