Egy lehetséges orosz olajembargón dolgozik az Európai Bizottság
Az Európai Bizottság javaslatokat dolgoz ki egy Oroszországgal szembeni lehetséges uniós olajembargóra – közölte Írország, Litvánia és Hollandia külügyminisztere hétfőn, bár az orosz kőolaj betiltásáról még nincs megállapodás.
„Jelenleg azon dolgoznak, hogy az olaj a része legyen a következő szankciócsomagnak” –mondta Simon Coveney ír külügyminiszter, miután megérkezett az uniós külügyminiszterek luxemburgi találkozójára.
Holland és litván kollégái azt is közölték, hogy az Európai Bizottság vizsgálja, hogyan célozhatja meg az orosz olajat, ami az EU importjának nagyjából a negyedét teszi ki, annak érdekében, hogy nyomást gyakoroljon Oroszországra az ukrán városok bombázásának leállítása érdekében.
„Minden más szankciót is vizsgálunk, beleértve az energiát is” – mondta Wopke Hoekstra holland külügyminiszter.
Az Európai Bizottság egyelőre nem kommentálta a nyilatkozatokat.
Az Európai Parlament a múlt héten szavazta meg az embargót az orosz olajra, gázra, szénre és nukleáris üzemanyagra, de a határozat nem kötelező érvényű.
Zelenszkij szerint több tízezren halhattak meg Mariupolban
Valószínűleg több tízezer embert gyilkoltak meg a délkeleti Mariupol elleni orosz támadásban – közölte Volodimir Zelenszkij ukrán elnök hétfőn.
„Mariupolt elpusztították, több tízezer a halottak száma, de az oroszok még ennek ellenére sem hagyják abba a támadást” - mondta Zelenszkij a dél-koreai parlamenti képviselőknek, videóközvetítésen keresztül.
A Reuters nem tudta ellenőrizni, hogy pontos-e az ukrán elnök becslése.
Németország háborús bűnök „tömeges jeleit” tapasztalja Ukrajnában
Németország háborús bűnök tömeges jeleit látja Ukrajnában – közölte Annalena Baerbock német külügyminiszter hétfőn.
„Tömeges jelek utalnak háborús bűnökre” – mondta újságíróknak, mielőtt európai minisztertársaival találkozott Luxemburgban. „Erről majd a végén bíróságoknak kell dönteniük, számunkra az a fontos, hogy az összes bizonyítékot rögzítsük” – tette hozzá.
„Mint a német szövetségi kormány, már világossá tettük a fosszilis tüzelőanyagok teljes kivonását, amely a szénnel kezdődik, majd az olajjal és a gázzal folytatódik, és ahhoz, hogy ezt közösen végrehajtsuk az Európai Unióban, szükségünk van közös, összehangolt tervre, hogy az EU képes legyen a fosszilis tüzelőanyagok teljes kivonására” – tette hozzá.