A Kreml azonnali választ ad az orosz diplomaták kiutasítására
Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője azt mondja, hogy az orosz diplomaták kiutasítása európai országokból válaszreakciót vált ki Moszkvából és megnehezíti a nemzetközi kapcsolatokat.
Németország, Franciaország, Olaszország és Spanyolország is azon országok között vannak, melyek hétfő óta diplomatákat utasítottak ki.
Peszkov azt mondta, hogy „negatívan, sajnálattal látjuk a diplomáciai kommunikáció, a diplomáciai munka lehetőségeinek beszűkülését ilyen nehéz körülmények között, példátlan válsághelyzetekben”.
Hozzátette: „ez rövidlátásra vall és olyan lépés, amely először is megnehezíti a kommunikációnkat, amelyre a megbékéléshez szükség van. Másodszor pedig elkerülhetetlenül válaszlépésekhez vezet.”
Erősödő légicsapások Kelet-Ukrajnában
A kelet-ukrajnai Kramatorszk várost súlyos orosz légicsapások érték, ami annak a jele, hogy Moszkva a Kijev környékén elszenvedett kudarcsorozat után az ország délkeleti részére összpontosítja Ukrajna elleni háborúját.
Az egyik légitámadás április 5-én, helyi idő szerint hajnali 3 óra körül megrongált egy iskolát a városközpontban – jelentette az AFP hírügynökség egyik helyszíni riporterére hivatkozva.
A légicsapás egy nagy, körülbelül 10 méter széles parázsló krátert hagyott a sérült iskolaépület mellett, és a támadás során az épület számos ablaka kitört – mondta a riporter.
Áldozatokról eddig nem érkezett jelentés.
Hetek óta ezek voltak az első légicsapások a városközpontban. Kramatorszkot eddig nagyrészt megkímélték az olyan mértékű pusztítástól, ami a többi kelet-ukrajnai várost, például Harkivot érte, mióta Oroszország február 24-én megtámadta Ukrajnát.
Moldova nemzetközi támogatást kér
Moldova miniszterelnöke szerint, szegény, kelet-európai nemzetének jelentős nemzetközi támogatásra van szüksége ahhoz, hogy megbirkózzon a szomszédos Ukrajnából érkező menekültáradattal.
Natalia Gavrilita a keddi berlini donorkonferencián azt mondta, hogy Moldova mintegy százezer ukrán menekültről gondoskodik, mintegy negyedéről azoknak, akik február vége óta érkeztek az országba.
Gavrilita elmondta, hogy a 2,5 millió lakosú Moldova a köz- és a magánszektor „példátlan mozgósításának” köszönhetően próbált megfelelő körülményeket biztosítani a menekülteknek.
Hozzátette, hogy „a menekültáradat kezelése az egyik legnagyobb kihívás, amellyel a moldovai kormány szembesül az elmúlt három évtizedben”.
Közölte, hogy a pénzügyi támogatáson túl Moldovának segítségre van szüksége ahhoz, hogy megépüljön Románia irányába a villamosenergia-hálózat összekötése. Arra kérte az Európai Uniót, hogy nyissa meg piacát a Moldovából származó mezőgazdasági importok előtt, miután elfordultak Oroszországtól.
Az osztrák kancellár is Ukrajnába utazik
Karl Nehammer osztrák kancellár a következő napokban Ukrajnában találkozik Volodimir Zelenszkij ukrán elnökkel, hogy Ukrajna humanitárius és politikai támogatásáról tárgyaljanak – közölte az osztrák kancellári hivatal kedden.
„Biztonsági okokból további részletek nem közölhetők az utazásáról” – írják a közleményben, hozzátéve, hogy a két politikus hétfőn este telefonon egyeztettek.