Portparol Evropske unije (EU) Peter Stano je ponovio spremnost Brisela da Srbiji i Kosovu pomogne u pronalasku rešenja za pitanje dinara, nakon odluka Centralne Banke Kosova (CBK) da ukine korišćenje srpske valute na kosovskoj teritoriji.
Stano nije bio u mogao da potvrdi da li će doći do sastanka naredne nedelje, u skladu sa pozivom koji je specijalni predstavnik EU za dijalog, Miroslav Lajčak poslao Prištini i Beogradu.
"Sada se nadamo da će obe strane da se slože da se održi sastanak i da reše problem, koji je izazvan veoma nesrećnom i nekonsultovanom odlukom jedne strane koja je uticala na drugu. Ovo je naša uloga kao fasilitatora. Mi samo pokušavamo da pomognemo stranama da pronađu rešenje", poručio je briselski portparol na konferenciji za novinare.
Evropski izaslanik za dijalog, Miroslav Lajčak je uputio poziv za održavanje sastanka gde bi se raspravljalo o dinaru za 27 februar.
Kosovski glavni pregovarač, Besnik Bislimi (Bisljimi) je 21. Februara izjavio da je odbio Lajčakov poziv, obrazlažući da nije to sastanak na koji mora da ide glavni pregovarač jer, prema njemu "pitanje dinara nije deo dijaloga".
Međutim, portparol Stano je objasnio da je pozivnica poslata u kosovski i srpski glavni grad ali da u njoj, nije precizirano ko bi na tom sastanku trebalo da predstavlja Kosovo ili Srbiju, jer je to, prema njemu prepušteno stranama.
Održavanje sastanka planiranog za naredni utorak ostaje neizvesno. Sve zavisi da li će se u Brisel 27. februara doputovati neko iz Prištine ko bi bio nadležan da raspravlja oko ovog pitanja. Prema evropskim zvaničnicima na ovom sastanku nije obavezno da Kosovo ili Srbiju predstavlja neko sa političkog nivoa.
CBK je donela odluku da jedino sredstvo za gotovinski i platni promet bude evro, čime se ukida srpski dinar.
Ovu odluku, koja je stupila na snagu 1. februara, prethodnih dana su kritikovale i druge zapadne zemlje uz zahtev da se odloži njena primena.
Pripadnici srpske zajednice u dinarima imaju razna primanja iz budžeta Srbije, a međunarodna zajednica je upozorila da bi odluka Kosova o njegovom ukidanju mogla da podigne i etničke tenzije.
Ovu odluku su kritikovali predstavnici međunarodne zajednice, i pozvali Prištinu i Beograd da rešenje za ovaj problem pronađu u okviru dijaloga o normalizaciji odnosa.