Dostupni linkovi

Praksu političke korupcije u Crnoj Gori vlast preuzela od prethodne


Konferencija o atikorupciji u Podgorici, 9.decembar 2022. Foto: MANS
Konferencija o atikorupciji u Podgorici, 9.decembar 2022. Foto: MANS

Korupcija koja je sistemski problem u crnogorskom društvu, opstaje uprkos činjenici da je promijenjena vlast prije dvije godine, konstatovano je između ostalog na konferenciji MANS-a povodom Međunarodnog dana borbe protiv korupcije

“Do sada je krivac bio prethodni režim za koji su se vezivale razne afere. Očekivali smo da se nova vlast bavi otkrivanjem i sankcionisanjem takvih praksi. Međutim, oni su mnoge od njih samo preuzeli”, rekla je Vanja Ćalović Marković, direktorica MANS-a.

Ona je ocjenila da nema previše razloga za optimizam.

"Osim rada Specijalnog tužilaštva i slučaja hapšenja par visokih funkcionera, za koje je pitanje kakav će epilog dobiti na sudu, borba protiv korupcije se svodi na prazna obećanja i politički marketing, a ključne reforme i dalje izostaju", ocijenila je Ćalović Marković.

Izostale su i očekivane promjene u odnosu na političku korupciju koju Ćalović Marković smatra izvorištem svih ostalih oblika korupcije su izostale.

Ona ukazuje da i nova vlast preko javnih fondova gradi partijsku infrastrukturu:

"Nisu popravili Zakon o finansiranju političkih partija, koji smo zajedno kritikovali dok su bili opozicija. Sada kada oni kontrolišu državne fondove, taj Zakon ne vide kao problem već kao priliku da javnim fondovima utiču na volju birača."

Korupcija na Balkanu kao kod kuće
molimo pričekajte

No media source currently available

0:00 0:04:15 0:00

Ambasadorka Evropske unije Oana Kristina Popa je ukazala da korupcija u političkom finansiranju, neregulisane donacije ili zloupotreba državnih resursa, ugrožavaju integritet izbora.

"Zato je transparentost u političkom finansiranju jedan od kamena temeljaca evropske anti-korupcijske agende”, istakla je Popa.

U poslednjem izvještaju Evropske komisije se navodi da je korupcija u Crnoj Gori rasprostranjena, uključujući finansiranje partija i izbornih kampanja.

Američka ambasadorka Džudi Rajzing Rajnke je ukazala da se novac može koristiti kao oruđe za privlačenje ranjivih kategorija glasača.

“SAD pozdravljaju napore ASK-a kako bi se podigla transparentnost finansiranja političkih partija. Međutim, da budemo iskreni, ovo je težak i zamršen teren i dosadašnji rezultati su ograničeni”, rekla je Rajzing Rajnke.

Da korupcija negativno utiče na put Crne Gore ka Evropskoj uniji konstatovala je britanska ambasadorka Karen Medoks.

Ona rekla je da je korupcija ključni pokretač ozbiljnog i organizovanog kriminala do koga zbog slabosti institucija.

Po Indeksu percepcije korupcije, Crna Gora je na 64. mjestu od ukupno 180 država, prema posljednjoj listi Transparency international.

U nacrtu izveštaja Evropske komisije koji je posvećen Crnoj Gori od 11. oktobra, ocenjuje se da je postignut samo ograničen napredak u borbi protiv korupcije.

XS
SM
MD
LG