Nincs többé vasalás, a sütőt ritkán lehet használni, és a munkahelyen kell zuhanyozni – az európaiak igyekeznek visszafogni az energiafelhasználásukat, de a számlák egyre csak emelkednek.
Miközben megugrottak a nagykereskedelmi gáz- és villamosenergia-árak, európaiak milliói költik jövedelmük rekordhányadát energiára – derül ki az adatokból.
A nem épp jómódjáról híres, a Borat-filmek alkotója, Sacha Baron Cohen által kifigurázott kelet-angliai Grimsby városában Philip Keetley még akkor sem kapcsolta be otthonában a ventilátort, amikor Nagy-Britannia a nyáron rekordhőhullámmal küzdött.
Elég volt egy pillantást vetnie a bankszámlájára, és látta, hogy nem engedheti meg magának.
„A megélhetési költségek megemelkedtek, és mégis azt várják el, hogy a válság előtti pénzből éljünk meg (…) Vagy fűtök, vagy eszem” – mondta Keetley.
Más európai országok polgárai is áldozatokat hoznak, hogy mérsékeljék a fogyasztásukat, mivel a gáz-, az áram- és az üzemanyagárak az ukrajnai háborút megelőző klímapolitikai döntések, az Ukrajnát lerohanó Oroszországgal szembeni szankciók és a koronavírus-járvány utóhatásai miatt az egekbe szöktek.
Az irányadó európai gázár az elmúlt tizenkét hónapban 550 százalékkal emelkedett. A brit fogyasztók energiaköltségei októbertől nyolcvan százalékkal nőnek – közölte pénteken a szabályozó hatóság, az Ofgem, így az átlagos éves háztartási számlák 3549 fontra (4188 dollárra) nőnek. Jövő tavaszra a brit gázszámla a 2021. októberinek több mint háromszorosa lehet.
Az európai kormányok siettek segítséget nyújtani, de az adatok azt mutatják, hogy a támogatás nem hozott jelentős változást a háztartások számára.
Ezen a télen a britek háztartási bevételeik átlagosan tíz százalékát költik majd gázra, villamos energiára és egyéb fűtőanyagokra, valamint a családi autók üzemanyagára, főként benzinre és gázolajra, ami a Carbon Brief hivatalos adatokból készített számításai szerint a 2021-es költség kétszerese lesz.
Ezzel a jelenlegi energiaválság súlyosabb, mint a hetvenes és nyolcvanas években volt. Az akkori olajembargó, majd 1979-es iráni forradalom áramszüneteket és hosszú sorokat okozott Nyugaton a benzinkutaknál. A válság csúcspontján, 1982-ben az Egyesült Királyságban az emberek jövedelmük 9,3 százalékát költötték energiára.
A National Energy Action (NEA) brit jótékonysági szervezet becslése szerint október után, amikor Nagy-Britanniában megemelik az árplafont, 8,5 millió brit háztartás kerülhet üzemanyag-szegénységbe, szemben a tavaly októberi 4,5 millióval.
A NEA és más brit jótékonysági szervezetek szerint egy háztartás akkor minősül üzemanyag-szegénységben élőnek, ha alacsony jövedelmű, és bevételének legalább tíz százalékát kell energiára költenie. Ezt a meghatározást más európai országokban is használják nem hivatalosan.
„Az energiaszámlák jelenlegi növekedése teljesen példa nélküli” – mondta Peter Smith, a NEA politikai és érdekvédelmi igazgatója.
„Úgy gondoljuk, hogy azok a történelmi tendenciák, miszerint az alacsony jövedelmű háztartások aránytalanul többet költenek jövedelmükből energiára, még mindig nagyon is fennállnak.”
Enni vagy fűteni
Keetley áprilisban vesztette el tanácsi tanácsadói állását, havi hatszáz fontból él, amit egy társadalombiztosítási programból kap. Elmondása szerint ennek a fele megy el a lakbérre, a fennmaradó összeg pedig alig fedezi az alapvető szükségleteit.
Jelenleg naponta egyszer étkezik, és annak ellenére hogy minimálisra csökkentette az energiafogyasztását, jövedelmének több mint 15 százalékát energiaszámlákra költi.
A brit háztartások egyharmada fogta vissza a tűzhely és a sütő használatát – derült ki a Financial Fairness Trust tanulmányából –, egyharmaduk csökkentette a zuhanyzás számát, és fele csökkentette a hőmérsékletet otthonában.
„Az emberek sokat tesznek azért, hogy megpróbálják alacsonyan tartani a számláikat, de azok így is, úgy is emelkednek. Ezért szeretnénk, ha a kormányzat többet lépne” – mondta Jamie Evans, a Bristoli Egyetem vezető kutatója, aki részt vett a Financial Fairness Trust tanulmányában.
Dawn White, aki veseelégtelenségben szenved, azt mondja, attól tart, hogy Nagy-Britannia egyre növekvő energiaköltségei miatt többé nem fogja tudni megfizetni az életmentő kezelést.
„A heti ötszöri, húszórás dialíziskezelésem nélkül meg fogok halni” – mondta a Reutersnek az 59 éves White, aki Délkelet-Angliában él.
A Nemzetközi Energiaügynökség (IEA) által a háztartások számára készített, inflációval kiigazított index szerint a legtöbb vezető európai gazdaságban a gázárak 2022 elején meghaladták a hetvenes, nyolcvanas és kétezres évek korábbi válságainak csúcsát.
Európa – úgy tűnik – szegényebben él, mint más fejlett gazdaságok.
Az első negyedév végén az OECD gázárindexe alacsonyabb volt, mint a korábbi válságok csúcspontján.
Az IEA 1978-ig visszanyúló adatai azt mutatják, hogy bár az amerikai háztartások az elmúlt négy évtizedben átlagosan magasabb földgázárat fizettek, az európai családok gázköltsége 2022-ben meghaladta az amerikai szintet.
Zuhanyzás a munkahelyen
Törökországban a gáz ára júliusban több mint kétszeresére nőtt az egy évvel korábbihoz képest, míg az áram ára 67 százalékkal ugrott meg az előző évhez képest – derül ki a Török Statisztikai Intézet adataiból.
A 27 éves Şeyda Bal Isztambulban azt mondta, hogy az energia megtakarítása érdekében a sütő használatát havi három alkalomra korlátozta. Férje busszal jár dolgozni, hogy spóroljon az üzemanyagon, bár ez háromszor több időt vesz igénybe.
Az Európai Unióban az IEA adatai szerint az olasz és a német családokat sújtja a legjobban a gáz árának emelkedése.
Egy átlagos olasz család energiaszámlái, főként a gáz- és villanyszámlák 2022 júliusára a háztartás összes kiadásának öt százalékára ugrottak a 2019-es 3,5 százalékkal szemben – derült ki a Prometeia gazdaságkutató cég adataiból. A júliusi szint 1995 óta a legmagasabb volt az OECD adatai alapján.
Európa legnagyobb gazdaságában, Németországban a háztartások gázszámlái júliusban több mint kétszeresükre emelkedtek 2021-hez képest – derült ki a Check24 árportál adataiból, míg a fűtőolaj ára a sorházzal rendelkező családok számára májusban 78 százalékkal nőtt előző évhez képest.
Az 58 éves Ercan Erden a Frankfurttól északkeletre fekvő Nidda városában él, és gépkezelőként dolgozik egy ásványvízgyárban. „Most már munka után a munkahelyemen zuhanyozom és a munkahelyemen borotválkozom” – mondta.