A háromnemzetiségű boszniai elnökség bosnyák-muzulmán és horvát tagja bojkottálta a Szergej Lavrov orosz külügyminiszterrel tervezett találkozót, mert szerintük az országukba látogató diplomata „tiszteletlenül” viselkedett.
Oroszország a szerb érdekek vezető szószólója Boszniában és a Balkánon is. Lavrov külügyminiszter először Milorad Dodik boszniai szerb elnökségi taggal találkozott – a többiektől külön – hétfőn és kedden is.
A közös boszniai elnökség horvát tagja, Zeljko Komsic a Boszniai Szerb Köztársaság, Szarajevó határában fekvő kormányhivatalában történt első találkozó után azt mondta, hogy „sértő volt, hogy nem tették ki a boszniai nemzeti zászlót”, annak ellenére, hogy az orosz vendég hivatalos látogatáson járt.
"Lavrov úr a világ három vezető diplomatája közt van és ő egy olyan üzenetet küldött nekünk, amit mi tiszteletlenségnek veszünk, mert tagadja annak az államnak a létezését, ahová látogatott”
– mondta Komsic újságíróknak.
Sefik Dzaferovic, a boszniai elnökség bosnyák tagjai is bojkottálta a Lavrovval a boszniai elnökség szarajevói épületében tervezett találkozót, amelyen viszont ismét megjelent Dodik.
„Moszkva nem beszéljen bele a katonai semlegesség kérdésébe”
Komsic sértelmezte, hogy Lavrov hétfőn támogatta a Boszniai Szerb Parlament döntését a katonai semlegességről, „miközben jól tudja, hogy a regionális törvényhozás nem dönthet stratégiai kérdésekben”.
„Tudjuk, hogy kicsi és gyenge ország vagyunk, de nem leszünk Oroszország játékainak a túszai, amikor az EU és NATO-tagállamokkal való kapcsolatról van szó”
– mondta.
Lavrov nem tért ki a megjegyzésekre, amikor Bisera Turkovic bosnyák külügyminiszterrel tartott közös sajtótájékoztatót. A két fél egy egyezményt is aláírt a jövőbeli együttműködésről.
Az orosz külügyminiszter ugyanakkor hangsúlyozta: „Oroszország megerősíti a boszniai szuverenitás és az ország területi egysége iránti elvi és határozott támogatását és azt, hogy egyenlően kezeljék az államalkotó nemzeteket”.
Lavrov megismételte a boszniai szerbek régi kívánságát, hogy zárják be a nemzetközi közösség boszniai főképviselőjének hivatalát, amelyet a 25 éve, amerikai közvetítéssel aláírt daytoni békeszerződés részeként állítottak fel.