Predsjedništvo BiH odložilo je razmatranje Nacrta zakona o budžetu instituciја Bоsnе i Hеrcеgоvinе i mеđunаrоdnih оbavеzа Bоsnе i Hеrcеgоvinе zа 2025. gоdinu.
Na sjednici 13. maja konstatovano je da Vijeće ministara BiH nije ispoštovalo zakonski predviđene rokove koji propisuju dostavljanje Nacrta Zakona o budžetu institucija Bosne i Hercegovine i međunarodnih obaveza Bosne i Hercegovine za 2025. godinu Predsjedništvu BiH.
"Predsjedništvo BiH zadužuje Vijeće ministara BiH da pripremi odgovarajući Nacrt Zakona o budžetu institucija Bosne i Hercegovine i međunarodnih obaveza Bosne i Hercegovine za 2025. koji će biti u skladu sa adekvatnim potrebama institucija Bosne i Hercegovine", navodi se u saopštenju za javnost.
Dodaje se da se treba "osigurati poštivanje Zakona o Centralnoj banci BiH, te uvažiti pravne i druge argumente o državnom značaju tzv. 'sedam ustanova kulture od značaju za Bosnu i Hercegovinu', te da formalizira njihov nesporni status budžetskog korisnika".
U sedam institucija kulture u BiH su: Nacionalna i univerzitetska biblioteka BiH, Zemaljski muzej BiH, Historijski muzej BiH, Muzej književnosti i pozorišne umjetnosti BiH, Biblioteka za slijepa i slabovidna lica BiH, Umjetnička galerija BiH i Kinoteka BiH.
Sve se suočavaju s problemima u radu.
Vlasti u BiH godinama nisu preuzele osnivačka prava i obavezu da ih budžetski finansiraju.
Opstajale su, uglavnom, prijavljujući se na javne pozive institucija na raznim nivoima vlasti.
Visoki predstavnik u BiH je u novembru prošle godine donio odluku kojom bi Vijeće ministara BiH trebalo u budžetu omogućiti daljnji rad Nacionalne i univerzitetske biblioteke BiH koja je, zbog neriješenog pravnog statusa i načina finansiranja, obustavila pružanje usluga.
Schmidt je naglasio da se njegova odluka odnosi i na ostale ustanove koje su od značaja za državu BiH, ukoliko se nađu u istoj situaciji kao Biblioteka.
Vijeću ministara BiH dao je rok od 60 dana da Parlamentu BiH uputi zakonski prijedlog koji će riješiti pitanje rukovodstva i finansiranja sedam ustanova kulture od državnog značaja.
Od tada, Vijeće ministara BiH nije ništa uradilo.
Šta se navodi u Nacrtu budžeta koje je dostavljeno Predsjedništvu BiH?
Vijeće ministara BiH je usvojilo Nacrt budžeta početkom aprila ove godine.
Radi se o nacrtu u kojem su ukupni prihodi, primici i finansiranje institucija BiH uvećani za 16 posto u odnosu na budžet institucija BiH za prošlu godinu.
Iz Vijeća ministara BIH je tada saopšteno kako se nacrtom budžeta "podržava nastavak reformi i ispunjenje uslova provedbu Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju (SSP), kao i prilagodbu programa Ministarstva odbrane i drugih ministarstava koji su uključeni u aktivnosti u vezi s Partnerstvom za mir i drugih oblika suradnje s NATO-om".
Bosna i Hercegovina se nalazi na privremenom finansiranju od početka godine, jer se političke partije, koje čine vladajuću koaliciju, nisu mogle dogovoriti o raspodjeli sredstava.