Dostupni linkovi

Kaznena prijava protiv dvojice osumnjičenih za zločin na Ovčari


Spomenik ubijenima na Ovčari 1991. godine
Spomenik ubijenima na Ovčari 1991. godine

Ministarstvo unutarnjih poslova potvrdilo je 8. listopada da je kazneno prijavilo dvojicu hrvatskih državljana za ratni zločin protiv ratnih zarobljenika.

Tereti ih se da su 20. studenog 1991. godine kao pripadnici paravojnih postrojbi samoproglašene SAO Krajine na dobru Ovčara pored Vukovara grubo fizički zlostavljali hrvatske vojnike, policajce i civile zarobljene nakon pada Vukovara 18. studeno 1991. godine.

Obojica se nalaze u pritvoru u Osijeku.

Policijski službenici Radne skupine Ravnateljstva policije za istraživanje ratnih zločina su u suradnji sa nadležnim institucijama proveli kriminalističko istraživanje nad dvojicom hrvatskih državljana (1948. i 1963.) zbog postojanja sumnje da su tijekom 1991. godine na području Ovčare počinili kazneno djelo „Ratni zločin protiv ratnih zarobljenika" opisano u članku 122. Osnovnog krivičnog zakona Republike Hrvatske, priopćilo je Ministarstvo unutarnjih poslova.

Kako se navodi, provedenim kriminalističkim istraživanje utvrđena je osnovana sumnja da su prvoosumnjičeni, tada kao 43-godišnjak i drugoosumnjičeni, tada kao 28-godišnjak, kao pripadnici paravojnih formacija tzv. SAO Krajine 20. studenog 1991. godine na prostoru poljoprivrednog dobra Ovčara, kod Vukovara, zajedno s više osoba grubo fizički zlostavljali veći broj osoba koje su u statusu zarobljenika dovezene iz bolnice u Vukovaru.

Za dvojicu osumnjičenih se sumnja da su navedenog dana u poslijepodnevnim satima, ispred hangara na poljoprivrednom dobru „Ovčara“ kraj Vukovara, bili među pripadnicima koji su formirali tzv.“ špalir“ kroz koji su zarobljenici dolaskom na Ovčaru morali proći, a sve sa ciljem odmazde i tjelesnog kažnjavanja zarobljenih i zatočenih pripadnika Hrvatske vojske/Zbora narodne garde, redarstvenika Ministarstva unutarnjih poslova i drugih dragovoljaca pripadnika hrvatskih oružanih snaga te manji broj civila.

Prolazak kroz “špalir” značio je grubo fizičko zlostavljanje poput udaranja dijelovima automatskog oružja, drvenim i metalnih palicama i raznim drugim tupo- tvrdim predmetima, rukama, nogama i dijelovima vojničke opreme, a tijekom čega su zarobljenici pretrpjeli teške tjelesne ozljede, intenzivnu bol i osobitu fizičku patnju.

Mladi iz Srbije na mestu zločina u Vukovaru
molimo pričekajte

No media source currently available

0:00 0:04:04 0:00

Nakon dovršenog kriminalističkog istraživanja dvojica osumnjičenika predana su pritvorskom nadzorniku Policijske uprave osječko-baranjske, a policija je protiv njih podnijela kaznenu prijavu Županijskom državnom odvjetništvu u Osijeku.

Prema medijskim navodima, radi se o dvojici žitelja sela Negoslavci nedaleko Vukovara. Hrvatska policija je 7. listopada privela osam osoba iz Negoslavaca, a kod dvije osobe izvršen je i pretres kuća.

Navečer 20.11.1991, nakon ulaska Jugoslavenske narodne armije (JNA), lokalnih paravojnih formacija i dobrovoljaca iz Srbije u Vukovar, JNA izvodi iz vukovarske bolnice 260 ranjenika, civila i hrvatskih vojnika i policajaca (neki su se sklonili u bolnicu nadajući se da će se tako spasiti), odvodi ih na poljoprivredno dobro Ovčara nedaleko Vukovara i tamo ih predaje pripadnicima lokalnih paravojnih formacija i dobrovoljcima koji ih likvidiraju i 200 zakapaju na samoj Ovčari, a za 60 posmrtnih ostataka još se traga.

XS
SM
MD
LG