Teljesen működőképes a korábban Kanadába karbantartásra küldött gázturbina, így minden műszaki akadály elhárult a földgázszállítás újraindítása elől az Északi Áramlat 1 vezetéken keresztül, ez csakis Oroszországon múlik – jelentette ki Olaf Scholz.
A német kancellár a Siemens Energy mühlheimi telephelyén járt, ahol a turbina található, amióta visszaérkezett a vállalat kanadai üzeméből. A sajtónak nyilatkozva leszögezte: az alkatrész készen áll az oroszországi szállításra, amennyiben Moszkva részéről is mutatkozik akarat erre.
„A turbina működik – hangsúlyozta, hozzátéve, hogy a gyárlátogatás célja ennek demonstrálása volt. – Elég világos és egyszerű, a turbina itt van, és kész a szállításra, valakinek azonban azt kell mondania, hogy »akarom«” – tette hozzá.
A kancellár mindazonáltal arra figyelmeztetett, hogy még amennyiben ez meg is történik, Németország akkor is további zavarokkal szembesülhet a szállítás terén, elképzelhető, hogy az orosz fél nem teljesíti szerződéses kötelezettségeit.
Mint mondta, lehet értelme működésben tartani az utolsó három német atomerőművet a leállítás idei év végi tervezett határidején túl is.
Christian Bruch, a Siemens Energy vezérigazgatója megerősítette, hogy tárgyalások folynak a turbina ügyében, de egyelőre nincs megállapodás.
Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője visszautasította Scholz szavait, és azt állította, hogy egyelőre nem állnak rendelkezésre a visszaszállításhoz szükséges dokumentumok.
Emellett kitért arra is, hogy Európa az Északi Áramlat 2 vezetéken is gázhoz juthat. A vitatott új vezeték használatba vétele az ukrajnai események miatt meghiúsult.
Az orosz Gazprom egyik vezetője elmondta, hogy a turbinát Oroszország engedélye nélkül szállították Németországba, ami nem volt összhangban a fennálló szerződéssel.
A Gazprom júniusban hatvan százalékkal csökkentette az Északi Áramlat 1 vezetéken keresztül szállított mennyiséget arra hivatkozva, hogy a nyugati szankciók miatt fontos alkatrészek nem érkeztek vissza a kanadai karbantartásról.
Az Európai Unió szerint Oroszország csupán ürügyként használta fel a turbina hiányát és a technikai magyarázatot, ugyanis tisztán politikai döntésről volt szó, amelynek célja a bizonytalanság fokozása és az árak további felhajtása lehetett.
Kanada később bejelentette, hogy a földgázszállítás leállítása hatalmas nehézségeket okozna a német gazdaságnak, ezért engedélyezik a szóban forgó turbina elküldését.