Volodimir Zelenszkij ukrán elnök azt mondja, „mindent megtesz”, hogy véget vessen a háborúnak az Oroszország által támogatott szakadárokkal, de a Donyec-medencében a béke és a terület ellenőrzése „kilencven százalékban” Vlagyimir Putyin orosz elnökön áll.
Az ukrán tévének augusztus 5-én adott interjúban elmondta azt is, hogy előkészületek folynak a találkozóra az orosz vezetővel. Zelenszkij úgy fogalmazott, „tényleg azt akarja”, hogy véget érjen a konfliktus.
„Sajnos nem minden tőlem függ – közölte. – Hiszek abban, és egyáltalán nem titkolom – az Orosz Föderáció elnöke is ismeri a véleményemet –, hogy ma a siker kilencven százaléka a Donyec-medence visszatérésében, az ukrajnai békében, területeink megszállásának megszüntetésében egy személyen áll.”
Még a technikai dolgokban is vita van
Kijev és Moszkva nem tudott megegyezni az elnökök közti személyes találkozó helyszínéről és napirendjéről sem. Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője azt mondta, hogy Putyin kész megvitatni a kétoldalú kapcsolatokat ukrán kollégájával, de a kelet-ukrajnai helyzetet nem.
Moszkva és Kijev kapcsolata 2014 óta feszült, amikor is Oroszország annektálta az Ukrajnához tartozott Krím félszigetet, és a fegyveres szakadárok moszkvai támogatással kirobbantották a kelet-ukrajnai konfliktust, amelyben több mint 13 200 ember halt meg.
Menjenek és keressenek maguknak ott helyet!
Jelenleg a szeparatisták ellenőrzik Donyeck és Luhanszk régiók nagy területét. Moszkva következetesen tagadja a részvételét, jóllehet rengeteg a bizonyíték a szakadárok közvetlen katonai és egyéb támogatására.
A Minszkben elfogadott megállapodások sora a konfliktus megszüntetésének előkészítésére nem teljesült. „Mindig is kiálltam amellett, hogy a minszki egyezmény első pontja és minden megállapodás lényege a tűzszünet.... Abba kellene hagyni a lövöldözést, hogy beszélni lehessen. Ez tény” – mondta Zelenszkij.
Hozzátette, hogy Kelet -Ukrajna „megszállt” területei soha nem lesznek oroszok, és arra biztatja azokat az ott lakókat, akik orosznak hiszik magukat, a területet pedig Oroszország részének, hogy menjenek és „keressenek helyet maguknak Oroszországban”.