Vlagyimir Kara-Murza orosz ellenzéki politikus felesége azt mondja, hogy az elmúlt hat hónapban magánzárkában tartották a férjét – ez alig néhány négyzetméteres, és mindössze egyetlen zsámoly, egy apró, rácsos ablak és egy falról lenyitható ágy van benne.
Jevgenyija Kara-Murza a Current Time-nak április 10-én adott interjújában elmondta, hogy az orosz börtönhatóságok kezdetben büntető elkülönítő cellának nevezték ezt, de később EKPT-ként emlegették, amely az egyszemélyes büntetőcellákat jelölő betűszó. Valószínűleg azért, mert az orosz törvények nem teszik lehetővé, hogy egy elítélt 15 napnál hosszabb ideig maradjon büntetőcellában.
„Egyszerűen átnevezték a cellát, hogy törvényessé tegyék a dolgot” – mondta Kara-Murza a Szabad Európa és az Amerika Hangja által működtetett orosz nyelvű Current Time-nak.
Kara-Murza egy nappal férje letartóztatásának második évfordulója előtt beszélt erről. A férfit azért börtönözték be, mert bírálta Vlagyimir Putyin elnököt és Ukrajna megszállásáról hozott döntését.
2022. április 11-i letartóztatását követően az orosz hadsereg lejáratásával is megvádolták, amikor Moszkva megindította teljes körű invázióját Ukrajna ellen. Később a hazaárulás is felkerült a bűnlajstromára a külföldön elmondott beszédei miatt, amelyekben ugyancsak a Kreml politikáját bírálta.
25 évre ítélték – ez a leghosszabb börtönbüntetés, amelyet a Kreml ellenfelei kaphatnak a posztszovjet Oroszországban –, amit egy omszki büntetőtelepen tölt le.
Jevgenyija Kara-Murza azután beszélt a Current Time-nak férje fogva tartásának körülményeiről, miután a franciaországi Strasbourgban, az Európai Parlamentben közös sajtótájékoztatón vett részt olyan orosz rabok rokonaival, akiket szintén rendszerellenességükért börtönöztek be.
Azt mondta, hogy a férje kap íróeszközöket, és mindennap sétát tehet egyedül egy kis udvaron. Az egyetlen lehetősége az emberi kommunikációra az ügyvédjével van – tette hozzá. De mindig viccelődik a két gyermekének írt leveleiben, és olyan dolgokról ír, mint az udvar fölötti dróthálón napozó macskák.
Egyik komolyabb megjegyzése arról szólt, hogy Kara-Murza legalább hat hónapja nem kapott semmilyen orvosi segítséget. Polineuropátiában szenved, amely egy több ideget érintő és végtaggyengeséggel járó károsodás. Ez azután alakult ki, hogy Moszkvában két alkalommal – 2015-ben és 2017-ben – életveszélyes állapotba került mérgezésre utaló tünetekkel.
A polineuropátia egy olyan, fájdalommal járó állapot, amelyben a végtagok idegei lassan elhalnak. Ez csak romlani fog azok között a körülmények között, amelyekben most tartják a férjét – mondta Jevgenyija Kara-Murza, hozzátéve: szerinte az olyan magánzárkákat, mint az EKPT, az orosz hatóságok szándékosan használják olyan fogvatartottak esetében, akiknek egészségügyi problémáik vannak, hogy „biztosítsák egészségük további romlását”.
Ehhez kapcsolódóan: Gyakorlatilag halálos ítélet az oroszországi másként gondolkodók börtönbüntetése
Ez történt Alekszej Gorinov volt moszkvai önkormányzati képviselővel, aki hétéves börtönbüntetését tölti 2022 júliusa óta Oroszország Ukrajna elleni agresszióját támadó álláspontjáért, valamint a neves történész, Jurij Dmitrijev esetében, akit a nevelt lányához kapcsolódó fotók miatt ítéltek hosszú börtönbüntetésre – mondta.
„Abszolút koholt vádak” alapján sokszor tették őket büntetőcellába – közölte Jevgenyija Kara-Murza, hozzátéve, hogy Alekszej Navalnij ellenzéki politikust is hasonlóan kezelték, mielőtt februárban meghalt.
Jevgenyija Kara-Murza azt szeretné, ha a világ azzal reagálna a bebörtönzött ellenzéki politikusokkal szembeni orosz bánásmódra, hogy törvénytelennek minősíti a márciusi elnökválasztást.
„Nagyon fontos lenne, hogy a nemzetközi közösség a nevén nevezze a helyzetet, és olyannak lássa Putyint, amilyen: hatalombitorlónak, diktátornak és az Orosz Föderáció törvénytelen vezetőjének, aki természetesen nem nyerte meg a választást, mert minden valódi vetélytársának vagy el kellett hagynia az országot (…) vagy rács mögé került, vagy meggyilkolták, mint Borisz Nyemcovot és Alekszej Navalnijt” – mondta.
Putyin elutasítása partnerként a nemzetközi porondon egyben szolidaritást jelentene a rezsim által bezárt vagy az országból elmenekült oroszokkal, akik folytatják a munkát aktivistaként, újságíróként és önkéntesként.
Jevgenyija Kara-Murza felszólította az Európai Parlamentet, hogy nevezzen ki egy különmegbízottat az oroszországi politikai foglyok jogainak ügyében, aki találkozhatna a fogvatartottak hozzátartozóival, és információkat oszthatna meg a politikai elnyomásról.
Hiszi, hogy a férje és a Kreml más, orosz börtönben fogva tartott ellenfelei kiszabadulhatnak, amikor a háború véget ér Ukrajna győzelmével. De arra figyelmeztet, hogy vannak olyan foglyok Oroszországban, akik vélhetően nem élik meg ezt, mert olyan „borzalmas körülmények között” tartják fogva őket.