Dostupni linkovi

Spor zbog poziva kosovskih posmatrača na izbore


Centralna izborna komisija BiH
Centralna izborna komisija BiH

Informacija o tome da je Centralna izborna komisija pozvala posmatrače sa Kosova na predstojeće lokalne izbore bez obzira na to što Bosna i Hercegovina nije priznala kosovsku nezavisnost, izazvala je veoma oštre reakcije prije svega u Banjaluci.

Dio političara to je protumačio i kao uvođenje priznanja Kosova na mala vrata. Reagovalo je i rukovodstvo Parlamenta BiH tražeći od CIK-a da pojasni otkud poziv za Kosovo. Zamjenik predsjedavajućeg Predstavničkog doma državnog Parlamenta iz reda srpskog naroda Milorad Živković:

„Nismo dobili još nikakav odgovor, ali mislim da se CIK ne može vaditi na razne tehničke razloge da je neko to nesavjesno uradio. Mislim da je to mnogo više od nesavjesnosti, da je to drastično kršenje zakona u kome se zna s kim se može komunicirati – sa državama koje su priznale BiH. Smatram da je Centralna izborna komisija počela da se bavi politikom, a ne onim poslom koji joj Izborni zakon daje za pravo.“

Poziv za praćenje izbora CIK-u Kosova upućen je još u maju ove godine, a nezvanično se saznaje da se za dolazak u BiH spremala delegacija od deset kosovskih posmatrača. Predsjednik Centralne izborne komsije Suad Arnautović, čiji je potpis na pozivu, odbacio je optužbe o djelovanju mimo zakona:

„Pismo je upućeno Timu Guldimanu, šefu misije OSCE-a za Kosovo, predsjedniku CIK-a Kosovo, u skladu sa članom 17.1 Izbornog zakona BiH. Radi se o ambasadoru koji je zamjenik posebnog predstavnika generalnog sekretara za institucionalnu izgradnju, šef misije OSCE-a Kosovo. Energično odbijam insinuacije koje su plasirane i pokušaj politiziranja i povezivanja nadležnosti koje ima CIK prema poglavlju 17 Izbornog zakona BiH i prema uputstvu za akreditiranje posmatrača za izbore u BiH sa bilo kojim drugim pitanjem koje je izvan isključive nadležnosti ove komisije koja je utvrđena u Izbornom zakonu.“

Član Centralne izborne komisije Tihomir Vujačić ističe da ostali članovi CIK-a nisu bili upoznati sa pozivom niti su o tome raspravljali:

„Mi smo, u pravilu, sva pisma za posmatranje izbora slali putem Ministarstva inostranih poslova BiH. Kako je došlo do ovog pisma, ja vjerujte ne znam.“

Zamjenik predsjedavajućeg Predstavničkog doma iz reda bošnjačkog naroda Beriz Belkić smatra da je nakon Arnautovićevog objašnjenja očito da se radi o rutinskoj grešci te da nema razloga za pokretanje bilo kakve odgovornosti:

„Zbog specifičnosti slučaja to se nije moglo raditi rutinski, nego je trebalo izvršiti određene konsultacije u Ministarstvu vanjskih poslova i Predsjedništvu. Ne treba nam još jedna, dodatno komplicirana situacija gdje imamo apsolutnu mogućnost politizacije cijele stvari. Dakle, od jednog poziva ćemo napraviti cijelu priču!“

Poslanik Hrvatske demokratske zajednice u državnom Parlamentu Velimir Jukić podržava stav o preispitivanju poziva:

„Tim stvarima treba prilaziti sa puno više senzibiliteta i malo više voditi računa o eventualnim reakcijama nekih političkih čimbenika, da ne kažem predstavnika naroda u BiH. Mislim da je dobro da se to ponovo preispita i eventualno odluka nadopuni, promijeni ili ostane kod iste odluke.“

Premijer Republike Srpske Milorad Dodik zatražio je hitno povlačenje poziva i smjenu Arnautovića sa mjesta predsjednika Centralne izborne komisije:

„Očigledno je da nema jasne i konzistentne politike na nivou BiH i to unosi značajan problem u odnosima u samoj BiH. Nemoguće je da gospodin Arnautović nije znao da ćemo mi iz RS na to reagovati i to doživljavamo, naravno, kao provokaciju prvog reda. Naprosto mislim da ćemo na to odgovoriti svim našim institucionalnim kapacitetima.“

Bez obzira da li je propust slučajan ili je neko na svoju ruku htio da prizna Kosovo, definitivno bi to moglo dodatno da optereti odnose Bosne i Hercegovine sa Srbijom, nakon što je nedavno donesena i odluka da BiH ostane neutralna pred Generalnom skupštinom Ujedinjenih nacija kada je u pitanju srbijanski zahtjev da se preispita legalnost kosovske nezavisnosti. Ambasador Srbije u Sarajevu Grujica Spasović osudio je takvu neutralnu politiku:

„To sigurno nije korak u dobrom pravcu. Mislim da su mnogi u Srbiji očekivali da će dobiti podršku od BiH u celini u Generalnoj skupštini UN-a. Mi ipak ostajemo optimisti da će inicijativa Srbije biti usvojena u Generalnoj skupštini, da će pitanje Kosova otići pred Međunarodni sud pravde u Hagu, ali jednostavno nismo očekivali od suseda da će ostati neutralni u onome što je bitno za stabilnost celog regiona.“

O tome da li će delegacija sa Kosova doći u Bosnu i Hercegovinu članovi Izborne komisije tek treba da odluče. Tihomir Vujačić ističe da, uprkos pozivu, kosovski posmatrači ipak neće dobiti akreditaciju za praćenje izbora. Politički komentator u banjalučkim „Nezavisnim novinama“ Dragan Risojević mišljenja je da bi se sve moralo do kraja razjasniti jer se radi o situaciji koja je suviše opasna i nacionalno osjetljiva da bi bila zanemarena:

„Ovo je sigurno skandal za koji neko mora da odgovara. Ovim pozivom je Komisija, za razliku od institucija BiH, priznala instituciju jedne nepriznate države koja je za nas legalna isto kao recimo Južna Osetija. Ne stoji opravdanje CIK-a da je riječ o rutinskoj praksi i da kosovski posmatrači danas najvjerojatnije neće dobiti akreditaciju za posmatranje izbora. Pa pitam se zašto su ih uopšte pozivali ako im ne misle dati akreditaciju!? Kako su, recimo, mislili da ih dovedu u BiH, ako je poznato da se u BiH ne može ući sa pasošem Kosova već samo Srbije?“

XS
SM
MD
LG