Među kolonama iscrpljenih etničkih Armena koji su bježali od masovnih ubistava koje su počeli provoditi Osmanlije 1915. godine, neki su skrivali knjige ili drevne dokumente unutar svoje odjeće. Za mnoge preživjele, ti lako sakriveni rukopisi bili su jedini ostatak njihove nacije koji su uspjeli prokrijumčariti na sigurno.
Hiljade tih knjiga i dokumenata na kraju su stigle u savremenu Armeniju, gdje se danas čuvaju u posebno izgrađenom Matenadaranu – skladištu za historijske rukopise zemlje. Mnogi, međutim, i dalje ostaju u muzejima i privatnim kolekcijama širom svijeta.
Sada su stručnjaci iz Matenadarana uključeni u revolucionarni projekat kojim se svi dostupni armenski rukopisi – od drevnih biblija do srednjovjekovnih recepata za kolače– postavljaju u pretraživu bazu podataka.
Emma Horopian, šefica odnosa s javnošću u Matenadaranu, izjavila je za RSE da će projekat – službeno nazvan Platforma za pristup katalogu armenskih rukopisa – "pohranjivati i predstavljati opise rukopisa u strukturiranom i pretraživom formatu".
Uvjeriti sve vlasnike armenskih rukopisa širom svijeta da ih fizički predaju Armeniji bilo bi praktično nemoguće, pa se izrada pretražive online baze podataka rukopisa na jednom mjestu smatra najboljom alternativom.
Gurgen Gasparian, član osoblja Matenadarana, rekao je za lokalne medije da će platforma omogućiti "svakom armeniologu, istraživaču ili naučniku da pronađe informacije koje traži u roku od nekoliko sekundi", kada baza podataka bude dostupna online.
Hiljade rukopisa će postati dostupne na online platformi putem ključnih riječi koje uključuju fizičke opise, a moći će se besplatno preuzimati. Prva faza projekta planirana je da bude pokrenuta početkom 2026. godine.
Online platformu finansira humanitarna institucija koju je osnovao pokojni britansko-armenski naftni magnat Kalust Gulbenkian.
Kao prva nacija koja je službeno prihvatila kršćanstvo, Horopian kaže da armenski rukopisi predstavljaju "jedinstvene izvore za proučavanje kršćanstva", kao i "srednjovjekovne umjetnosti, lingvistike i međukulturne razmjene na području Bliskog istoka i Kavkaza".