Megérkezett Magyarországra az új amerikai nagykövet, David Pressman. A landolását követően tartott sajtótájékoztatón a Rubik-kockához hasonlította a két ország kapcsolatát, és kijelentette, hogy az Egyesült Államok Magyarország és a magyar emberek barátja.
„Országaink szövetségesként együtt küzdenek a legfontosabb gazdasági és biztonságpolitikai problémák megoldása érdekében. Minden eddiginél fontosabb, hogy kétoldalú kapcsolataink közös értékeinkre építve tartalmasak és erősek legyenek” – mondta David Pressman.
„Nehéz időket élünk, és nehéz időkben minden eddiginél fontosabb, hogy a barátok összetartsanak” – hangsúlyozta.
„Tisztában vagyok vele, hogy nagy lehet a politikai zaj körülöttünk, de ez egy fontos pillanat a régióban és a világon, és ahhoz, hogy ezt jól csináljuk, szükségünk van egymásra” – tette hozzá.
Az új nagykövet hamarosan átadja megbízólevelét Novák Katalin államfőnek.
Szijjártó: Nonszensz dolgokat mondott a nagykövet
Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter korábban felháborítónak nevezte David Pressman azon kijelentését, miszerint Magyarországon hanyatlik a demokrácia helyzete.
„Igen, nonszensz dolgokat mondott a nagykövet, sértő dolgokat Magyarországról, és nagyon remélem, hogy ezt a gyakorlatát majd nem kívánja folytatni itt, Budapesten. Ha a tisztelet talajára tudjuk helyezni, akkor remek együttműködésünk lesz” – mondta az ATV-nek adott friss interjúban.
Arra a kérdésre, kezdeményez-e találkozót az új nagykövettel, Szijjártó Péter azt felelte, hogy ez nem így szokott történni. Ha jön egy nagykövet, és szeretne találkozni a kormány tagjaival, ő jelentkezik, és mint fogalmazott, örömmel fog vele találkozni.
Beszédes fogadtatás
Szakértők szerint a diplomácia nyelvén beszédes, hogy a szokásosnál alacsonyabb, államtitkári helyett mindössze főosztályvezetői szinten fogadták az Egyesült Államok új nagykövetét Budapesten.
Ezt megelőzően az amerikai képviseletet B. Bix Aliu vezette ideiglenes ügyvivőként.
A jogász végzettségű David Pressman korábban az Egyesült Államok különleges politikai ügyekért felelős ENSZ-nagykövete, a belbiztonsági minisztérium államtitkára volt, illetve dolgozott a Fehér Házban a Nemzetbiztonsági Tanács háborús bűnöket és atrocitásokat vizsgáló részlegének igazgatójaként, valamint a külügyminisztériumban Madeleine K. Albright külügyminiszter tanácsadójaként.