Legkevesebb tizennyolc civil vesztette életét egy lakóépület elleni orosz rakétatámadásban hétvégén a kelet-ukrajnai Csasziv Jar településen, miközben szakértők a Donyeck megyei offenzíva intenzitásának erősödésére készülnek.
Nagy erőkkel folyik a kutatás az esetleges túlélők után, a helyi hatóságok szerint nem kizárt, hogy több lakó még életben van.
„A mentési művelet során tizennyolc holttestet találtunk a helyszínen, hat embert élve húztunk ki a romok alól” – írták a Facebookon az illetékes szervek, hozzátéve, hogy eddig mintegy 137 tonnányi törmeléket vizsgáltak át.
Korábban Pavlo Kirilenko, Donyeck kormányzója pedig arról számolt be a Telegramon, hogy legalább harminc ember az ötszintes épület romjai alatt rekedt.
Sajtójelentések szerint az orosz hadsereg Uragan típusú rakéta-sorozatvetővel nyitott tüzet szombat este a stratégiai jelentőségű Szlovjanszk várostól mintegy ötven kilométerre délre fekvő, 12 ezer lakosú településre.
Az inváziós erők előző héten ellenőrzésük alá vonták a szomszédos Luhanszk megyét, így most Donyeckre összpontosíthatnak, ahol az ukrán vezérkar szerint az offenzíva további fokozása várható.
Volodimir Zelenszkij ukrán elnök közölte, hogy a történtek miatt a héten tervezett tárgyalásai során az orosz háborús bűncselekmények témája is hangsúlyos lesz, különös tekintettel a tettesek felelősségre vonására.
„Az ukrán büntetés-végrehajtás tisztségviselői már az invázió kezdete óta mindent megtesznek azért, hogy rögzítsék a megszállók által elkövetett bűncselekményeket, illetve bizonyítékokat gyűjtsenek” – mondta az ukrán elnök vasárnapi videóüzenetében.
Andrij Jermak, az államfő kabinetfőnöke „újabb terrortámadásnak” minősítette az incidenst, aláhúzva, hogy Oroszországot ennek megfelelően „terrorizmust támogató államnak” kellene nyilvánítani.
A háború február 24-i megindítása óta számtalan hasonló tragédia történt, ez csak a legutóbbi volt a sok civil halálos áldozattal járó orosz támadások sorában. Moszkva határozottan tagadja, hogy polgári célpontokat támadna, így a védelmi minisztérium vasárnapi tájékoztatásában sem esett egyetlen szó sem Csasziv Jarról.
Felpörgő donyecki offenzíva
A kelet-ukrajnai oroszbarát szakadárok hétfőn bejelentették Bohorodicsnye elfoglalását, amely friss közleményük szerint „erős hídfőállást” képez majd a nagyjából 24 kilométerre lévő Szlovjanszk elleni támadáshoz.
Szerhij Hajdaj luhanszki kormányzó pedig arra hívta fel a figyelmet, hogy orosz katonák gyülekeznek a szintén környékbeli Bilohorivkában.
Ukrán illetékesek szerint az oroszok több, Szlovjanszkhoz közeli területet is támadtak vasárnap, de végül visszavonulásra kényszerültek.
Miután az inváziós erőknek a váratlanul kemény ellenállás miatt nem sikerült elfoglalniuk Kijevet, a Kreml Ukrajna keleti részére összpontosította „különleges katonai műveletét”, és a jórészt Donyeck és Luhanszk megye alkotta Donyec-medence elfoglalását tűzte ki célul. Az oroszok emellett a déli országrészben is jelentős területeket elfoglaltak, hogy megteremtsék a szárazföldi összeköttetést a nemzetközi jog felrúgásával 2014-ben annektált Krím félsziget felé.
Az ukrán vezérkar hétfő reggel tudatta, hogy az orosz hadsereg továbbra is nagy erőkkel ágyúzza Kelet-Ukrajnát. „Donyeckben az ellenséges egységek részéről előkészületek jelei láthatók az offenzíva fokozására Kramatorszk és Bahmut irányában” – figyelmeztettek.
„Teljességgel kudarcot vallott a megszállók újabb ellenséges kísérlete Marijinka irányában. Katonáink támadása közepette a megszállók szégyenteljes módon visszamenekültek” – tették hozzá.
Dél-ukrajnai mozgolódás
Eközben támadásokról érkeztek beszámolók számos dél-ukrajnai településről is. Szerhij Hlan, a száműzetésben lévő herszoni kormányzó tanácsadója közölte, hogy az ukrán erők csapásokat mértek egy orosz katonai bázisra Herszonban.
A TASZSZ orosz hírügynökség jelentése szerint vasárnap működésbe léptek az ide telepített légvédelmi rendszerek, és négy nagyobb robbanást lehetett hallani az elfoglalt város központjában.
Irina Verescsuk ukrán miniszterelnök-helyettes a régió elhagyására szólította fel a civileket. „Világos, hogy harcok lesznek, tüzérségi csapások, ezért gyors evakuációra sürgetjük az embereket” – mutatott rá egy televíziós interjúban.
Az azonos nevű régió székhelye Herszon városa, ahol a háború előtt még csaknem 300 ezer ember élt. Azt nem tudni, hogy ebből mára mennyi maradt, miután a megye nagy része már a fegyveres konfliktus első heteiben orosz uralom alá került.
Olekszij Reznyikov ukrán védelmi miniszter kijelentette, hogy már most jól látható eredményekkel jár a harctéren az amerikai HIMARS rakétarendszerek megérkezése. Az Egyesült Államok és szövetségesei eddig kilenc ilyen vagy hasonló eszközt szállítottak le Ukrajnának. Washington bejelentette, hogy ezeket hamarosan négy másik fogja követni.
A szóban forgó HIMARS rakétarendszert az amerikai hadsereg még a hetvenes években fejlesztette ki. Hasonló eszközeik az ukrán és az orosz fegyveres erőknek is vannak, ez azonban fejlettebb, pontosabb és nagyobb hatótávolságú, a lövedékek akár nyolcvan kilométerre lévő célpontok megsemmisítésére is alkalmasak.
Az ukrán védelmi tárca vezetője a The Times című brit lapnak adott interjújában elmondta, hogy egymilliós létszámú, korszerű nyugati fegyverekkel felszerelt haderőt állítanak fel az elfoglalt déli országrész visszaszerzésére.
Mint közölte, Volodimir Zelenszkij arra utasította a hadvezetést, hogy foglalják vissza az ország gazdasága szempontjából kulcsfontosságú, tengerparti területeket. „Tisztában vagyunk vele, hogy erre politikailag rendkívül nagy szüksége van az országunknak. Az elnök kiadta az utasítást a vezérkari főnöknek, hogy vázoljanak fel terveket” – fogalmazott.