Dostupni linkovi

Ovogodišnji festival 'Exit' u senci najava o odlasku iz Srbije


Otvaranje 22. izdanja "Exit" festivala, 7. jul 2022.
Otvaranje 22. izdanja "Exit" festivala, 7. jul 2022.

Na Petrovaradinskoj tvrđavi, jednom od simbola Novog Sada, počinje "Exit" - muzički festival koji je proteklih 25 godina okupljao stotine hiljada posetilaca iz svih krajeva sveta.

Prepoznatljivi sat na tvrđavi, međutim, možda otkucava kraj za festival.

Organizatori su ovogodišnji "Exit" opisali kao "poslednji u ovakvoj Srbiji".

Tvrde da su suočeni sa pritiscima vlasti zbog podrške protestima, na kojima demonstranti širom države u proteklih osam meseci traže odgovornost za pogibiju 16 ljudi u nesreći u Novom Sadu – gradu odakle je festival i potekao.

Od 1. novembra, kad se nesreća na novosadskoj Železničkoj stanici dogodila, "Exit" je, ističu organizatori, stao uz studente koji predvode proteste.

I sam festival je pre 25 godina nastao iz studentskog pokreta, koji je doprineo padu autoritarnog režima nekadašnjeg predsednika Slobodana Miloševića 2000. godine.

U međuvremenu je postao prepoznatljiv simbol Srbije i sa oko 200.000 posetilaca godišnje ucrtao se na mapu najvažnijih svetskih muzičkih festivala.

Ali, donacije "Exitu" iz državne kase su, kako naglašavaju organizatori, sada obustavljene na svim nivoima vlasti – republičkoj, pokrajinskoj i lokalnoj.

"Pored obustave finansiranja na svim nivoima vlasti, pojedini dugogodišnji sponzori u državnom vlasništvu bili su primorani da prekinu saradnju sa festivalom", odgovaraju za Radio Slobodna Evropa (RSE) iz "Exit" tima.

'Poslednji u ovakvoj Srbiji'

Uskraćena državna sredstva pokrivaju oko 15 odsto ukupnog budžeta "Exita".

Organizatori kažu da pokrajinska i republička Vlada ove godine ni na koji način neće učestvovati u realizaciji festivala, dok na nivou grada Novog Sada imaju samo tehničku saradnju sa komunalnim službama.

Ipak, ističu da "ne pristaju da budu ućutkani", iako dugoročno nije moguće realizovati festival te veličine i renomea bez javnog sufinansiranja.

Na pitanja o uskraćivanju novca i optužbama da vrše pritisak na festival, za RSE do objave teksta nisu odgovorili Vlada Srbije, Pokrajinska vlada i grad Novi Sad.

"Naša podrška studentima danas nije pitanje izbora, već pitanje identiteta", poručuju iz "Exit" tima.

"Iako smo zbog te podrške ugrozili 25 godina postojanja, smatramo da sloboda nema cenu", zaključuju.

Ovogodišnji, jubilarni 25. "ples" na Petrovaradinskoj tvrđavi, zakazan je od 10. do 13. jula.

"Zajedno sa studentima obeležićemo 25 godina zajedništva. Ako ovo i jeste poslednji 'Exit' na Tvrđavi, neka bude nezaboravan. Neka bude naš najjači do sada", poručili su publici.

Podrška studenata, svetskih zvezda

Nakon prvih najava "Exita" o mogućem odlasku, studenti u blokadi više fakulteta u Srbiji su im poručili da su "rođeni iz iste borbe" i da "zajedno stoje u borbi za slobodu".

Studenti su protestne blokade otpočeli krajem novembra 2024, a u međuvremenu su izrasli u pokret koji predvodi masovne antivladine proteste proteklih osam meseci.

U objavi na društvenoj mreži Instagram iskazali su solidarnost sa svima koji su, kako kažu, kažnjeni zbog podrške protestima.

"Budžetski novac pripada svim građanima, a ne političkim strankama na vlasti, i on treba da služi za dobrobit društva, a ne za kažnjavanje 'nepodobnih' organizacija", poručili su studenti u blokadi.

Istakli su da ne prihvataju poruku da "umetnost sme da postoji samo ako je poslušna, jer je svaki glas protiv obrazovanja i kulture glas protiv slobode".

Podršku "Exitu" pružile su brojne organizacije, svetske i regionalne muzičke zvezde i druge javne ličnosti, kao i publika iz svih krajeva sveta.

Pored podrške, glasovi kritike

Uz glasove podrške, stizale su i kritike na račun organizatora "Exita" u delu javnosti u Srbiji.

"Vremenom se 'Exit' pretvorio u vrlo profitabilnu, komercijalnu manifestaciju. Ja nisam video kod njih neki stav, mislim da su od dvehiljaditih prvi put sad ovako reagovali", ocenjuje za RSE muzički kritičar Petar Janjatović.

"Žao mi je što se festival nije ranije politički oglasio, što se pravio kao da živimo u najnormalnijoj zemlji, ali sa druge strane, drago mi je da su sada izneli stav", dodaje on.

Deo javnosti je zamerio organizatorima dosadašnji nekritički odnos prema vlastima u Srbiji, koje od 2012. godine predvodi Srpska napredna stranka Aleksandra Vučića.

Podrška studentskim protestima je tako viđena kao "mlaka" i "nedovoljna".

Iz "Exita", međutim, odgovaraju da takve kritike mogu doći od onih koji "nisu upoznati" sa aktivnostima festivala ili su "zlonamerni".

Ističu da je "Exit" do sada imao više desetina objava podrške studentima.

Prva objava, podsećaju, bila je u prvim danima nakon nesreće u Novom Sadu – 4. novembra su zatražili da se utvrdi puna odgovornost za pad nadstrešnice na Železničkoj stanici.

"Exit je studente od početka blokada podržavao i u vidu različite logističke i infrastrukturne podrške", tvrde iz "Exit" tima.

Poslednjih dana su putem objava na društvenim mrežama zatražili da se puste na slobodu svi studenti uhapšeni nakon velikog protesta u Beogradu 28. juna i blokada puteva koje su usledile.

U odgovoru za RSE navode i da su "animirali" više inostranih muzičkih zvezda da podrže studente iz Srbije.

"Od kojih je najvažnija podrška ikone društvenog aktivizma u muzičkoj industriji, osnivača Live Aida, Boba Geldofa, koji će ujedno i otvoriti ovogodišnji festival", zaključili su u odgovoru za RSE.

Jedan od nastupa na glavnoj bini "Exit" festivala, 11. jula 2021.
Jedan od nastupa na glavnoj bini "Exit" festivala, 11. jula 2021.

Poruku srpskim studentima poslala je i pevačica Gala, čiji je svetski poznati hit iz devedesetih "Freed from desire" postao jedna od nezvaničnih himni protesta i blokada u Srbiji.

"Vi ćete ispisati istoriju jer su sloboda i ljubav ono što tražimo", poručila im je u videu objavljenom na Exitovom Instagramu.

Ona će, kako je najavljeno, nastupiti na ceremoniji otvaranja festivala - u delu posvećenom studentima.

Glasovi fanova 'Exita'

Nataša iz Novog Sada je na svoj prvi "Exit" otišla 2009. sa 18 godina.

"Za mene je predstavljao bunt mladih protiv sistema, ali on to već odavno nije", ističe ona.

Kaže da je nakon informacije o mogućem odlasku "Exita" iz Srbije prvo bila razočarana.

"Jer je nekako 'Exit' obeležje Novog Sada, i mislila sam da odem makar jedan dan da se oprostim. Ali onda sam se malo više uputila i došla do zaključka da je ovo sve fejk, a možda i marketinški trik", ocenjuje ona.

"Exitu" zamera odnos prema vlastima.

"Govore da se bore za studente, ali nisu se našli kad je trebalo. Sad više nisam ni sigurna da li želim otići na ovogodišnji Exit", ističe Nataša.

Glavna bina novosadskog "Exit" festivala, jul 2024.
Glavna bina novosadskog "Exit" festivala, jul 2024.

"Ostaje Exit verovatno u Srbiji, nema ništa od te priče", smatra Sandra iz Novog Sada.

Učesnica je studentskih protesta, ali smatra da "Exit", uprkos tvrdnjama organizatora, "nikad nije podržao studente na pravi način".

"To što su objavljivali storije po Instagramu, ne znači ništa. Treba da prestanemo da ih posmatramo kao žrtve", dodaje ona.

Na ovogodišnji festival, ističe, neće ići.

Otvaranje "Exit" festivala, jul 2024.
Otvaranje "Exit" festivala, jul 2024.

Jelena iz Novog Sada, sa druge strane, naglašava da bi bila šteta da festival ode iz Srbije.

"Nadam se da će 'Exit' ostati, a da će otići oni zbog kojih želi da se izmesti", ističe ona, aludirajući na aktuelnu vlast u Srbiji.

Festival joj budi lepe uspomene.

"Druženja do jutra uz dobru ekipu, prašnjave patike i bolne noge, ali uz osmeh i pozitivnu energiju", nabraja.

Za Olgu iz Novog Sada je "Exit", kako kaže, mnogo više od festivala.

"To je simbol slobode, zajedništva i posebne energije koja svake godine oboji grad."

Na festival ide redovno od 2013, a nekoliko godina je i volontirala.

Zbog toga joj je, kaže, žao što se dovodi u pitanje finansiranje "Exita".

"Osnovali su ga studenti i oduvek je bio prostor podrške mladima. Smatram da pravo na društveni stav ne bi smelo da bude razlog za uskraćivanje podrške, jer je upravo taj duh slobode i inicijative ono što je Exit učinilo velikim — i važnim za ceo naš grad", zaključuje Olga.

Gužve u podgrađu Petrovaradinske tvrđave, uoči početka "Exit" festivala, 7. jula 2022.
Gužve u podgrađu Petrovaradinske tvrđave, uoči početka "Exit" festivala, 7. jula 2022.

Srđan iz Novog Sada je prvi put na festival otišao 2007.

"Za mene je 'Exit' pogled u lepši i pravedniji svet", naglašava.

Nabraja i najdraže nastupe – od Manu Chao, preko The Cure, Chemical Brothers i Fatboy Slim.

Objavu "Exita" o uskraćivanju državne podrške, međutim, smatra "patetičnom".

Ističe da postoje važnije stvari od profita, te da organizatori ne bi trebalo da "kukaju", jer im je vlast ukinula podršku.

"Ja sam razumeo najavu da je ove godine Exit poslednji 'u ovakvoj Srbiji'. Kao da se organizacija nije do kraja dogovorila koja je poenta saopštenja, njihovo objašnjenje je 'na pola'", ocenjuje on.

Prvi Exit za Ruse u Srbiji: 'Došli smo da se zabavimo'
molimo pričekajte

No media source currently available

0:00 0:02:10 0:00

Gde bi se 'Exit' preselio?

Za sada nije zvanično objavljeno gde bi se "Exit" preselio, u slučaju da ode sa Petrovaradinske tvrđave.

Organizatori ističu da je festival u prethodnim godinama organizovao više od 50 različitih događaja u čak 20 zemalja.

"Pozivi da festival preselimo u drugu državu, stižu iz više zemalja sveta", dodaju.

Jer, kako naglašavaju, festival doprinosi razvoju turizma, ekonomije, kulture.

"Exit je do sada srpskoj ekonomiji doneo oko 300 miliona evra", podaci su "Exit" tima.

"Exit" je, kažu, iznedrio i desetine različitih festivala, a doprineo je i otvaranju brojnih organizacija i firmi u muzičkoj industriji.

Bili smo na Exitu
molimo pričekajte

No media source currently available

0:00 0:30:00 0:00
Direktan link

Podsećaju i na značaj festivala u izgradnji pomirenja u regionu.

Tu ulogu "Exita" naglašava i muzički kritičar Petar Janjatović.

"Doprineo je obnavljanju veza država koje su nastale po raspadu Jugoslavije", ističe on.

Festival je, dodaje Janjatović, godinama bio "dobar domaćin" brojnim regionalnim i domaćim izvođačima koji su dobili priliku da ih čuje i inostrana publika.

A naglašava i ulogu "Exita" u izgradnji imidža Srbije.

"Kad smo posle devedesetih i Slobodana Miloševića bili na vrlo niskim granama poštovanja i prepoznavanja, najednom se pojavio festival koji je dovodio reprezentativna imena, bio izuzetno dobro organizovan i na hiljade mladih iz inostranstva su na taj način upoznale našu zemlju", dodaje on.

Publika na "Exit" festivalu, 8. jul 2021. godine
Publika na "Exit" festivalu, 8. jul 2021. godine

A na Petrovaradinskoj tvrđavi su u protekle dve i po decenije nastupili neki od najznačajnijih svetskih izvođača– kao što su Arctic Monkeys, The Cure, Nik Cave, Morrissey, Duran Duran.

Na ovogodišnjem, 25. izdanju, The Prodigy će nastupiti po šesti put na festivalu.

Pored njih, najzvučnija imena ovogodišnjeg "Exita" su The Sex Pistols, u postavi sa Frankom Carterom, kao i francuski DJ i producent DJ Snake.

"Exit" je do sada dva puta osvojio nagradu za evropski festival godine.

Kapije EXIT-a otvorene za vakcinisane ili negativno testirane
molimo pričekajte

No media source currently available

0:00 0:02:58 0:00
XS
SM
MD
LG