Alekszej Navalnij ellenzéki aktivistának börtönben kell kivárnia a tárgyalását egy bírósági döntés szerint. A bíróság nem indokolta meg, miért nem védekezhet szabadlábon az ellenzék vezéralakja.
Az orosz bíróság január 28-án tárgyalja Alekszej Navalnij őrizetbe vétele ellen beadott fellebbezést, egy nappal azután, hogy az orosz hatóságok rajtaütésszerű házkutatásokat tartottak az ellenzéknél a börtönbe került Kreml-kritikus politikus miatt.
Oroszország legismertebb tévés műsorvezetője "politikai pedofiloknak" nevezte a tüntetések szervezőit. Egyebek közt olyan álhíreket is közöltek, hogy a legtöbb tüntető "félrevezetett gyermek".
Ahhoz képest, hogy az Európai Unió közös külpolitikája amúgy is elég visszafogott, a Kremlt bíráló Alekszej Navalnij letartóztatására és a támogatói elleni fellépésre adott válasza különösen gyenge volt.
Az emberek nemcsak Navalnij szabadon engedéséért tüntetnek Oroszországban, hanem "a szabadságért és az igazságért " is - véli a szakértő. A kemény rendőri fellépés és a mínuszok ellenére tízezrek demonstráltak országszerte a hétvégén.
Az Alekszej Navalnij ellenzéki vezető felhívására kezdődött hétvégi tüntetések egyik sokkoló jelenete volt, amikor az egyik rohamrendőr hasba rúgott egy hozzá kérdést intéző nőt. A rendőrök máshol is keményen léptek fel, ami kínos lehet Putyin elnök kormányának.
Nikolaj Patrusev szerint Navalnij megszegte az orosz törvényeket, amiért felelnie kell, de a Nyugat arra használná fel az aktivistát, hogy destabilizálja Oroszországot. Közben az orosz ellenzék újabb tüntetésekre készül.
Navalnij egy munkatársát öt évre kitiltották Oroszországból. A férfi azt mondja, az orosz hatóságok egyszerűen zsákot húztak a fejére, kocsiba tették, majd a határhoz vitték.
Az EU külügyminiszterei hétfőn tárgyalnak arról, hogy milyen válaszlépéseket tegyenek Oroszországgal szemben Alekszej Navalnij őrizetbe vétele miatt. A találkozót azután hívták össze, hogy a Kreml-kritikus politikus szabadon engedése érdekében Oroszország-szerte több ezren vonultak az utcára.
Oroszország hivatalosan is tiltakozását fejezte ki az Egyesült Államok moszkvai nagykövetségén azok miatt a közösségi média bejegyzések miatt, amelyek az orosz kormány szerint a Kreml-ellenes tüntetéseket népszerűsítették.
A magyar ellenzék tagjai főként Orbán-Putyin-párhuzamokkal reagáltak Navalnij letartóztatására és az orosz tüntetésekre. A magyar kormánypárt nem nyilatkozott külön az ügyben, de az EP-ben megszavazták az Oroszország ellen új szankciók bevezetését követelő állásfoglalást.
A tüntetőket és az aktivistákat ezrével vették őrizetbe az orosz hatóságok országszerte. A szülőket arra figyelmeztették, hogy a gyerekeik helyett őket fogják felelősségre vonni.
Továbbiak betöltése