Belarusziában Aljakszandr Lukasenka kormánya összehangoltan nyit a TikTok felé, kulcsfontosságúnak tekinti a platformot a fiatalabb közönség eléréséhez a január 26-i elnökválasztás előtt.
"Mi a baj azzal a tehénnel?" - kérdez Aljakszandr Lukasenka, Belarusz keményvonalas elnöke egy magát szemmel láthatóan nagyon kényelmetlenül érző tisztviselőt. "Alig él már."
A klipben – amely egyszerre humoros és dermesztő – Lukasenka helyi tisztviselőket leckéztet egy gazdaság állapota miatt. Több ezer alkalommal osztották meg a kínai tulajdonú TikTok közösségi médiaplatformon, főként kormánypárti fiókok.
A január 26-i elnökválasztás előtt a kormánypárti belarusz erők összehangolt erőfeszítéseket tesznek, hogy elérjék a fiatalokat a TikTokon. Annak akarják elejét venni, hogy megismétlődjenek a legutóbbi, 2020-as elnökválasztást kísérő példátlan tiltakozások.
Akkor tízezrek vonultak az utcákra, főként fiatalok, hogy tiltakozzanak a választási eredmény ellen, amelyet nemzetközi megfigyelők szerint meghamisítottak. A biztonsági erők brutális fellépéssel válaszoltak, több mint 30 000 embert tartóztattak le, közülük sokan kínzásról és rossz bánásmódról számoltak be.
Lukasenka országában elnyomják a politikai ellenzéket, a médiát az állam irányítja, a polgárok pedig gazdasági nyomással és korlátozott személyes szabadsággal szembesülnek a mindennapi életben. Ennek ellenére a hivatalban lévő elnököt szinte biztosan újraválasztják, immár egymást követően a hetedik ciklusra.
Ehhez kapcsolódóan: Bebörtönzött szabad európás újságírókat mutat a belarusz állami televízió propagandafilmje
Platform az indulatok levezetésére
A korlátozások ellenére a TikTok rendkívül népszerű Belaruszban, felhasználóinak száma a 2022 óta csaknem megkétszereződött, 3.08 millióról 5,36 millióra nőtt 2024 elejére. Ez Belarusz 9,4 milliós lakosságának több mint fele. A különböző életkorú és hátterű belarusz polgárok a TikTok-on hallatják a hangjukat, beszélnek a bolti árakról, az állami szolgáltatások minőségéről és arról, hogy mit tanítanak a gyerekeknek az iskolákban.
Natalia Pjatkevics, a Lukasenka-kormány első elnökhelyettese a TikTokot olyan "nukleáris fegyvernek" nevezte, amely révén a rezsimhez eljuthatnak polgárai panaszai.
"Az esetek 70-80 százalékában" - mondta azokról a problémákról, amelyekre a felhasználók panaszkodnak - "a gond már a korai szakaszban megelőzhető lett volna."
A legjelentősebb kormánypárti fiókok 2023 nyarán jelentek meg a TikTokon. Az egyik legnagyobb, a 211 000 előfizetővel rendelkező First News Lukasenka állítólagos gyakorlatiasságát, észszerűségét és barátságos viselkedését helyezi előtérbe, amikor bemutatja, hogy az elnök hogyan járja körbe az országot és közben élete különböző vonatkozásairól beszél.
Egy másik csatorna, a csaknem 40 000 előfizetővel rendelkező Lukasenka Top klipeket oszt meg az elnök legutóbbi politikai beszédeivel és nyilatkozataival.
Belarusz állami médiája is beszállt, többnyire a kormánypropagandához igazodó híreket közöl.
Irina Szidorszkaja propagandakutató szerint ezek a beszámolók "nem szólnak a Nyugatról vagy a belarusz ellenzékről ". Inkább csak „megmutatják, hogy Belarusz milyen, aztán a hatóságokat dicsérik ezért”.
A stabilitást választjuk
Lényegében két fő témára összpontosítanak, mondja Sizdorszkaja: az egyik az, hogy "mi a stabilitást választjuk" - ami Lukasenka üzeneteinek egyik legfontosabb eleme, amióta 1994-ben elnök lett -, a másik pedig "Belarusz az otthonunk".
Nem világos, hogy valójában hány belarusz felhasználót érnek el ezek az üzenetek. Az exolyt TikTok-elemző platform szerint a First News követőinek mindössze 40 százaléka érkezik az országon belülről, a többiek főleg Moldovából, Ukrajnából és Kazahsztánból. A Prosztopervi, egy másik kormánypárti fiók követőinek ugyancsak mindössze 30 százaléka él Belaruszban.
"A különböző országokból származó előfizetők gyanús száma" Mihail Darosevics médiaelemző szerint "előfizetők vásárlására utalhat", egyes cégek 50 cent körüli összeget kérnek 100 követőért.
Nem ez lenne az első ilyen eset a TikTokon. A 2024. novemberi romániai elnökválasztás első fordulója előtt a TikTok több mint 66 000 álfiókot, 7 millió hamis lájkot és 10 millió álkövetőt távolított el, miközben megakadályozta több mint 216 000 spam fiók létrehozását. A fiókok állítólag a szélsőjobboldali elnökjelöltnek, Calin Georgescunak kedveztek, aki megnyerte az első fordulót.
Román hírszerző ügynökségek szerint körülbelül 25 000 fiók kezdte népszerűsíteni Georgescu kampányát mindössze két héttel a választások előtt, ami kétségeket ébreszt. Orosz beavatkozás vádjával az Európai Bizottság hivatalos eljárást indított a TikTok ellen, amiért állítólag elmulasztotta "megfelelőképpen felmérni és mérsékelni a választások integritását fenyegető kockázatokat".
A jelek szerint a belarusz hatóságok felkészültek arra, hogy bezárhatják a propagandafiókjaikat. Hogy ezt kivédjék, több klónfiókot hoznak létre némileg eltérő felhasználónévvel. Darosevics médiaelemző szerint ez a stratégia tartaléklehetőségeket biztosít arra az esetre, ha a platform fellépne ellenük.
Ehhez kapcsolódóan: Ki puccsolta meg a demokráciát Romániában?
Korlátozott hatás
Miközben a fiókok száma nő, a szakértők egyetértenek abban, hogy a rezsim TikTok stratégiája továbbra is kezdetleges. "Egyszerűsített tartalmat készítenek: mi állunk ott minden jó mellett és minden rossz ellenében. Még mindig az első lépésnél tartanak" - mondja Szidorszkaja. "Nem dolgoznak különböző célcsoportokkal."
Pavljuk Bikovszki, a Media IQ, egy médiafigyelő civil szervezet vezető elemzője ugyancsak kétségbe vonja a rezsim TikTok-propagandájának hatékonyságát, különöen a fiataloknak szánt tartalmak esetében. "Lehet, hogy [az állami média] nem igazán érti a TikTok platform sajátosságait" - mondja, és "talán nem érti azt sem, milyen sajátosságai vannak a fiatalokkal végzett munkának."
Amit viszont a jelek szerint sok kormánypárti fiók megért, az az, hogy nem szabad túlzásba vinni a politikát, inkább a szórakoztatást, a vicces klipeket és a zenét részesítik előnyben – még alig néhány héttel az elnökválasztás előtt is.
Eddig alig esett szó a közelgő szavazásról, és ez Alexander Klaszkovszki politikai elemző szerint azért van, mert "még a propagandisták is megértik, hogy a választás egy termék".
"Arra fókuszálnak, hogy Lukasenka versenytársai láthatatlanok... hogy ő egyedi" - mondja Klaszkovszki. "Nem a [választáson] van a hangsúly... hanem az emberen, az ő pótolhatatlanságán."
Az egyik kormánypárti videóban Lukasenka megemlíti a választásokat, de azt mondja, hogy "nem szükséges részt venni rajtuk". Mindössze 500 körüli megtekintéssel a videó nem keltett különösebb figyelmet.