Dostupni linkovi

Bugarska blokira sporazum Severne Makedonije sa Fronteksom


Bugarska je jedina zemlja koja blokira potpisivanje sporazuma Severne Makedonije i Fronteksa o saradnji u upravljanju granicom zbog sporenja oko jezika, potvrdio je za bugarski ’Dnevnik’ portparol Evropske komisije (EK).

Prethodno je makedonska agencija MIA pisala da Bugarska nije dala saglasnost za potpisivanje sporazuma, citirajući komesarku EU za unutrašnje poslove Ilvu Johanson koja je rekla da EK radi sa Bugarskom na "pronalaženju rešenja".

Bugarska ne priznaje jezik Severne Makedonije kao makedonski, već insistira da je to regionalni dijalekt bugarskog jezika.

Sporazum o saradnji u upravljanju granicom omogućio bi Evropskoj agenciji za graničnu i obalsku stražu -Fronteks, da izvodi zajedničke operacije i pošalje svoje timove u pogranične oblasti u cilju zaustavljanja ilegalne imigracije.

Fronteks je takve sporazume ranije potpisao sa Srbijom, Crnom Gorom i Albanijom. Sporazum sa Crnom Gorom je stupio na snagu 1. jula, a sa Albanijom u maju 2019, kada je Fronteks pokrenuo prvu zajedničku operaciju na teritoriji susedne zemlje koja nije članica EU.

Sličan sporazum je parafiran i sa Bosnom i Hercegovinom, ali čeka na finalizaciju.

Bugarska uslovljava izmenu u terminologiji koji se tiče makedonskog jezika kako bi omogućila napredak u izradi konačnog pregovaračkog okvira.

“Bugarska ne priznaje postojanje odvojenog takozvanog ‘makedonskog jezika’ i stoga ne može pristati na bilo kakvo pozivanje na njega u dokumentima EU. Pozivanje na ‘službeni jezik’ ove zemlje omogućava da se nastavi sa institucionalnim radom”, stoji u dokumentu u koji je RSE imao uvid.

Takođe, Bugarska insistira i na isključivoj upotrebi punog ustavnog imena Severne Makedonije.

“Ovo omogućava razlikovanje geografskog regiona Severna Makedonija (delimično u Bugarskoj) od političkog entiteta Republika Severna Makedonija”, stav je bugarske vlade.

XS
SM
MD
LG