Agencija za lijekove BiH: Za pravilnik o medicinskim gasovima su glasali predstavnici RS
Pravilnik o dobroj proizvođačkoj praksi za medicinske gasove je 2018. godine donijelo Stručno vijeće Agencije za lijekove i medicinska sredstva Bosne i Hercegovine (BiH), a za njega su glasali predstavnici Ministarstva zdravlja Republike Srpske (RS) koje je tu delegirao resorni ministar, navodi se u saopštenju Agencije za lijekove BiH, koje potpisuje njen direktor, Aleksandar Zolak.
Zolak se oglasio u javnosti nakon što je ministar zdravlja RS, Alen Šeranić, 30. septembra objavio da je uputio zahtjev Ministarstvu civilnih poslova BiH da stavi van snage ovaj Pravilnik, zbog, kako se navodi, nezakonitosti člana 50.
Tim aktom traženo je uređenje oblasti medicinskih gasova na način da doneseni propisi budu usklađeni sa važećom zakonskom regulativom u oblasti lijekova i na taj način primjenjivi pravnim licima koja obavljaju djelatnosti proizvodnje i/ili prometa na veliko medicinskih gasova.
Više OVDJE
Šarović: U RS uvožen tehnički gas za željezare umjesto medicinskog kiseonika
Imamo sve potvrde od naših nadležnih institucija, ali i iz regiona da je u Republiku Srpsku (RS) sve do sada uvezen isključivo tehnički gas namijenjen željezarama – kaže predsjednik Srpske demokratske stranke (SDS) Mirko Šarović.
Šarović poziva medije i nadležne organe da direktno iz Siska u Hrvatskoj, gdje se nalaze postrojenja za tehnički gas, koja nemaju dozvolu hrvatskih nadležnih organa za proizvodnju i promet medicinskog kiseonika, zatraže informaciju o tome kada i koliko puta je preduzeće "TGT Tehnogas" uvezao tehnički gas, saopšteno je iz SDS-a.
"I sve su to radili tako što su u našoj agenciji registrovali gas iz Pule gdje zaista postoji dozvola za medicinski kiseonik, a uvozili jeftinije. Dakle, registrovali su jedno, podmetali drugo. Nikada nisu uvezli medicinski kiseonik koji je potpuno prečišćen, koji ima certifikat i tretira se kao lijek", rekao je Šarović i dodao da se sve to može lako provjeriti.
Dokaze imate, navodi Šarović i u Upravi za indirektno oporezivanje BiH, jer je na dokumentaciji prilikom uvoza uvijek pisalo "tečni kiseonik" a nikada medicinski.
'Messer' može da dostavlja pet cisterni kiseonika sedmično u Banju Luku
Kompanija „Messer“ Sarajevo je u mogućnosti da organizuje dostavu pet cisterni medicinskog kiseonika sedmično u Banju Luku, plus jedan kamion medicinskog kiseonika u medicinskim bocama, saopšteno je u utorak 5. oktobra iz Agencije za lijekove i medicinska sredstva Bosne i Hercegovine.
„Predstavnik kompanije Messer me je obavijestio da su u mogućnosti da organizuju dostavu pet cisterni (jedna cisterna je kapaciteta cca 23 tone) medicinskog kiseonika sedmično, plus jedan kamion medicinskog kiseonika u medicinskim bocama (prvih 150 boca bi bile date na revers, jer je evidentno da u Republici Srpskoj nema dovoljno medicinskih boca, ako ih i ima uopšte)“, navodi se u saopštenju direktora Agencije, Aleksandra Zolaka.
Navedene količine bi se uvozile iz Republike Hrvatske, te potom isporučivale u Banjaluku.
"Uzimajući u obzir da je Ministarstvo zdravlja Republike Srpske (jednog od entiteta u BiH) izračunalo da su sedmične potrebe zdravstvenih ustanova RS oko 120 tona, može se izvući zaključak da su potrebne količine medicinskog kiseonika obezbijeđene i dostupne. Predstavnika kompanije „Messer“ sam zamolio da ovu informaciju proslijedi i ministru zdravlja Alenu Šeraniću, da bi on preduzeo potrebne radnje iz nadležnosti Ministarstva na čijem je čelu" zaključuje se u saopštenju.
Direktor UKC RS: Imamo još nekoliko tona kiseonika
Univerzitetski klinički centar Republike Srpske (UKC RS) raspolaže sa još nekoliko tona kiseonika, a pregovori o pronalasku načina za kratkoročno snabdijevanje se obavljaju, izjavio je za agenciju Srna generalni direktor ove zdravstvene ustanove Vlado Đajić.
Đajić je ukazao na činjenicu da za nabavku kiseonika postoje tehnički preduslovi koji se ne mogu brzo rješiti.
On je istakao da je na tržištu nemoguće kupiti cisterne i tankove, boce za kiseonik, a da u državi nije riješen trajni način snabdijevanja.