Stevandić: UKC RS ima još nekoliko tona medicinskog kiseonika
Univerzitetsko klinički centar Republike Srpske (UKC RS) ima još nekoliko tona medicinskog kiseonika u opticaju, i trudimo se da u toku dana nabavimo još jednu cisternu, rekao je za Radio Slobodna Evropa Nenad Stevandić, šef Tima za praćenje provođenja mjera Republičkog štaba i zamjenik direktora UKC RS.
O navodima iz Agencije za lijekove i medicinska sredstva Bosne i Hercegovine (BiH), da će kompanija „Messer“ dostavljati u Banjaluku pet cisterni kiseonika sedmično, Stevandić pita – šta će se desiti ako kompanija „Messer“ bude imala neki problem, ili otkaže?
„Moramo da razmišljamo o načinu da, kada imamo krizu sa jednom cisternom, da neće biti ugroženi životi ljudi“, naglašava Stevandić, koji kaže da UKC RS troši između šest i osam tona kiseonika dnevno.
Tvrdi da su zalihe svugdje na izmaku, te da ni u okruženju nema mogućnosti za brzi uvoz medicinskog kiseonika, a da „Messer“ i drugi koji trenutno imaju mogućnost da isporuče kiseonik, ne mogu da zadovolje više od 30 odsto tržišta BiH. Za kiseonik koji je korišten na UKC, poručuje da je UKC na tenderu naručivao medicinski kiseonik, “i ne snosi nikakvu odgovornost da li se neki uvoznik igrao sa nekim papirima“.
Stevandić tvrdi da je nestašica kiseonika u zdravstvenim ustanovama posljedica neodgovarajućeg pristupa Agencije za lijekove i nedostatka kontrole na početku pandemije.
„Zdravstvene ustanove ovo same ne mogu da riješe, ovo mora da bude posao Savjeta ministara i Stručnog savjeta Agencije za lijekove BiH, mora da se sagleda, da se izbjegnu politički ratovi koji ugrožavaju živote ljudi“, ističe Stevandić za RSE.
On dodaje da je ostvario kontakte sa kolegama iz Srbije, i očekuje da do kraja sedmice budu održani prvi sastanci na temu izgradnje pogona za proizvodnju medicinskog kiseonika na teritoriji BiH.
Stanivuković: Kiseonik TGT Tehnogasa četiri puta skuplji od uvozne cijene
„TGT Tehnogas“ iz Laktaša je okvirno uvezao 450.000 maraka (225.000 evra) kiseonika u periodu od godinu do godinu i po u pandemiji, a tu količinu prodao Univerzitetskom kliničkom centru Republike Srpske (UKC) za 1,8 miliona maraka (900.000 evra), rekao je Draško Stanivuković, gradonačelnik Banje Luke, u srijedu 5. oktobra novinarima okupljenim ispred Republičkog javnog tužilaštva Republike Srpske.
Stanivuković je Posebnom odjeljenju za suzbijanje korupcije, organizovanog i najtežih oblika privrednog kriminala ovog tužilaštva predao dodatne dokaze za krivičnu prijavu koju je podnio 24. septembra protiv Vlade Đajića, direktora Univerzitetsko-kliničkog centra RS-a (UKC) i Stanislava Čađe, direktora firme “TGT Tehnogas” iz Laktaša kod Banje Luke, koja je snabdijevala UKC kiseonikom tokom pandemije.
“U čije džepove je otišlo 1.400.000 KM (700.000 evra), koliko je otišlo u džepove Čađe i Đajića?”, rekao je Stanivuković.
Gradonačelnik Banje Luke tvrdi da je jedan kilogram kiseonika uvezen po cijeni od 0,25 maraka, a prodavan po četiri puta većoj od 1 KM.
„Dobili smo podatke sa carine i koliko je TGT Tehnogas plaćao kiseonik pri uvozu, i na fakturi je navedeno da je kiseonik namijenjen kliničkom centru – i onda smo uporedili sa ugovorima koji su potpisani sa UKC-om i koliko je to sve koštalo“, objašnjava Stanivuković proceduru kojom su se koristili.
On pojašnjava da, prema zvaničnim dokumentima, „TGT Tehnogas“ je tri puta profitabilniji u odnosu na cijelu „SOL“ grupaciju, u čijem vlasništvu je laktaška firma.
Poručuje da se radi o pribavljanju ogromne ekonomske koristi od malverzacija pri uvozu kiseonika, te da su sa novim dokaznim materijalom zaokružena sva potrebna dokumenta da odgovorni budu osuđeni.
Stigao donirani kisik
U Univerzitetski klinički centar Republike Srpske u utorak, 5.oktobra su stigle određene količine kiseonika, a trenutna količina dovoljna je samo za narednih nekoliko dana, saopšteno je iz ove zdravstvene ustanove.
Navodi se kako je kiseonik stigao “zahvaljujući donatorima koji se svjesni u kakvom problemu se nalaze pacijenti i zaposleni najveće zdravstvene ustanove u Republici Srpskoj”.
Ističe se da trenutna količina kiseonika dovoljna za potrošnju za nekoliko dana, ali i da time problem nije riješen dugoročno.
Dogovoreno da se se sve nadležne institucije uključe kako bi se na vrijeme osigurale dovoljne količine kisika
Na vanrednoj konferencija ministara iz oblasti zdravstva u Bosni i Hercegovini dogovoreno je da se se sve nadležne institucije uključe, kako bi se na vrijeme osigurale dovoljne količine kisika potrebne za liječenje svih pacijenata, saopšteno je iz kabineta ministrice civilnih poslova Ankice Gudeljević u utorak navečer, 5.oktobra.
“Očekuje se od nadležnih institucija da preispitaju zakonske mogućnosti olakšavanja uvoza kisika za zdravstvene institucije u BiH”, navodi se u saopštenju i dodaje da su sastanku prisustvovali predstavnici ministarstva civilnih poslova, ministarstava zdravlja Republike Srpske i Federacije BiH, Odjeljenja za zdravstvo Brčko distrikta, te Agencije za lijekove i medicinska sredstva BiH.