Kako muzika utiče na emocije? Šta je potrebno da hobi preraste u profesiju? Kako iz vršnjačkog nasilja izvući pouku?
O ovim temama je Aida Đugum u podcastu Glasom mladih razgovarala sa Azrom Mehmedović, studenticom psihologije i aktivisticom u mreži mladih za Evropu i Centralnu Aziju koja se bavi seksualnim i reproduktivnim zdravljem i pravima YSAFE.
Pored toga, Azra nastupa i kao DJ pod imenom DJ Razijan, a u zadnje tri godine imala je 300 svirki.
Slušajte i pratite Glasom mladih
►Spotify ►Apple Podcast ►YouTube ►RSE
Azra se muzikom počela baviti tokom pandemije COVID-19, a danas razbija predrasude i stereotipe o elektronskoj muzici. Svijet elektronske muzike, kako kaže, za nju bio bijeg od stvarnosti. A, svijet kojem pripada je našla i u njemu, kako kaže, bitno je "koliki osmjeh imaš."
"Volim da se igram s ljudskim mozgom i da stvorim neku vrstu uspomene tako što puštam trake koje imaju neki tekst koji je onako jako lijepa pouka, jako lijep tekst određenih traka i upravo to je ono što stvara memoriju. Ja znam svaki sljedeći put kada budu slušali tu traku sjetiće se lijepog momenta na partiju i upravo želim da stvorim taj slobodni prostor gdje ljudi mogu doći i biti što god požele", kaže ova mlada muzičarka.
Pored muzičkog angažmana, Azra je studentica psihologije koju je upisala nakon preživljenog vršnjačkog nasilja. Psihologija joj, kaže, danas pomaže u svemu što radi.
"Ja kažem da koliko god se desi da neke loše stvari uspiju, da vidimo da prolaze neke stvari da nisu moralno, etičko-pravne kako trebaju, nemoj da vas to demorališe nikad na svijetu, zato što doći će pet minuta koje čekamo i sve ono dobro i sve ono što je zaista pozitivno i što po nekim lijepim ljudskim normama i vrijednostima će izaći na vidjelo. Možda ne sad, ali možda je ovaj period kada mi moramo da učimo i da se osnažimo dok ne dođe period kada mi moramo da blistamo”, ističe ona.
Angažovana i u nevladinom sektoru i radi u upravnom odboru mreže mladih za Evropu i Centralnu Aziju koja se bavi seksualnim i reproduktivnim zdravljem i pravima YSAFE.
Tako pokušava da razbija stigme i tabue o mentalnom, ali i o seksualnom i reproduktivnom zdravlju mladih. Ona kaže da se u bh. društvu teško mijenjaju stvari, jer kako kaže "sve se može promijeniti osim mentaliteta".
"I kada oslobodimo društvo od tih okova da ukoliko djevojka pita nešto vezano za seksualno i reproduktivno zdravlje ne znači da je promiskuitetna, nego znači da brine o svom zdravlju. I da to stavimo kao pozitivan primjer, gdje je ‘bravo’ i ‘svaka čast’ jer uzima svoj život i svoje zdravlje u svoje ruke. Pokušava naći rješenje svog problema i pokušava ugoditi sebi na kaju krajeva", kaže Azra u podcastu.
O podcastu "Glasom mladih"
U "Glasom mladih" razgovaramo s mladima u zemljama Zapadnog Balkana, njihovim željama, težnjama i problemima. Svake sedmice pričamo s uspješnim ljudima, onima kojima se još uvijek nije pružila prilika da svoje talente pokažu na pravi način, ali i onima koji su spremni mijenjati svijet u kojem žive.
Epizode pronađite na našem sajtu, na društvenim mrežama, na Apple Podcastima, Spotify i Google Podcastima. Vikendom smo s vama kroz naše radijske programe.
Detaljnije informacije kako slušati ovaj i naše druge podcaste pronađite ovdje.