Dostupni linkovi

Protest radnika GIKIL-a iz Lukavca protiv uprave kompanije


Protest radnika kompanije Global Ispat Koksna industrija doo Lukavac (GIKIL)2018. godine, fotoarhiv
Protest radnika kompanije Global Ispat Koksna industrija doo Lukavac (GIKIL)2018. godine, fotoarhiv

Radnici kompanije Global Ispat Koksna industrija d.o.o Lukavac (GIKIL) iz Lukavca održali su u utorak, 13. oktobra, protesni skup u krugu fabrike protiv aktuelne uprave kompanije.

Oni traže da se uprava angažuje oko dobijanja okolinske dozvole.

“Mi tražimo da ova kompanija ne ide u stečaj, kako neki najavljuju. Zahtjevi sindikata su da se ide u realizaciju ulaganja u GIKIL. Prošle sedmice smo poslali dopis upravi da razgovaramo, ali su oni razgovor odložili”, izjavio je za Radio Slobodna Evropa (RSE) Nurdin Đuzić, predsjednik Sindikata radnika GIKIL-a.

Iz Uprave preduzeća se nisu javljali na pozive RSE da prokomentarišu protest radnika.

Do kraja septembra 2020. GIKIL je trebao Ministarstvu za okoliš i turizam Federacije Bosne i Hercegovine (FBiH) predati Studiju o procjeni utjecaja na okoliš zbog zatvaranja.

Studiju je u februaru 2020. godine zatražila Federalna uprava za inspekcijske poslove, jer GIKIL od 2017. godine nema okolinsku dozvolu za rad, čime radi protivno Zakonu o zaštiti okoliša Federacije BiH.

GIKIL-u je 2018. oduzeta dozvola za rad, nakon čega je nađeno privremeno rješenje. Istovremeno, 2019. godine, zbog sumnje na organizirani kriminal, uhapšeni su vlasnici i neki članovi Nadzornog odbora GIKIL-a.

Krajem septembra, iz Uprave GIKIL-a za RSE su izjavili da je očuvanje radnih mjesta prioritet, posebno u vrijeme pandemije.

Danas je GIKIL jedan od najvećih izvoznika u BiH, na drugom mjestu, prema podacima Uprave za indirektno oporezivanje BiH.

U udruženju za zaštitu okoliša Eko forum iz Zenice navode kako je GIKIL i jedan od najvećih zagađivača ove regije.

Tokom 2018. godine iz GIKIL-a je iscurio katran i ulio se u rijeku Bosnu i potom Savu. Istovremeno, kako navode u udruženju, koksara je i među najvećim zagađivačima zraka, što, uz ostale pogone u ovom kraju, Tuzlu i Lukavac svrstava na listu najzagađenijih gradova na svijetu, posebno u zimskom periodu, kada industrijskom zagađenju doprinose vremenske prilike i domaćinstva koja se griju na ugalj.

Današnji GIKIL nastao je od koksno-hemijskog kombinata (KHK) za vrijeme socijalističke Jugoslavije.

Koksna baterija izgrađena je od 1945. - 1959., s objektima za proizvodnju nus proizvoda koksne peći i električne energije, praćenu hemijskim proizvodima (đubriva, anhidrida maleinske kiseline). U januaru 2003. godine prerasla je u KIL (Koksna industrija Lukavac), a u novembru 2003. postala kompanija GIKIL, uz sudjelovanje Global Steel Holdings Limited (bivši Global Infrastructure Holdings Limited), čiji je bivši predsjedavajući Promod Mittal, indijski poduzetnik, osumnjičen za organizirani kriminal u vezi s GIKIL-om.

O sudbini GIKIL-a u narednom periodu odlučivat će Federalno ministarstvo za okoliš i turizam i Vlada Federacija BiH.

XS
SM
MD
LG