Az egyetem oktatói közösségének független felületén csütörtök délelőtt megtartott online sajtótájékoztatón elhangzott, hogy a Fővárosi Törvényszék megállapította: a Színház- és Filmművészeti Egyetem oktatóinak sztrájkja jogszerű.
Az intézmény hallgatói önkormányzatának Facebook-oldalára felkerült közleményben az SZFE oktatói felidézik: a Fővárosi Törvényszék a múlt héten hozott végzésével megállapította, hogy követeléseik jogszerűek, így a kérelmezőknek a figyelmeztető sztrájk jogellenességének megállapítása iránti kérelmét elutasította, az október 1-én indult sztrájk körében a Fővárosi Törvényszéket viszont eljárásjogi okok miatt új eljárás lefolytatására utasította.
"A Törvényszék az új eljárást lefolytatta és a kérelmezők keresetét e körben is elutasítva szintén nekünk adott igazat. Ezért a sztrájkot folytatjuk" – áll a közleményben.
A sztrájkoló oktatók véleménye szerint az SZFE új vezetésének állításával ellentétben a félév érvényes, mert a tanórákat továbbra is megtartják, a járványügyi intézkedéseknek megfelelően online Zoom-konferenciák formájában.
A közleményben felszólították a fenntartót és a munkáltatót, hogy, haladéktalanul kezdje meg az érdemi tárgyalásokat az SZFE sztrájkbizottságával, egyben megerősítették hétpontos sztrájkköveteléseiket, köztük azt, hogy a fenntartó és a munkáltató vessen véget a hallgatói szerződések megszegésének, állítsa vissza az oktatók elektronikus oktatási, vizsgáztatási és adminisztrációs felületekhez (a Neptun rendszerhez) való hozzáférését.
Mint arról korábban szerkesztőségünk több cikkben is beszámolt, a parlament júliusban szavazta meg az SZFE átalakítását, szeptember 1-jén hivatalosan megtörtént az átállás.
Az egyetem fölé került alapítvány kuratóriumába az egyetem egyetlen jelöltje sem került be, annak elnöke a kormánnyal jó kapcsolatot ápoló Vidnyánszky Attila lett, aki az elmúlt évtizedben nagy befolyásra tett szert a magyar színházi életben.
Miután kiderült, hogy az egyetem életét meghatározó legfontosabb jogkörök átkerülnek az intézmény választott szenátusától az új fenntartóhoz, az SZFE szinte teljes vezetése lemondott, a hallgatóság pedig elfoglalta az egyetemet.
A diákok a velük szimpatizáló művészekkel és közéleti személyiségekkel közösen őrt álltak szeptember elseje óta az egyetemnél, hogy így tiltakozzanak a modellváltás és az új vezetés ellen. Demonstrációjuknak az intézmény új vezetése többször megpróbált véget vetni, sikertelenül. Végül a járványszabályok miatt november 10-én maguk a diákok döntöttek úgy, hogy befejezik a blokádot, mert az országos járványügyi szigorítások közepette a szabályokat nem lehet betartani az elfoglalt egyetemen, de máshol sem, hiszen minden gyülekezés tilos.
Érdekesnek találta cikkünket? Ingyenes mobilalkalmazásunkkal bárhol és bármikor elérheti a Szabad Európa weboldalának tartalmát! Töltse le díjnyertes applikációnkat a Google Play vagy az Apple Store kínálatából!