Stoltenberg: A NATO teljes körű katonai jelenlétet tervez a határain
A NATO olyan terveken dolgozik, amelyek teljes körű katonai jelenlétet biztosítanak határain, hogy leküzdjön egy jövőbeni orosz agressziót – idézte a The Telegraph brit napilap Jens Stoltenberg NATO-főtitkárt.
A NATO „egy nagyon alapvető átalakulás közepén van", amely Vlagyimir Putyin orosz elnök lépéseinek „hosszú távú következményeire” reagál – mondta Stoltenberg az újságnak adott interjúban.
„Amit most látunk, az egy új valóság, egy új szabályszerűség az európai biztonság számára. Ezért arra kértük katonai parancsnokainkat, hogy adjanak lehetőséget egy átszervezéshez, a NATO hosszabb távú alkalmazkodásához” – fogalmazott a főtitkár.
Stoltenberg, aki nemrég közölte, hogy egy évvel meghosszabbítja mandátumát a szövetség élén, az interjúban azt is elmondta, hogy az átszervezésről a júniusi, madridi NATO-csúcson hoznak döntést.
Kijev után Moszkvában tárgyal az osztrák kancellár
Karl Nehammer az első nyugati politikus az orosz fővárosban az ukrajnai orosz invázió kezdete, február 24-e óta. Miután Kijevben tárgyalt az ukrán elnökkel, az osztrák kancellár azt mondta, „kockázatos, személyes diplomáciai missziót vállal", de minden tőle telhetőt meg akar tenni a béke érdekében, noha tudja, hogy a béke esélye nagyon halvány ebben pillanatban.
Arról is beszélt, hogy a moszkvai út teljesen az ő kezdeményezése, és ukrajnai tartózkodása alatt határozta el. A Putyin elnökkel tartandó találkozóján fel fogja hozni a bucsai tömeggyilkosság ügyét is. Az osztrák kancellár más európai vezetőkkel együtt maga is járt a Kijevhez közeli Bucsában az eset után.
Kramatorszk: 57-re emelkedett a vasútállomás elleni rakétatámadás halálos áldozatainak száma
Pavlo Kirilenko kormányzót idézi a BBC, ő további 109 sebesültről számolt be. A könnyebben sebesülteket hazaengedték, a súlyosabb állapotban lévőket biztonságos helyre szállítják.
Április 8-án érte rakétatámadás az evakuálásra használt kramatorszki pályaudvart, ahol több ezren, főleg nők és gyermekek várakoztak a vonatra a rakétatámadás idején.
Az orosz vezetés tagadja, hogy katonái lennének felelősek a támadásért, ehelyett provokációról beszél és Ukrajnát vádolja.
Brit hírszerzés: folytatódnak a tüzérségi támadások Luhanszk és Donyeck megyében
Az orosz hadsereg továbbra is hevesen ágyúzza Luhanszk és Donyeck megye egyes részeit, miközben itt, a keleti országrészben az ukrán erők több támadást is sikerrel visszavertek, elpusztítva számos páncélos és egyéb járművet, illetve tüzérségi löveget – közölte hétfőn a londoni védelmi minisztérium.
A brit katonai hírszerzés arról számolt be napi jelentésében, hogy miután Oroszország korábban foszfortartalmú lőszereket vetett be a Donyec-medencében, erre sor kerülhet az ostromlott Mariupol városban is.
Mint írták, Moszkva továbbra is jórészt irányítatlan bombákat használ, ami nagyban növeli a civil áldozatok számát.